Bratislava: Doprava kolabuje, ale nech štrajkujú, keď treba

Mnohí boli vďaka kamionistom dnes prinútení cestovať do práce inými spojmi ako obvykle. Niektorým to trvalo namiesto 15 minút vyše hodiny. Rožňavská je úplne uzavretá. Situáciu ešte skomplikoval sneh.

Ružinov, Staré mesto - Sneh a štrajkujúci kamionisti Bratislavčanom dnes ráno poriadne skomplikovali cestovanie do práce. Na niektorých miestach bolo ťažšie rozlíšiť, čo je väčší problém - či blokujúce návesy alebo vrstva kašovitého snehu na ceste.

"Mali sme ísť dnes do Banskej Bystrice. Odložil som to," povedal Peter zo Starého Mesta. "Počasie je strašné, navyše neviem ako to vyzerá na obchvate. Kamionistom ale držím palce. Keby som ich stretol, ešte im dám päť eur, nech si kúpia teplé jedlo," povedal.

Rudolf z Trnávky cestoval vďaka kamionistom do práce namiesto 15 minút takmer 70 minút. Chaos so spojmi, ktoré bežne chodia cez Rožňavskú, sa pre štrajk kamionistov začal už včera večer. "Každý z Trnávky, čo bežne chodí trolejbusom, musel ísť autobusom. Od Avionu to bolo zapchaté. Ale nikto nehundral, asi 90 percent ľudí, s ktorými som sa rozprával, to berú tak, že nech si štrajkujú, keď je prečo. Pokecali sme v autobuse, niektorí to zas brali tak, že aspoň boli nútení sa prejsť pešo," povedal flegmaticky.

Dopoludnia bol problém na obchvate, to sa ale postupne uvoľňovalo. Okolo 9.00 sa však na Vajnorskej tvorili kolóny. Všetky autá, ktoré jazdili cez Rožňavskú, totiž do centra museli ísť tadiaľ. Na ceste bola navyše vrstva kašovitého snehu, takže sa jazdilo pomaly.

"Hýbali sme sa krokom. Ponáhaľala som sa, takže veľké pochopenie pre štrajk nemám. Vždy si to odskáču bežní ľudia," povedala Ivana zo Senca.

V Starom Meste naopak premávka ustala. Okolo 8.00 boli Palisády síce zjazdné, ale nebezpečne klzké. Áut bolo viditeľne menej ako bežne. "Viacerí ľudia si dnes radšej brali do roboty taxíky alebo šli inak. Nechcelo sa im odhŕňať autá. A mnohí taxikári v takomto počasí odmietajú robiť," povedal jeden z taxikárov.

Zohnať voľné vozidlo preto nebolo jednoduché.

Kamionisti: Neodídeme. Nafty máme dosť

Oslovení kamionisti na Rožňavskej tvrdia, že blokády sa nevzdajú. "Neveríme vláde. Rozhodne nekončíme," povedala skupinka stojaca pri policajtoch.

"Máme dosť jedla aj nafty, aby sme si vykúrili kabíny," povedali. Dodali, že mesto sa ich snažilo primäť k tomu, aby na Zlatých pieskoch uvoľnili aspoň jeden pruh pre MHD, oni to ale odmietli. Domnievajú sa, že by potom využili voľný jazdný pruh aj iné vozidlá.

Pôvodne kamionisti chceli vraj ísť aj na Prístavný most, to sa im ale nepodarilo, lebo polícia im v tom zabránila. "Individuálne sa nám vyhrážali, že ak to spravíme, zoberú nám doklady."

Na mieste stojí asi 70 kamiónov, ako povedali dopravcovia, mnohí ľudia, ktorí idú okolo, im mávajú a povzbudzujú ich. Očakávajú posily z ostatných miest Slovenska, presúvať do hlavného mesta sa ale asi budú v noci.

Vedenie mesta sa vyjadrilo, že blokádu odmieta. "Bratislava v uplynulom období investovala nemalé finančné prostriedky do opravy komunikácií z prostriedkov obyvateľov Bratislavy, a jej občania teraz musia cestovať do práce a z práce po obchádzkových trasách, čo považujem za neospravedlniteľné," povedal námestník primátora Milan Cílek.

Dopravný podnik zvažuje trestné oznámenie 

Bratislava - Dopravný podnik Bratislava zvažuje podanie trestného oznámenia na tých, ktorí včera úmyselne paralyzovali dopravu v hlavnom meste. Povedal to predseda predstavenstva dopravného podniku Branislav Zahradník.

"Spôsobili nám vážne problémy. V blokovaných úsekoch uviazlo asi sedem vozidiel, takže sme museli nasadiť náhradné vozidlá aj vodičov," vysvetlil. To im podľa neho spôsobilo navýšenie nákladov pre mesto.

Ako tiež uviedol, konkrétne kamióny dokumentovali a škody vyčísľujú. "Nepopierame právo na protest. Každé konanie však má mať svoje hranice. Tento protest dopravcov, keď boli obmedzovaní aj cestujúci a iní dopravcovia, považujem za nešťastnú formu," doplnil Zahradník.

Bratislavská mestská hromadná doprava má pre protesty dopravcov stále problémy. Ako povedal hovorca DPB Peter Kavecký, najkomplikovanejšia situácia pretrváva na Rožňavskej ulici a v jej okolí.

Dopravný podnik sa preto naďalej snaží viesť autobusové linky 53, 63 a 96 a trolejbusové linky 204 a 205 po obchádzkových trasách. Dĺžka zdržaní mestskej dopravy sa podľa neho dá len ťažko odhadnúť.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...