Bratislava víta variant A rýchlostnej cesty R7

Doterajší variant C považuje hlavné mesto za nedostatočný z dopravného hľadiska i z hľadiska jeho vplyvov na obyvateľstvo, dokonca horší ako nulový variant (súčasný stav), a vzhľadom na nadmerné zaťaženie ulice Svornosti za neprijateľný. "Komunikácie mestských častí by boli neúmerne preťažované, a to ešte vo vyššej miere ako je to dnes.

26. 08. 2010

Bratislava - Hlavné mesto víta rozhodnutie ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii o zmene trasy výstavby rýchlostnej cesty R7 z variantu C na variant A. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová Vedenie Bratislavy podľa nej na rokovaniach, vo všetkých svojich stanoviskách a v dokumentáciách k projektu žiadalo uplatnenie variantu A. Ak by sa totiž pokračovalo v príprave a následne aj realizácii variantu C, podľa Szabóovej to negatívne ovplyvní život viac ako 100-tisíc Bratislavčanov.

"Variant A, doplnený o privádzač Ketelec – Bajkalská totiž diverzifikuje dopravu cez hranice mesta do dvoch trás, z ktorých hlavná prechádza inak nevyužiteľným územím medzi Slovnaftom a prístavom až po stredný dopravný okruh na Bajkalskej ulici s možnosťou rozptylu do štyroch smerov," uviedla Szabóová Tým sa podľa nej do značnej miery odľahčí biskupická radiála, ktorú nepretržite využívajú predovšetkým obyvatelia mestských častí Podunajské Biskupice, Vrakuňa a čiastočne i Ružinov, a rovnako Slovnaftská ulica, ako os budúceho rozvojového územia s novým dopravným potenciálom.

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) rozhodol o zmene trasy výstavby spomínaného úseku cesty preto, lebo variant A, vedúci južnejšie od Rovinky a Dunajskej Lužnej, je podľa neho výhodnejší z viacerých hľadísk. Je v súlade s územnými plánmi Bratislavského samosprávneho kraja a Bratislavy. Jeho efektívnosť sa má zvýšiť po predpokladanom napojení komunikácie nielen na budúcu diaľnicu D4, ale aj na súčasnú D1 vedúcu v hlavnom meste cez Prístavný most. Zároveň predpokladá, že 7-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R7 Bratislava - Dunajská Lužná by mohol byť dokončený najneskôr začiatkom roka 2014. Konečný termín bude podľa neho závisieť od postupu výstavby cesty. Rýchlostná cesta má odľahčiť značne preťaženú cestu prvej triedy z Bratislavy na Šamorín a Dunajskú Stredu. Nová trasa je podľa ministra stabilizovaná, prešla posúdením vplyvu na životné prostredie.

Hlavné mesto považuje doterajší variant C za nedostatočný z dopravného hľadiska i z hľadiska jeho vplyvov na obyvateľstvo, dokonca horší ako nulový variant (súčasný stav), a vzhľadom na nadmerné zaťaženie ulice Svornosti za neprijateľný. "Komunikácie mestských častí by boli neúmerne preťažované, a to ešte vo vyššej miere ako je to dnes. Obyvatelia Podunajských Biskupíc sú už dnes v komplikovanej situácii pri každodennom cestovaní v čase špičky," uviedla Szabóová

Výstavba R7 z Bratislavy južným Slovenskom do Lučenca by podľa prepočtov Národnej diaľničnej spoločnosti podľa variantu A stála 72 mil. eur a podľa variantu C 76 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. So zmenou trasy vyslovili nesúhlas starostovia obcí pri Bratislave a ministrovi napísali list.

Bývalý minister dopravy a v súčasnosti poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) v uplynulých dňoch informoval, že začatie výstavby úseku R7 Bratislava - Dunajská Lužná sa v dôsledku zmeny trasy oddiali za terajšie volebné obdobie. Ministerstvo životného prostredia skončilo posudzovanie vplyvov oboch variantov stavby na ekológiu vlani v máji. "Vo svojom záverečnom stanovisku neurčilo jednoznačne výsledný variant, toto rozhodnutie prenechalo na ministerstvo dopravy," uviedol Vážny. Ako dnes uviedol, je potrebné zdôrazniť, že najvýznamnejším faktom zrušenia už rozpracovaného variantu C a jeho výhody oproti variantu A je strata času približne tri roky a podstatne vyššie náklady, ako aj horšia obslužnosť územia. Nedoriešené enviroproblémy môžu podľa neho výstavbu oddialiť aj o viac ako už avizované tri roky. Variant C je podľa neho samostatne užívaniaschopný, bez potreby prípravy a výstavby ďalšej približne sedemkilometrovej štvorpruhovej cesty cez Slovnaft ako pri variante A.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) pre zmenu trasy cesty zrušila tender na dokumentáciu stavebného zámeru a pre územné rozhodnutie stavby. NDS zatiaľ predpokladala, že stavba spomínaného úseku R7 by sa mohla začať koncom roku 2012 a dokončená by mala byť v októbri 2015.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...