Budú sa centrom Trenčína rútiť vlaky 160-kilometrovou rýchlosťou?

Trenčín sa začína pripravovať na to, že sa celé mesto zmení na obrovské stavenisko. Onedlho sa má obnoviť stavba nového cestného mosta cez Váh, k tomu by mala pribudnúť modernizácia železničnej trate s množstvom asanácií a budovaním nových objektov, rekonštrukcia železničnej stanice a výstavba novej autobusovej stanice.

Po tom, ako Železnice SR minulý týždeň podpísali zmluvu na výstavbu modernizácie trate Trenčianska Teplá – Zlatovce, čo je vlastne úsek smerujúci cez stred Trenčína, začína mesto prehodnocovať svoje plány na najbližšie roky. Spomínané stavby zasiahnu veľkú časť Trenčína, každá ďalšia investícia by ešte viac skomplikovala nezávideniahodné životné podmienky, ktoré miestnych obyvateľov čakajú.

„Mali sme na pláne investičné akcie súvisiace s opravami chodníkov, ciest a rekonštrukciami niektorých budov, ale vzhľadom na pripravovanú modernizáciu železnice sa úplne mení situácia. Musíme dôkladne zvážiť, ako budeme v najbližších dvoch rokoch postupovať, pretože mesto zasiahne obrovský stavebný boom, a to prinesie rozsiahle dopravné obmedzenia. Čakajú nás časy peších pochôdzok, autobusov MHD a cyklistických jázd,“ predpokladá trenčiansky primátor Richard Rybníček.

Modernizácia železničnej trate na tomto 12-kilometrovom úseku znamená, že do Trenčína príde investícia vo výške takmer štvrť miliardy eur. Umožní rýchlosť vlakov až 160 kilometrov za hodinu. Podľa pôvodných predpokladov mala stavba trvať asi tri a pol roka, teraz to musia stavebné firmy stihnúť za tri roky, aby štát neprišiel o príspevok z eurofondov. Železnice tvrdia, že dodržia pôvodný termín, teda do konca roka 2015.

„Celý tento úsek je dosť komplikovaný, je potrebná rozsiahla mostná konštrukcia a rekonštrukciu celej stanice v Trenčíne, ktorá tiež nie je malá. Teoreticky sa to dá za tri roky stihnúť, záleží na tom, aké kapacity sme tam schopní nasadiť. Nie je problém v termíne, ale v technológiách a ľuďoch. V zahraničí to ide aj rýchlejšie, Francúzi napríklad za štyri roky urobia 400 kilometrov,“ povedal Libor Ižvolt, vedúci katedry železničného staviteľstva a traťového hospodárstva Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity.

Trenčiansky úsek sa stal neuralgickým bodom modernizácie železničnej trate. Ešte pred tromi mesiacmi ho minister dopravy Ján Počiatek označil za horúceho kandidáta na vypadnutie z terajšieho programového obdobia. Na príčine sú viaceré súdne spory, ktoré nasledovali po zrušenom tendri na výber stavebnej firmy a ktoré doteraz nie sú ukončené. Podpísanie zmluvy na modernizáciu trate pobúrilo časť Trenčanov, ktorí presadzujú, aby sa pri modernizácii premiestnila trať mimo centra mesta.

„Pre mesto by bola realizácia súčasného projektu katastrofou. Jediným spravodlivým riešením je presunúť železničnú trať mimo mesta, je na to priestor popri diaľnici,“ vraví mestský poslanec Ján Babič.

Občiansky aktivista Andrej Hrádocký vraví, že je proti zdravému rozumu viesť nákladné vlaky rútiace sa 160-kilometrovou rýchlosťou stredom mesta, ktoré bude potom predelené 10 metrov vysokým ochranným múrom. Rozdelenie mesta 240 metrov dlhou protihlukovou stenou sa nepozdáva ani radnici, a tak pripravila zoznam požiadaviek, ktoré by mali zmierniť podobné dôsledky modernizácie. Či tieto požiadavky ministerstvo a železnice akceptujú, ešte nie je rozhodnuté.

„Spoločné stretnutie sa uskutoční v priebehu nasledujúcich troch týždňov. Jeho výsledkom by mala byť písomná dohoda o časovom pláne stavby a spôsobe financovania jednotlivých stavieb,“ povedal Martin Kóňa, hovorca ministerstva dopravy.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...