Bratislava chce viac autobusových pruhov, polícia môže byť proti

Dopravný podnik hlavného mesta načrtol niekoľko úsekov, kde chce zvýhodniť vozy MHD. Mesto však musí presvedčiť políciu, ktorá v minulosti odmietla napríklad autobusový pruh na Štefánikovej ulici.

Cestujúci sú nervózni a nahnevaní, autobusy meškajú a na viacerých hlavných ťahoch v Bratislave stoja v kolónach. Primátor Ivo Nesrovnal na zhustenú dopravu reaguje celomestskou parkovacou politikou, ktorá má okrem spoplatnenia parkovania priniesť aj záchytné parkoviská a väčšiu preferenciu mestskej hromadnej dopravy spolu s vyhradenými pruhmi.

Dopravný podnik už má jasno, ktoré úseky sú najkritickejšie a kde vozy najviac meškajú. BUS pruh odporúčajú nakresliť na Gagarinovej ulici, Štefánikovej, Staromestskej v smere do centra či Šancovej v smere na Pražskú ulicu.

„Sú to hlavné ťahy, kde je intenzita dopravy veľmi vysoká a priepustnosť je v špičkách obmedzená. Problémy s plynulosťou sú aj v úsekoch napríklad Košickej ulice od Dulovho námestia na Košickú, Harmincovej ulice v smere na Saratovskú,“ vraví hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Na týchto miestach chcú možnosti ešte overiť dopravným modelom, ktorý by povedal, čo sa po vyhradení autobusového pruhu stane.

Posledné slovo má polícia

Moderná preferencia hromadnej dopravy však v Bratislave pravdepodobne narazí na políciu, ktorú musí mesto najskôr presvedčiť. Krajský dopravný inšpektorát má totiž posledné slovo, či autobusové pruhy povolí, alebo zamietne. A skúšobná prevádzka BUS pruhu pred štyrmi rokmi na Staromestskej a Štefánikovej ukázala, že ak má zmena obmedziť vodičov áut, polícii sa to nepáči.

Štvorprúdová cesta na Štefánikovej ako súčasť mestského vnútorného okruhu má podľa stanoviska polície z roku 2012 význam aj pre tých, ktorí mestom iba prechádzajú, a pre hustotu premávky musí byť prístupná v oboch pruhoch. Polícia tiež argumentuje, že v jednom pruhu by autá nevedeli prechádzať úsekom tak ako do jeho zavedenia a nemajú žiadne alternatívne trasy.

Krajský dopravný inšpektorát v auguste opäť nesúhlasil s vyhradeným pruhom na Štefánikovej od Hodžovho námestia až po SAV a zamietol aj preferenčný pruh pre trolejbusy na Patrónke.

Bratislavská polícia tvrdí, že podporuje vyhradené pruhy a preferenciu MHD, no projekty posudzuje individuálne. Vyhradené pruhy pre autobusy sú v hlavnom meste skôr na uliciach, kde autám aj po ich nakreslení zostali aspoň dva pruhy pre daný smer.

Väčší priestor na nové vyhradené pruhy pre MHD by mohol podľa policajného viceprezidenta Ľubomíra Ábela vzniknúť po dokončení obchvatu. Hovorí, že by odbremenil intenzitu dopravy a odkloní okrem tranzitujúcich vodičov aj obyvateľov, ktorí idú napríklad do Petržalky a nepotrebujú prechádzať stredom mesta.

Odborník na dopravu: Vodiči si zvyknú

Mesto toto leto vyhodnotilo meškania MHD napríklad na Šancovej, Štefánikovej, Košickej, Lamačskej, Moste SNP, Jégého ulici a Patrónke. Návrhy na vyhradené pruhy chce magistrát predložiť, keď posúdi dopady na celkovú dopravu a urobí sčítanie dopravy či simuláciu.

Budúci rok má zatiaľ pribudnúť iba na Popradskej ulici v smere z mesta pred križovatkou s Ulicou svornosti.

"Hlavné mesto má záujem skvalitňovať verejnú dopravu. Chceli by sme docieliť model: najskôr peší, cyklista, MHD a až následne individuálna doprava," vraví hovorkyňa magistrátu Ivana Skokanová.

Marek Modranský z medzinárodnej organizácie pre verejnú dopravu UITP v Bruseli hovorí, že pri zavedení BUS pruhu je len otázka týždňov alebo mesiacov, kým si vodiči zvyknú a úseku sa vyhnú.

„V prvom rade sa tam budú snažiť zostať za každú cenu, keď to nepôjde, budú to obchádzať po uliciach cez bloky alebo si vytvoria iné, nové koridory, kde tiež vznikne problém. To nás bude stretávať v každom meste viac a viac, ale nemôžeme už nechať tú svojvôľu v premávke tak, že sa bude rozrastať iba individuálna doprava. Potom ulice zapchá,“ hovorí Modranský.

Nie je podľa neho správne, ak má polícia konečné slovo pri rozhodovaní. „Bohužiaľ je stále nastavená na individuálnu dopravu, nehodovosť a plynulosť. Nevidia, že keď bude menej áut, bude aj menšie riziko nehôd, premávka bezpečnejšia a plynulejšia.“

„Som veľmi skeptický, či to mesto dokáže presadiť na dopravnom inšpektoráte,“ hovorí Martin Fundárek z iniciatívy Lepšia doprava. Dopravný inšpektorát totiž väčšinu zlepšení MHD na úkor individuálnej dopravy zamieta s odôvodnením „v záujme bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky“.

Polícia má podľa Fundárka skúmať iba to, či je značenie v poriadku. „To, či niekde má byť pešia zóna, zakázaný vjazd, vyznačený BUS pruh a podobne, to už je dopravná politika a tá by mala byť v kompetencii mesta, respektíve mestskej časti.“

Obyvatelia sú s MHD nespokojní

Bývalá dopravná inžinierka mesta Tatiana Kratochvílová hovorí, že vytvorenie BUS pruhu je o obmedzení áut a na to treba odvahu. Dnes pracuje na dopravnom oddelení v Karlovej Vsi. „Mesto má potrebné argumenty už niekoľko rokov – nedostatočná spoľahlivosť MHD, neefektívne dopĺňanie dopravných prostriedkov pre meškanie v dopravných špičkách. Obyvatelia a návštevníci Bratislavy sú s bratislavskou dopravou nespokojní,“ hovorí Kratochvílová.

Už krátky úsek autobusového pruhu na konci Mosta SNP podľa nej v špičke pomohol, aby sa autobusy dostali na Staromestskú ulicu skôr. „Autá tu musia čakať, ale o tom to je. Efekt nebude okamžitý, chvíľu trvá, kým si ľudia osvoja, že cestovať sa dá aj verejnou dopravou, a auto nechajú doma,“ hovorí Kratochvílová.

Modranský hovorí, že iba vynovený vozový park dopravného podniku ľudí nepresvedčí cestovať MHD, ak nemá preferenciu. „BUS pruhy garantujú, že cestujúci verejnou dopravou prídu do cieľa rýchlejšie a včas.“

Podrobne monitorujeme:

Bratislava, diaľnica D4, nultý okruh

Bratislava, letisko, železnica, tunel

Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...