Otec vlastní pôdu. Kým žije chcel by nám ju rozdeliť pre šiestich súrodencov. Ide o parcelu o rozlohe 2 hektáre. Ale narazili sme na zákon o drobení pozemkov. Nakoľko ten pozemok je rozdelený na štyri čísla parcely (orná pôda a trávnaté porasty) s rôznou výmerou by sme tieto delili na menšie ako 2000 m2 a tu by sme asi narazili na spomínaný zákon o drobení nie?
Dobrý deň,
na Vašu otázku ohľadom opatrenia proti drobeniu pozemkov zaujímam nasledovné stanovisko.
Na vykonanie právneho úkonu smerujúceho k tomu, aby ste ako súrodenci nadobudli subjektívny hmotnoprávny vzťah k uvedenej parcele je aplikovateľný zákon č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka (OZ) a v časti kolízie s opatrením proti drobeniu pozemkov zákon NR SR č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom (ZÁKON).
V prvom rade musím upozorniť na fakt, že rozdelenie majetku Vášho otca za jeho života sa môže v skutočnosti považovať za fikciu dedičského konania. Základným predpokladom rozdelenia jeho majetku medzi súrodencov ako dedičov v príslušnej dedičskej skupine je skutočnosť, aby Vášmu otcovi zanikla spôsobilosť fyzickej osoby mať práva (to znamená aj vlastniť majetok). Táto spôsobilosť mu zanikne smrťou, alebo súdnym vyhlásením za mŕtveho (§7 ods. 2 OZ) a až následne nastupuje dedičské konanie a právo Vás súrodencov ako potenciálnych dedičov podľa príslušnej dedičskej skupiny nadobudnúť práva z dedičstva aj čo sa týka uvedených parciel. Preto obdobná dohoda, ktorá by pripomínala fikciu dedičstva by bola právnym úkonom, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom a bola by nulitná.
OZ však samozrejme pozná alternatívy zákonného prevodu práva k nehnuteľnosti. Samotné právo nakladania vlastníka s predmetným vlastníctvom vyplýva z §123 OZ, ktoré udeľuje vlastníkovi toto dispozičné právo in personam v medziach zákona.
Na právne úkony v medziach zákona pri prevode práva k nehnuteľnosti sa v zmysle OZ rozumejú:
Aby som sa vedel spoľahlivo vyjadriť, či Vami popisovaný prípad je prípadom, ktorý spĺňa opatrenie proti drobeniu pozemkov, absentuje mi v otázke podstatná vec. Je pozemok v zastavanej časti obci, či mimo nej? ZÁKON platí totiž iba na poľnohospodárske pozemky a lesné pozemky v extraviláne (mimo zastavaného územia obce). Ak uvedené parcely sú v intraviláne, pokojne ich drobte a následne použite niektorú z troch mnou uvedených zmlúv na prevod vlastníctva.
Ak sú však parcely mimo zastavaného územia, dostávate sa do kolízie so ZÁKONOM.
§23 ods. 1 zákona: Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.
Uvádzate, že celkovo má parcela 2 ha. Tento údaj však pre merito odpovede nie je podstatný. Pre spoľahlivosť odpovede mi absentuje rozloha jednotlivých tých štyroch parciel a ich označenie (druh), že ktorá je konkrétne ornou pôdou a ktorá lesným pozemkom.
Preto odpoveď musím zovšeobecniť takto:
je to v poriadku, parcelu je možné rozdrobiť na ďalších 6 parciel, avšak tu musím upozorniť na fakt, že v prípade drobenia ste povinný zaplatiť odvod za jej drobenie. Výšku aj podmienky odvodu stanovuje vláda osobitným nariadením a tento odvod je príjmom osobitného bežného účtu dofinancovania programov ministerstva (§22 ods. 1, ods. 2 zákona).
Po rozdrobení parcely na ďalších 6 parciel, tieto je možné vyššie uvedenými ale iba prvými dvoma zákonnými spôsobmi previesť na Vás a Vašich súrodencov.
Vo Vašom prípade pri celkovej rozlohe parcely 20 000 m2 (2 ha) vylučujem možnosť drobiť lesný pozemok ihneď a pri ornej pôde je to možné iba vtedy, ak jedna z parciel má rozlohu minimálne 12 006 m2. Podľa celkovej rozlohy mi vychádza, že ak tomu tak aj je, túto podmienku môže splniť iba jedna zo štyroch parciel.
Napadá ma možnosť prevodu ako celku každej zo štyroch parciel prostredníctvom kúpnej alebo darovacej zmluvy do spoluvlastníckeho podielu vás šiestich súrodencov, avšak aj túto skutočnosť ZÁKON zakazuje (§24 ods. 1 zákona) s analogickým odkazom na vyššie citovaný §23 ods. 1 zákona.
Ja osobne už vidím len jedinú možnosť, ale uspokojení z nej budú iba štyria súrodenci. ZÁKON pri kolízii s ním totiž myslí iba na spoluvlastnícky podiel. Je tu možnosť zo strany Vášho otca predať/darovať napríklad parcelu č. 1 prvému potomkovi, parcelu č. 2 druhému, parcelu č. 3 tretiemu a parcelu č. 4 štvrtému potomkovi do výlučného vlastníctva. V tomto prípade k drobeniu a teda aj ku zákonnej kolízii podľa všetkého nedochádza a dôjst nemalo.
V tomto prípade však vyvstávajú morálne otázky:
Tieto morálne otázky by ste si napríklad mohli upraviť aj finančnou kompenzáciou, avšak nemohla by byť v písomnej dohode, pretože by dochádzalo k neplatnému úkonu (fikcii vyporiadania dedičstva za života Vášho otca) a tento by bol neplatný. Finančnú kompenzáciu by ste si museli odovzdať z “ruky” do “ruky” bez “papiera”.
Záverom upozorňujem, že keď sa rozhodnete k drobeniu pozemkov aj napriek kolízii so ZÁKONOM, môže sa stať , že štát podá návrh na určenie jeho neplatnosti. Pri tomto žalobnom podaní a v následnom konaní pred súdom zastupuje štát prokurátor (analogicky §24 ods.2 zákona).
S úctou
Erik Múcska
Bezplatná poradňa: Otázky a odpovede
Ako mám konať keď sused ohrozuje môj pozemok?
Aké sú oprávnenia policajta pri dopravnej kontrole?
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
O svete IT, programovaní a platovej úrovni rozpráva Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie bez reklamy. Hovorí o tom novela cestného zákona z dielne ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorú v stredu...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale bude vznikať mimo zastavaného územia obce.
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému majiteľovi. Martin Zaiček robí kroky, aby ju zachránil.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.