Bradáčovej sa kmotri nezbavili: Získať dôkazy je ťažšie, ako vedieť o zle

Politici mi nevolajú, vedia, že by to bolo pre nich príliš riskantné, hovorí LENKA BRADÁČOVÁ, vrchná štátna zástupkyňa v Prahe.

Na Slovensku sa v posledných rokoch o Česku hovorí ako o krajine, kde sa konečne začalo bojovať s korupciou v politike. Vidíte to tak aj vy?

„Nechcem tieto krajiny porovnávať, pretože tak nepoznám slovenské reálie. Posuny v Česku vnímam pozitívne, nielen v posledných dvoch rokoch, ale už päť, šesť rokov predtým. Začala vyrastať nová generácia štátnych zástupcov, v polícii vznikajú nové tímy a policajti naberajú skúsenosti. Zároveň sme sa poučili z chýb z 90. rokov – napríklad z privatizácie, kde sa nedoriešilo množstvo káuz. Teraz sa kauzy darí rozkrývať, aj keď podstatné je, ako sa skončia na súde.“

Je biznis taký previazaný s politikou, že v Česku už de facto nevládnu zvolení politici?

„Takto to nemôžem hodnotiť. Z káuz, na ktorých som pracovala, mám dojem, že štát nedostatočne rýchlo reaguje na slabé miesta systému. Či už ide o verejné zákazky, európske dotácie, alebo daňové úniky. Skupiny využívajú medzery v zákonoch, ktoré si vďaka lobingu samy pretlačili, a potom na tom profitujú.“

Expremiér Stanislav Gross nedávno v rozhovore povedal, že ak je niekto dlhšie v politike, nemôže robiť len čisté veci. Súhlasíte?

„Neviem, čo politik musí a nemusí, ja politikom nie som. Ako štátna zástupkyňa verím, že politika sa dá robiť aj tak, aby sa nepodľahlo pokušeniam.“

Pred tromi rokmi ste sa dostali k prípadu Davida Ratha, operácia trvala niekoľko mesiacov. Ako vašu prácu ovplyvňoval fakt, že išlo o vplyvného politika?

„Bol to prípad ako iné, až kým obvineného nezadržali. Kauza sa potom začala odohrávať mediálne, to bolo pre nás nové. Začali vznikať dva svety. Mediálny, ktorý prezentujú novinári a, samozrejme, aj obhajoba. Je to legitímne, obvinený môže hovoriť, čo chce, môže klamať. Druhým je tvrdý príbeh dôkazov, ktoré máme. Tieto svety sa niekedy rozchádzali.“

Stalo sa, že obhajoba v médiách klamala?

„Áno. Keď Rathovi obhajcovia tvrdili, že polícia manipulovala s odpočúvaniami, opakovane sme to preverili. Advokátska komora mi na to povedala, že advokát klamal, no nie vedome, ale na pokyn klienta a to je vraj dovolené. Advokát vraj veril tomu, čo hovorí klient, a preto hovoril to, čo hovoril.“

Pred dvomi rokmi, keď zatkli Ratha, ste sa stali známou osobnosťou. Snaha o vaše vymenovanie na čelo vrchného pražského štátneho zastupiteľstva bola jedným z dôvodov odchodu ministra spravodlivosti. Prekážalo vám, že ste zrazu v centre politického diania?

„Veľa sa o tom hovorilo, či moje vymenovanie bolo za odchodom ministra Jiřího Pospíšila. Túto tému nekomentujem. Dala som súhlas so svojím vymenovaním, potom ma vymenovali a tým sa to pre mňa skončilo.“

Vo funkcii ste dva roky, počas ktorých sa vymenili tri vlády. Cítiť to na atmosfére medzi štátnymi zástupcami?

„Ani nie. Vlády sa budú meniť, ministri sa budú meniť, v demokraciách je to normálna vec. Justícia by sa tomu nemala prispôsobovať ani by nemalo zavládnuť zdesenie, alebo naopak, bude nejakého ministra vítať. Ak je justícia stabilná a menia sa vlády, je všetko v poriadku. Ak sa aj hovorilo, že žalobcovia reagovali na výmenu politikov, myslím si, že v posledných rokoch to tak už nie je.“

V prípade spred roka, kde polícia zasahovala na úrade vlády a obvinili premiéra i poslancov, by ste postupovali rovnako ako štátne zastupiteľstvo v Olomouci?

„Na to nemôžem odpovedať, pretože neviem, čo je v spise, neviem, aké mali dôkazy, aká bola situácia.“

Čo si myslíte o tvrdení, že odchod poslancov z parlamentu výmenou za pracovnú pozíciu je úplatkom?

„Podľa mňa úplatok nemusí mať len podobu peňazí, môže mať aj podobu neoprávnenej výhody. Takže mám podobný právny názor ako olomouckí žalobcovia.“

Volávajú vám politici a snažia sa vás ovplyvniť?

„Mne nikdy nikto nevolal, aby na mňa tlačil. Je to podobné, ako keď drogový díler stojí na ulici. Vie si veľmi dobre vytypovať človeka, ktorý by od neho drogy mohol kúpiť. U toho, ktorý by si nekúpil, to ani neskúša, lebo vie, že je to veľmi riskantné. Podobné je to aj v politickom tlaku, takže mne nevolali.“

Keď čítate medializované prepisy, kde sa kmotri dohadujú, ako vyriešia problémy s vami, nebojíte sa?

„Je to skôr situácia, ktorá vás núti veľmi premýšľať. O význame práce, o jej výsledkoch a o systéme, ktorý vás obklopuje. Vždy si z toho nakoniec musíte urobiť záver, či hodnoty majú zmysel a môj záver stále je, že majú.“

Zažili ste vyhrážky voči vašej osobe?

„Ide skôr o prenesený tlak, niekedy cez médiá, sociálny tlak. Sú to niektoré veci, ktoré sa objavujú v médiách a nie je na nich nič pravdivé. Proti tomu sa nedá brániť, patrí to k mojej práci.“

Médiá zverejňujú profily kmotrov, kde presne vypíšu, kde čo ukradol, ale oni sú stále na slobode. Ľudia len vidia, že sa to vie, ale nič z toho. Prečo je to tak?

„To sú tie dva príbehy. Profily sú ten mediálny a druhý je ten o trestnom práve, podľa ktorého musíme mať dosť dôkazov, aby sme niekoho mohli postaviť pred súd. Získať dôkazy je niekedy oveľa ťažšie, ako vedieť. Pokúšame sa ich získať, ale nemôžem sľúbiť, že sa to vždy podarí, pretože trestný proces je limitovaný rôznymi faktormi.“

Ako veľmi sú títo kmotri prepojení na politiku?

„Nechcem to nijako merať, ani sa to nedá. Pre mňa je podstatné, či ich správanie má znaky trestného činu bez ohľadu na to, akú funkciu práve zastávajú.“

V posledných rokoch v Česku obvinili politikov z pravice aj z ľavice, aj v prípadoch, kde trestná zodpovednosť nie je jasná. Nestráca sa tým príliš veľa energie, ktorá potom môže chýbať pri veľkých rybách?

„My nie sme tí, ktorí si vyberajú, ktoré trestné činy budeme stíhať. Musíme riešiť tie, o ktorých sa práve dozvieme. Navyše v médiách nevidno všetko, čím sa zaoberáme.“

O vás sa hovorí, že ste symbolom boja proti korupcii v Česku. Máte pocit, že za dva roky na pražskom zastupiteľstve ste posunuli krajinu dopredu?

„To by som si nepripisovala, to nechcem hodnotiť. Mám pokoru, aby som toto o sebe povedala.“

Kmotri riešili, ako sa zbavia Bradáčovej

Lobista Janoušek v odpočúvaniach hovorí aj so žalobcom, vďaka ktorému ovládol Prahu.

PRAHA, BRATISLAVA. Príchod Lenky Bradáčovej na čelo vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe (po najvyššom druhý najvyšší zo štyroch stupňov) nepotešil miestnych kmotrov. Dvaja z nich už pripravovali plán, ako ju z čela pražských žalobcov odstavia.

Aspoň to ukazujú prepisy odpočúvaní, ktoré vznikli v súvislosti s kauzou Jany Nagyovej a zásahu na úrade vlády. Pochádzajú z konca roka 2012 a ich časti zverejnil denník Lidové noviny. Kľúčovou postavou mal byť bývalý námestník zastupiteľstva Ján Karabec, z ktorého Bradáčová po nástupe urobila radového žalobcu.

„Vymyslel som takúto vec, že by na ňu Karabec zbieral materiály, ako ohýba právo a čo tam robí a nerobí,“ hovorí v rozhovore s Janouškom muž, ktorým je podľa Lidových novín ďalší lobista Martin Ulčák. Nazbierané informácie mali podľa plánu ukončiť Bradáčovej kariéru.

Karabec existenciu takéhoto plánu popiera.

„Je to úplný nezmysel. Ja som spokojný, nemám dôvod zbierať akékoľvek kompromitujúce informácie na svoju nadriadenú,“ povedal pre Idnes.cz. Poprel tiež, že by sa s Ulčákom alebo Janouškom poznal.

V odpočúvaniach Janoušek hovorí aj s Bradáčovej predchodcom Liborom Grygárkom, ktorého pre kontakty na kmotrov vyšetrujú. Práve on mal byť tým, ktorý roky zahladzoval ich kauzy a umožnil im tak ovládnuť Prahu a okolie.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...