Národná diaľničná spoločnosť vypísala súťaž na nezávislého znalca. Ten bude kontrolovať firmu, ktorá prevádzkuje elektronické mýto, či si plní záväzky.
Bratislava - Pre štát je mimoriadne dôležité, aby výber mýta kontrolovala nezávislá a odborne zdatná firma. Ak prevádzkovateľ mýtneho systému, firma SkyToll, nedodrží zmluvné podmienky, je to práve nezávislý znalec, ktorý to má zistiť a informovať o tom štát. Potom nasledujú sankcie.
Za dvanásť rokov práce je Národná diaľničná ochotná zaplatiť znalcovi sumu 32,5 milióna eur (takmer miliardu korún). Ako k takejto sume štátna akciovka prišla, sme sa nedozvedeli. Odpoveď do redakcie neprišla. Vyhrať by mala najlacnejšia ponuka.
Víťazná ponuka
Konzorcium SanToll Ibertax
Cena: 25,66 miliardy korún (851 miliónov eur)
Predpokladaná cena so znalcom
884,5 milióna eur (26,6 miliardy korún)
Najlacnejšia ponuka v tendri
konzorcium Slovakpass
Cena: 19 miliárd korún (630 miliónov eur)
Zdroj: súťažné podklady
Paradoxné je, že Národná diaľničná spoločnosť v súťaži na elektronické mýto vyradila dve lacnejšie ponuky od konzorcií Slovakpass a Tossy s tým, že za danú cenu nedokážu vyberať mýto tak efektívne, ako to sľubujú. Kontrola plnenia záväzkov však má byť úlohou pre nezávislého znalca.
„Pripadá mi nelogické, že firmy boli zo súťaže vyhodené s odôvodnením, že to nedokážu zabezpečiť, a pritom budeme splácať ďalšie kontrolné mechanizmy," myslí si opozičný poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ).
Riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák si myslí, že ak diaľničná spoločnosť mala pocit, že súťažiaci podhodnocujú ponuky, postupovala pri ich vyradení správne bez ohľadu na to, že teraz hľadá nezávislého kontrolóra.
Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť upozorňuje, že vyradené ponuky zrejme až také nerealistické neboli, lebo proti Slovensku začala pre mýto konať Európska komisia.
O tom, že nejde o banálny spor, svedčí aj to, že víťazná a zároveň najdrahšia ponuka SkyTollu prekonala najnižšiu Slovakpassu asi o 200 miliónov eur, čo je viac ako šesť miliárd korún.
Komisia v máji na podnet vylúčeného konzorcia Slovakpass zaslala slovenskému ministerstvu dopravy „formálnu žiadosť" o vysvetlenie vo veci mýta. Eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy dospel na základe dostupných faktov k tvrdeniu, že Národná diaľničná nemohla vylúčiť ponuku z dôvodu neobvykle nízkej ponuky, lebo takáto ponuka vôbec neexistovala.
Naznačil, že sa mohlo s ponukou Slovakpassu zo strany výberovej komisie manipulovať.
Čo bránilo diaľničnej firme vybrať Slovakpass a až cez nezávislého znalca dozerať, ako napĺňa svoje ambiciózne záväzky? Čo jej bránilo pokutovať Slovakpass, ak ich poruší? pýta sa komentátor Ivan Štulajter.
Dvojmesačná lehota na odpoveď ministra dopravy Ľubomíra Vážneho už uplynula. Hovorca komisára McCreevyho nám povedal, že odpoveď včera prišla do Bruselu. „Nebudeme to ďalej komentovať. Odpoveď musíme prešetriť," povedal Drewes.
List, ktorý sme si včera pýtali tak od komisie, ako aj od nášho ministerstva dopravy, však verejnosť zrejme nikdy neuvidí. Slovenská strana komisiu požiadala, aby odpoveď rezortu nezverejňovala. „Preto nie je možné ani z našej strany zverejňovať obsah odpovede komisii a ani korešpondenciu medzi Slovenskom a komisiou," povedal hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.
Podarilo sa nám zistiť, že napríklad v Česku za znalca platia menej. „Víťazom na kontrolu výberu mýta na českých diaľniciach je spoločnosť Logica, s ktorou je uzatvorená zmluva na 5 rokov a nepresahuje 100 miliónov českých korún (necelé 4 milióny eur)," povedala Martina Vápeníková, hovorkyňa českého Ředitelství silnic a dálnic. Ročne si tak Logica pýta 0,8 milióna eur. Znalec pre Slovensko by mohol vyjsť aj na 2,7 milióna eur.
Palčák upozorňuje, že rozdiel v cenách nemusí znamenať, že je náš budúci znalec príliš drahý. „Napríklad v Čechách je spoplatnených tisíc kilometrov a u nás bude 2400," povedal.
Mýto majú nákladné autá začať platiť od budúceho roka.
Šéf diaľničnej: V mýte sme neurobili chybu
Vážny: Výber mýta bude od 1. januára 2010 fungovať
V stredu začne pojednávanie v kauze tendra na elektronické mýto
Zmluva o tendri zaujíma aj obyčajných ľudí
Prezidentskí kandidáti odpovedajú: Mal by štát zverejniť zmluvu s víťazom tendra na diaľničné mýto?
Najdrahší vyhral. Brusel sa pýta, prečo. Vážnemu to neprekáža
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
Prešovčanom odkazuje, že je to priorita.
Občianske združenie (OZ) Náš Prešov rozbehlo petíciu, v ktorej žiada vládu o začatie výstavby 2. etapy rýchlostnej cesty R4, ktorá tvorí severný obchvat Prešova a následne jej pokračovanie až ku hranici s...
Hrozí nám medzinárodná blamáž, tvrdí
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca roka 2030. Novelu cestného zákona, ktorá to upraví, posunuli poslanci do druhého čítania.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Lehotu na vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami treba podľa ministerstva dopravy predĺžiť do konca...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.