Bratislava - Malokarpatské vinohrady nad Bratislavou prežívajú najťažšie obdobie svojej existencie. Množstvo developerov skupuje od vlastníkov vinice, aby ich vzápätí zrovnali so zemou a stavali na ich mieste jednu budovu za druhou.
Atraktívne pozemky, na ktorý sa po dve tisícročia pestovalo hrozno, sa menia na staveniská a rastú na nich objekty vonkoncom nezapadajúce do krajinného prostredia Malých Karpát. Súmrak nad vinicami v tejto oblasti vidí predseda Poľnohospodárskeho družstva (PD) Bratislava - Vinohrady Milan Drobný. Ešte v revolučnom roku 1989 tu pestovali vinič na ploche 278 hektárov (ha), dnes už len na 62 ha. Nevýhodou je, že družstvo nie je majiteľom vinohradov. Vlastní len približne 5 % a zvyšok si prenajíma od súkromných vlastníkov, väčšinou reštituentov, ktorí bez problémov podľahnú lákavejšej ponuke stavebných investorov.
Obavy z budúcnosti malokarpatských viníc má aj predseda PD Bratislava - Vajnory Marián Brúder. Z pôvodnej výmery zostalo družstvu len asi 90 ha. Aj z tých by malo v blízkej budúcnosti podstatne ubudnúť, hoci z iných dôvodov. Cez vajnorské vinice je naprojektovaný tunel štvorprúdovej diaľnice D4. Mal by cez Karpaty prepojiť D1 v smere až na D2. Vajnory s tým nesúhlasia a predbežne už spísali protestnú petíciu.
Výmera viníc klesá nielen v celej Malokarpatskej oblasti, ale prakticky na celom Slovensku. Kým v roku 1989 bolo v SR 33 000 ha viníc, pri vstupe do EÚ v máji 2004 ich bolo len 22 300 ha a v súčasnosti už iba necelých 12 000 ha. Pritom Slovensko nie je sebestačné vo výrobe vína a minimálne tretinu z jeho spotreby dováža zo zahraničia. Väčšinou však ide o lacné stolové vína podradnej kvality. Sú to prebytky z vinárskych južných krajín EÚ, ktoré sa snažia obrovskej nadprodukcie zbaviť. Priemerná cena dovážaných lacných vín sa vlani pohybovala okolo 11 Sk za liter. Domáci výrobcovia takej nízkej cene nedokážu konkurovať. Aj to má za následok pokles výmery viníc.
Zastavenie negatívneho trendu vidí Drobný v rozumnejšej štátnej poľnohospodárskej politike. Nulová spotrebná daň z vína nahráva skôr priekupníkom, ale mnohým prvovýrobcom, ktorí prácne dorábajú hrozno vo vinohradoch, štátne dotácie klesajú. Iná diera vo vinohradníckom zákone napríklad hovorí, že ak je vinica päť rokov neobrábaná, môže byť preklasifikovaná a využitá na iné účely. A tak nečudo, že vysoko lukratívne pozemky na úbočiach Malých Karpát zostanú lákavým ťahákom pre investičnú zástavbu.
Nehnuteľnosti
Bratislava, letisko, železnica, tunel
Obchvat Bratislavy, diaľnica D4
Skládku vraj potrebuje Bratislava
Investor má byť nadradený obci
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.