Ruže patria už od antiky k najobľúbenejším kultúrnym rastlinám a pestujú sa v mnohých odrodách. Ich kvety však vyžadujú dostatočne slnečné miesta a dostatok starostlivosti. V nasledujúcej časti sa však dozviete aj to, ktoré rastliny, naopak, majú rady tieň.
Ruže potrebujú prirodzené svetlo minimálne 6 hodín denne a vzdušné juhovýchodné alebo juhozápadné miesto. Slnečné múry domu sú pre ne príliš horúce! Stromy a kroviny im odsávajú živiny, iné rastliny v okolí ich rast, naopak, podporujú. Ich vôňa môže navyše odohnať škodcov.
Za ideálnych záhradných priateľov ruží sa považujú plamienky (Clematis), prilbice, stračonôžky, alchemilky obyčajné, zvončeky, kocúrniky obyčajné, levandule a šalvie.
Pestovatelia si môžu vybrať medzi tzv. prostokorennými a kontajnerovými ružami, ktoré sa dodávajú v kvetináčoch.
Kontajnerové ruže možno sadiť počas celého roka do nezamŕzajúcej zeme.
Prostokorenný tovar sa sadí v marci alebo v apríli a od októbra do prvého mrazu. Po kúpe ho treba hneď vybaliť a zasadiť alebo vložiť korene do vlhkej zeme, prípadne piesku. Pred vysádzaním ruže najskôr dobre namočíme, potom starostlivo prekopeme zem. Výsadbová jama musí byť dostatočne veľká, aby mali korene dosť miesta. Korene skrátime približne na 20 cm. Mierne môžeme zostrihnúť aj z horných výhonkov. Ružu zasadíme tak, aby zhrubnutá časť so stonkami ležala približne tri piade pod zemou. Na korene nasypeme skyprenú zem s trochou kompostu. Zem nakoniec pevne udupeme, výdatne polejeme a rastlinu okopcujeme tak, aby sme videli len najvrchnejšie výhonky. Len čo sa objavia nové výhonky, zem znovu rovnomerne rozložíme.
Pri popínavých ružiach, vysadených v úzkych záhonoch, sa väčšinou musí skvalitniť pôda. Výsadbovú jamu naplníme kvalitnou zemou a kompostom alebo hnojivom na ruže. Rastlinu nesadíme príliš blízko k múru a vždy ju dobre polievame, pretože v blízkosti múrov je sucho! Ruže by sme mali chrániť pred mrazom hnojom, lístím alebo kompostom v okruhu koreňov a na spodnom kmeni, čo zabráni aj ich vysychaniu.
Kmienkové ruže by sa mali zakryť, napríklad jutovými vrecami naplnenými drevitou vlnou. V žiadnom prípade nepoužívame plastové vrecia!
V marci a apríli nastáva čas, kedy je vhodné rastliny rezať. Odstránia sa pritom staré, viacročné, ako aj choré a mrazom poškodené výhonky. Hnedé, ale ešte životaschopné výhonky skrátime až po zdravé drevo, ostatné zrežeme podľa hrúbky výhonkov na tri až štyri očká.
V lete len príležitostne odstraňujeme uvädnuté kvety nad druhou hornou stopkou listu, čo dodá silu pre nové kvety. Až na jeseň s mierou zastrihneme veľké ružové kry, aby sa očistili a pripravili na zimu.
Ruža sa správne reže v mieste nad listovým púčikom približne na hrúbku palca. Striháme v mierne šikmom reze tak, aby vyššia zrezaná časť ležala nad výhonkom. Len tak môže dažďová voda dobre odtekať.
Rastlinu je najlepšie zrezať ostrým nožom, aby nevznikli žiadne zuby alebo strapce.
Rez ovocných drevín. Ako na to?
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
O svete IT, programovaní a platovej úrovni rozpráva Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie bez reklamy. Hovorí o tom novela cestného zákona z dielne ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorú v stredu...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale bude vznikať mimo zastavaného územia obce.
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému majiteľovi. Martin Zaiček robí kroky, aby ju zachránil.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.