Boj s monopolmi: Hrozí ich vyvlastnenie

Slabinou premiérovho zámeru môžu byť podľa právnika dôvody na vyvlastnenie.

18. 08. 2008

Premiér Robert Fico opäť pritvrdil vo vyjadreniach na adresu energetických firiem. Ak nebudú pri cenových návrhoch zohľadňovať kúpyschopnosť obyvateľstva, vláda sa podľa neho nebude zdráhať a pristúpi aj k ich vyvlastneniu. "Chcel by som zagarantovať stabilitu, pokiaľ ide o ceny energií. Nenecháme ľudí na holičkách, budeme bojovať do poslednej možnosti,“ povedal Fico v rozhovore pre agentúru SITA. Právnik hovorí, že ústava síce umožňuje vyvlastniť, ale dôvody, aké uvádza premiér, by na medzinárodnom súde neobstáli. Podľa opozície aj politológa ostane Ficov boj s monopolmi len v rovine slov.

Zdražovanie podľa rozpočtu domácností

Premiér sa pri možnosti vyvlastnenia opiera o článok 20 Ústavy SR. "Hovorí, že vo verejnom záujme sa dá vec vyvlastniť. Ak by pokračovali (energetické monopoly), teraz nejde len o Enel, ale o postoj zahraničných vlastníkov energetických monopolov, v politike, ktorá je v zásade proti štátu, proti záujmom tohto štátu, jeho ľudí, teda proti verejnému záujmu, my sa nebudeme ostýchať a použijeme aj takéto krajné možnosti do budúcnosti,“ hovorí premiér. Podľa neho totiž energofirmy pri predkladaní cenových návrhov sledujú zvyšovanie svojich ziskov a nezohľadňujú to, či slovenská rodina má na energie peniaze.

Verejný záujem neobstojí

Podľa právnika Viliama Karasa je znárodnenie vo verejnom záujme z ústavy možné, no len za náhradu. "Nemôžete niekomu len tak niečo zobrať. Výška náhrady by sa stabilizovala podľa dohody, ak by k nej nedošlo, riešila by sa medzinárodnou arbitrážou.“ Prípadné vyvlastnenie by sa totiž podľa Karasa nedotýkalo len slovenskej ústavy, ale aj medzinárodných dohovorov a zmlúv o ochrane investícií či ľudských právach. Karas však má pochybnosti o verejnom záujme, ktorý podľa premiéra monopoly nedodržujú tým, že ich cenové návrhy nezohľadňujú kúpyschopnosť obyvateľstva. "To by pred súdom neobstálo. Muselo by dôjsť napríklad k zlému manažovaniu, ohrozeniu dodávok vody, elektriny či plynu, ohrozeniu verejnej bezpečnosti, zdravia alebo ku krachu firmy,“ vysvetlil Karas.

Prípady vyvlastňovania sú podľa právnika v Európe skôr raritou. "Hoci napríklad v Londýne znárodnili jednu hypotekárnu banku, ktorá krachovala. Štát jej požičal peniaze a následne ju prebral.“

Hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara neuviedol, či ministerstvo už prepočítava možnú výšku náhrad pre energetické firmy. Ministerstvo nechce komentovať premiérove slová, no dodáva, že bude postupovať podľa platnej slovenskej a európskej legislatívy. "Ďalšie postupy budú závisieť od ďalšieho vývoja aj reakcie energomonopolov,“ dodal Zvara.

Politické divadielko

O najnovšej idei premiéra koaliční partneri nevedeli. Šéf poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj povedal, že zásadné výroky Fica berú vždy vážne a určite sa o tom budú baviť na Koaličnej rade. Poslanec parlamentného hospodárskeho výboru za ĽS-HZDS Miroslav Kotian výroky nechcel komentovať. Povedal len, že všetko je vec konsenzu.

Opozičný poslanec Ivan Mikloš, naopak, slová premiéra považuje za kamufláž. "Chce vytvárať dojem pre ľudí, že bojuje za nižšie ceny, ale je to len politický marketing. Efekt to nebude mať žiaden, len to napácha škody v podobe poškodzovania podnikateľského prostredia a zneisťovania investorov,“ myslí si Mikloš.

Čiastočne za pravdu mu dáva aj politológ Peter Horváth, podľa ktorého sa verejnosť s blížiacimi sa voľbami dočká od Fica aj odvážnejších výrokov. K ničomu však podľa neho nakoniec nedôjde. "Je to taký politický folklór namierený pre oči a uši voličov, ktorí majú radi takéto vyjadrenia a vedia ich cez preferencie oceniť,“ skomentoval Horváth. Zároveň dodal, že cieľom tohto "politického divadielka“ je aj tlak na energetické firmy, aby nezvyšovali ceny.

Energofirmy sú proti

Energetické firmy považujú premiérove zámery za politické vyjadrenia. Informácie o tom, že by sa ich štát chystal vyvlastniť, nemajú. Hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva však opakuje slová právnika, že pri obmedzení vlastníckeho práva a výnosov vyplývajúcich z vlastníctva musí štát kompenzovať vzniknutú stratu, teda doplatiť cenu na úroveň trhovej ceny.

Čo hovorí článok 20 Ústavy SR

1. Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.

4. Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...