Ako sa zbaviť Harabina

Ústavný súd je zvyknutý pracovať na politickú objednávku. Kto neverí, nech sa zamyslí, prečo sa od januára 2008 nebol schopný ani predbežne zaoberať zákonom, ktorým sa Ficova vláda zmocňuje pozemkov pod chystanými diaľnicami.

Štyria sudcovia Najvyššieho súdu majú najskôr pravdu, že voľba Harabina za predsedu súdu nebola v súlade s ústavou. Či to bude zaujímať aj Ústavný súd závisí od toho, kto bude vo vláde.

Štefan Harabin nemá svojich päť rokov na čele Najvyššieho súdu istých. Ak sa na Slovensku zmení zloženie vlády, môže sa stať, že ústavná sťažnosť, ktorou štyria sudcovia Najvyššieho súdu žiadajú zrušenie Harabinovej voľby, bude úspešná. Väčšina argumentov, s ktorými sa sudcovia obracajú na Ústavný súd, znie rozumne. Ak je niekto súčasťou výkonnej moci a preto sa ho netýkajú ostatné práva a povinnosti sudcov, prečo by mu malo ostať zrovna právo kandidovať za šéfa Najvyššieho súdu?

Nie je Harabin natoľko prepojený s HZDS, že už nikto nikdy neuverí, že dokáže byť skutočne nezávislý od politiky? Dajú sa siedmi členovia Súdnej rady, ktorí ministrovi Harabinovi vďačili za funkcie v justícii, naozaj považovať za nezávislých voliteľov? Pričom k faktom uvedeným v sťažnosti treba dodať, že Viera Petríková, ktorá bola jednou z nich, sa odvtedy stala ministerkou, s čím teoreticky mohla rátať už pri hlasovaní, čo by len znásobilo jej konflikt záujmov. Škoda, že ústava nehovorí nič o slušnosti či morálke, čiže najvážnejší argument, prečo by viacnásobný klamár s nevyjasnenými priateľskými stykmi s údajným narkobarónom nemal šéfovať súdnictvu, sa do ústavnej sťažnosti vôbec nedostal.

Celá voľba Harabina bola politická. Jednohlasný výsledok dokazoval, že odchádzajúceho ministra podporili nielen tí členovia Súdnej rady, ktorých držal priamo pod krkom, ale aj ľudia vďačiaci za členstvo Smeru. Nehovoriac o Gašparovičovi, ktorý podľa štvorlístka trúfalcov z Najvyššieho súdu „zbytočne rýchlym rozhodnutím“ o Harabinovom vymenovaní „bez preverenia legality postupu jeho výberu“ nesplnil požiadavky kladené na výkon prezidentských právomocí. Naopak, Gašparovič podľa sudcov postupoval tak, že v žiadnom prípade nemohlo dôjsť k splneniu „podmienok dobrej viery, zásady proporcionality a zákazu svojvôle“.

Lenže toto všetko bude Ústavnému súdu jedno, keďže sám je zvyknutý pracovať na politickú objednávku. Kto neverí, nech sa zamyslí, prečo sa od januára 2008 nebol schopný ani predbežne zaoberať zákonom, ktorým sa Ficova vláda zmocňuje pozemkov pod chystanými diaľnicami. Alebo prečíta si odlišné stanovisko k otázke ústavnosti Špeciálneho súdu, kde prehlasovaná menšina ústavných sudcov vysvetľuje, že zrušenie Špeciálneho súdu bolo prípadom „neprimeraného súdneho aktivizmu“, ktorý „vyvoláva závažné otázniky, či väčšina pléna konala v súlade s ústavou“. V inej časti podozrievajú dokonca kolegov z hrubého porušenia niekoľkých ustanovení ústavy.

Politické ovládnutie všetkých rozhodujúcich súčastí justície od Súdnej rady po Ústavný súd je tragédiou. A znamená, že je iba jedna šanca, ako by práve podaná ústavná sťažnosť mohla zbaviť Harabina funkcie. Ak chcete zmenu na čele Najvyššieho súdu, choďte hlasovať za zmenu vo vláde.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...