Aj váš pozemok je ohrozený! Začnite sa brániť!

Lacno kúpiť, draho predať... Aj tak môžu vyzerať snahy niektorých priekupníkov pôdy, ktorí nachádzajú v posledných týždňoch nový „biznis“.

Dôvodom je výstavba nového diaľničného obchvatu D4, ktorý má viesť okolo Bratislavy okolo roku 2020. Trasa Bratislava Jarovce – Ivanka-sever s novým mostom cez Dunaj povedie aj okolo obytných štvrtí a má stáť okolo 1,271 miliardy eur. Niektorí starostovia už dnes upozorňujú vlastníkov pôdy, aby nenaleteli špekulantom, ktorí pôdu odkupujú za drobné a potom ju draho predajú štátu. „Zaznamenali sme opakujúce sa informácie o hromadiacich sa neserióznych ponukách na odkúpenie pozemkov dotknutých stavbou obchvatu Bratislavy inými subjektmi za veľmi nízke ceny,“ povedal starosta Vajnôr Ján Mrva. Ako si teda môžete ochrániť váš majetok?

Pozor na priekupníkov, aby ste neprerobili

Ako prezrádza Richard Drutarovský, prevádzkovateľ portálu vyvlastnenie.sk, v tomto prípade ide o veľké peniaze, pričom ceny za meter štvorcový sa pohybujú v desiatkach eur. Pozemky pod diaľnicami vykupuje priamo štát cez Národnú diaľničnú spoločnosť, ktorá musí v centrálnom registri zmlúv povinne zverejňovať všetky kúpne zmluvy, hoci anonymne. „Ten, kto vie, kadiaľ povedie diaľnica, vie presne  lokalizovať vlastníkov a určiť rozlohu ich pôdy. Tí sú často rôznymi spôsobmi atakovaní priekupníkmi. Problémom pre majiteľov býva zisťovanie, za koľko sa vlastne pôda vykupuje a čím sa majú riadiť.“

V praxi sa takto môže stať, že od vás napríklad vykúpia meter štvorcový pôdy za tri eurá, ale štátu ho neskôr predajú za 30 eur. Preto si v registri na internete aspoň orientačne pozrite, ako sa vykupovala pôda v podobných lokalitách, aby ste pre neznalosť neprišli zbytočne o peniaze. Ponuky priekupníkov vyzerajú až na cenu solídne - pripravia oficiálne zmluvy, vybavia potrebnú administratívu, urýchlia konanie na katastri, zvlášť, ak peniaze za pôdu potrebujete získať čo najskôr.

Predaj pôdy dobre zvážte

Ak tiež patríte medzi majiteľov, ktorých sa bude výstavba diaľnice dotýkať, mali by ste si všetko dobre vopred zvážiť. Ak sa rozhodnete nepredať pôdu priekupníkom, musíte počkať na ponuku, teda návrh kúpnej zmluvy od Národnej diaľničnej spoločnosti. V nej musí podľa slov Richarda Drutarovského presne uviesť, akú pôdu od vás vykupuje podľa listu vlastníctva a aká je cena podľa znaleckého posudku. 

„Keď na ich ponuku budete reagovať a zmluvu podpíšete, ku znaleckej cene vám podľa zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest patrí 20-percentný bonus navyše. Pokiaľ zmluvu bez akýchkoľvek výhrad nepodpíšete, štát to podľa zákona považuje za odmietnutie a sú splnené podmienky pre začatie vyvlastňovacieho konania.“ Väčšina vlastníkov pôdy sa pri tomto návrhu zamyslí, a keď im cena vyhovuje, podpíšu zmluvu pred notárom či na matrike. 

Kedy vás môžu vyvlastniť?

Aj v tomto prípade však existuje jedno úskalie, a to termín, v ktorom uvidíte na účte svoje peniaze.  „Pri kúpnych zmluvách od štátu sa uvádza, že dostanete zaplatené dva mesiace po zavkladovaní zmluvy do katastra. Ale nikde nie je napísané, dokedy štát podá návrh na vklad a tak od podpisu zmluvy po vklad môže prebehnúť dlhá doba. Čiže sa reálne stáva, že peniaze vidíte až po pár rokoch. Nemáte však veľmi na výber. Keď zmluvu nepodpíšete, hrozí vám vyvlastnenie,“ tvrdí Drutarovský.

Pri vyvlastnení však už musíte rátať s tým, že štát vám zoberie pôdu vo verejnom záujme a za náhradu, ktorá je vždy len v peniazoch, nikdy nie formou náhradného pozemku. Lepšie povedané, len za cenu znaleckého posudku, kde už nemôžete rátať s 20-percentným bonusom. „V takomto prípade vám štát musí zaplatiť obyčajne do tridsiatich dní od právoplatnosti vyvlastňovacieho rozhodnutia,“ objasňuje expert na vyvlastňovanie.

Novinka

  • od júla 2016 by mal začať platiť vyvlastňovací zákon, ktorý minulý týždeň s pripomienkami schválila vláda,
  • rozsah vyvlastnenia musí byť primeraný účelu a nebude možné rozhodnúť o prechode vlastníckeho práva, keď postačí jeho obmedzenie,
  • za vyvlastnenie sa bude poskytovať primeraná náhrada v peniazoch,
  • ak bude možné majetkové vyrovnanie za vyvlastnený pozemok či stavbu prideleným náhradného pozemku či stavy, a vyvlastňovaný s tým súhlasí, tento spôsob vyrovnania má prednosť pred poskytnutím náhrady v peniazoch (mimo osobitných zákonov).
Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...