Národná diaľničná spoločnosť vypísala súťaž na nezávislého znalca. Ten bude kontrolovať firmu, ktorá prevádzkuje elektronické mýto, či si plní záväzky.
Bratislava - Pre štát je mimoriadne dôležité, aby výber mýta kontrolovala nezávislá a odborne zdatná firma. Ak prevádzkovateľ mýtneho systému, firma SkyToll, nedodrží zmluvné podmienky, je to práve nezávislý znalec, ktorý to má zistiť a informovať o tom štát. Potom nasledujú sankcie.
Za dvanásť rokov práce je Národná diaľničná ochotná zaplatiť znalcovi sumu 32,5 milióna eur (takmer miliardu korún). Ako k takejto sume štátna akciovka prišla, sme sa nedozvedeli. Odpoveď do redakcie neprišla. Vyhrať by mala najlacnejšia ponuka.
Víťazná ponuka
Konzorcium SanToll Ibertax
Cena: 25,66 miliardy korún (851 miliónov eur)
Predpokladaná cena so znalcom
884,5 milióna eur (26,6 miliardy korún)
Najlacnejšia ponuka v tendri
konzorcium Slovakpass
Cena: 19 miliárd korún (630 miliónov eur)
Zdroj: súťažné podklady
Paradoxné je, že Národná diaľničná spoločnosť v súťaži na elektronické mýto vyradila dve lacnejšie ponuky od konzorcií Slovakpass a Tossy s tým, že za danú cenu nedokážu vyberať mýto tak efektívne, ako to sľubujú. Kontrola plnenia záväzkov však má byť úlohou pre nezávislého znalca.
„Pripadá mi nelogické, že firmy boli zo súťaže vyhodené s odôvodnením, že to nedokážu zabezpečiť, a pritom budeme splácať ďalšie kontrolné mechanizmy," myslí si opozičný poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ).
Riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák si myslí, že ak diaľničná spoločnosť mala pocit, že súťažiaci podhodnocujú ponuky, postupovala pri ich vyradení správne bez ohľadu na to, že teraz hľadá nezávislého kontrolóra.
Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť upozorňuje, že vyradené ponuky zrejme až také nerealistické neboli, lebo proti Slovensku začala pre mýto konať Európska komisia.
O tom, že nejde o banálny spor, svedčí aj to, že víťazná a zároveň najdrahšia ponuka SkyTollu prekonala najnižšiu Slovakpassu asi o 200 miliónov eur, čo je viac ako šesť miliárd korún.
Komisia v máji na podnet vylúčeného konzorcia Slovakpass zaslala slovenskému ministerstvu dopravy „formálnu žiadosť" o vysvetlenie vo veci mýta. Eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy dospel na základe dostupných faktov k tvrdeniu, že Národná diaľničná nemohla vylúčiť ponuku z dôvodu neobvykle nízkej ponuky, lebo takáto ponuka vôbec neexistovala.
Naznačil, že sa mohlo s ponukou Slovakpassu zo strany výberovej komisie manipulovať.
Čo bránilo diaľničnej firme vybrať Slovakpass a až cez nezávislého znalca dozerať, ako napĺňa svoje ambiciózne záväzky? Čo jej bránilo pokutovať Slovakpass, ak ich poruší? pýta sa komentátor Ivan Štulajter.
Dvojmesačná lehota na odpoveď ministra dopravy Ľubomíra Vážneho už uplynula. Hovorca komisára McCreevyho nám povedal, že odpoveď včera prišla do Bruselu. „Nebudeme to ďalej komentovať. Odpoveď musíme prešetriť," povedal Drewes.
List, ktorý sme si včera pýtali tak od komisie, ako aj od nášho ministerstva dopravy, však verejnosť zrejme nikdy neuvidí. Slovenská strana komisiu požiadala, aby odpoveď rezortu nezverejňovala. „Preto nie je možné ani z našej strany zverejňovať obsah odpovede komisii a ani korešpondenciu medzi Slovenskom a komisiou," povedal hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.
Podarilo sa nám zistiť, že napríklad v Česku za znalca platia menej. „Víťazom na kontrolu výberu mýta na českých diaľniciach je spoločnosť Logica, s ktorou je uzatvorená zmluva na 5 rokov a nepresahuje 100 miliónov českých korún (necelé 4 milióny eur)," povedala Martina Vápeníková, hovorkyňa českého Ředitelství silnic a dálnic. Ročne si tak Logica pýta 0,8 milióna eur. Znalec pre Slovensko by mohol vyjsť aj na 2,7 milióna eur.
Palčák upozorňuje, že rozdiel v cenách nemusí znamenať, že je náš budúci znalec príliš drahý. „Napríklad v Čechách je spoplatnených tisíc kilometrov a u nás bude 2400," povedal.
Mýto majú nákladné autá začať platiť od budúceho roka.
Šéf diaľničnej: V mýte sme neurobili chybu
Vážny: Výber mýta bude od 1. januára 2010 fungovať
V stredu začne pojednávanie v kauze tendra na elektronické mýto
Zmluva o tendri zaujíma aj obyčajných ľudí
Prezidentskí kandidáti odpovedajú: Mal by štát zverejniť zmluvu s víťazom tendra na diaľničné mýto?
Najdrahší vyhral. Brusel sa pýta, prečo. Vážnemu to neprekáža
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.