Súťaž, z ktorej vyradili všetkých konkurentov okrem víťaza, nebola podľa Bruselu v poriadku.
Bratislava - „Slovenská republika si nesplnila povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zásad Zmluvy o fungovaní Európskej únie, pretože konala diskriminačným spôsobom.“
Toto je len jedna z viet listu, ktorý na Slovensko posiela Európska komisia. Takto tvrdo Brusel kritizuje tender bývalej vlády – o prevádzkovateľa elektronického mýta.
V ňom vyhrala najdrahšia ponuka vo výške 852 miliónov eur po tom, čo Národná diaľničná spoločnosť tri lacnejšie ponuky vyradila.
Listom sa začína druhá fáza konania, ktoré voči Slovensku komisia vedie už dva roky.
Slovenská vláda bude mať teraz dva mesiace na to, aby uspokojila Brusel a „prijala opatrenia s cieľom vyhovieť obsahu tohto stanoviska“.
V opačnom prípade môže mýto putovať pred Európsky súdny dvor. Nie je toho pritom málo, čo má Slovensko naprávať. Eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier sa podpísal pod dokopy 44 bodov, v ktorých sa popisuje mýto a jeho problémy.
Napríklad, že v tendri sa najlacnejšia ponuka vyradila nespravodlivo. To sa týka konzorcia Slovakpass, ktoré sa so sťažnosťou na Brusel obrátilo.
Do súťaže prišlo s cenou o asi 200 miliónov eur nižšou než ponúkal víťaz. Vyradili ho zo súťaže okrem iného aj pre príliš nízku cenu.
„Európska komisia naďalej trvá na svojom stanovisku, že vylúčenie uchádzača z dôvodu neposkytnutia uspokojivého vysvetlenia neobvykle nízkej ceny bez toho, aby boli najskôr presne stanovené prvky neobvykle nízkej ceny, nebolo odôvodnené,“ píše sa v liste z eurokomisie.
Množstvo výhrad Bruselu sa týka podmienok, ktoré Národná diaľničná spoločnosť dodatočne menila až po podpise zmluvy, prípadne až po spustení mýta.
„Zmluvné podmienky boli zmenené v prospech prevádzkovateľa elektronického systému výberu mýta v porovnaní s pôvodnými podmienkami,“ píše komisia.
To znamená, že keby vylúčení uchádzači vedeli, čo všetko sa ešte na mýte zmení, mohli ich ponuky v pôvodnom tendri vyzerať celkom inak. Profitovala z toho firma SkyToll, aktuálny prevádzkovateľ mýta.
Konzorciá napríklad nemohli tušiť, že namiesto plnoelektronického systému bude možné platiť mýto aj bez palubnej jednotky.
Stačilo na to zavedenie takzvaného ticketingu, čiže predaja lístkov na konkrétne trasy naprieč Slovenskom. To mohlo SkyToll odbremeniť od nákladov na nákup drahých palubných jednotiek. Jedna totiž stojí až 300 eur.
Aktuálny minister dopravy Ján Figeľ (KDH) teraz stojí pred rozhodnutím, ako bude obhajovať pozíciu Slovenska, keď vtedajšia opozícia vrátane KDH mýto v minulosti tender ostro kritizovala.
„Ministerstvo bude analyzovať pozíciu Európskej komisie a následne prijme kroky. Máme na to dva mesiace. A aj keď sme tento problém, žiaľ, zdedili, budeme bojovať za záujmy Slovenskej republiky,“ píše sa v stanovisku ministerstva dopravy.
Bývalý šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny (Smer) si za svojimi argumentami stále stojí.
Z obsahu oznámenia nie je úplne jasné, čo presne od vlády Európska komisia očakáva. Rovnako zostáva nejasné, akým sankciám môže Slovensko čeliť, ak sa prípad dostane až pred Európsky súdny dvor.
Figeľ volí stratégiu, ako obhájiť mýto v Bruseli
Figeľ: Ak Jakubovič neodstúpi z NDS, odvolám ho
Nový zástupca štátnej NDS robil pre J&T
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.