Minister dopravy prišiel s viacerými dobrými nápadmi. Proti plytvaniu pri stavbe diaľnic by však mohol pritlačiť ešte viac.
Rozhodnutie ministra dopravy Jána Figeľa o odstúpení štátu od zámeru stavať diaľnicu zo Žiliny do Prešova prostredníctvom PPP projektov vnieslo silný závan čerstvého vzduchu do temných zákutí slovenských diaľničných tunelov. Taký silný, že hlavný patrón slovenského tunelárstva si to nasmeroval rovno do štátneho smútku.
Dôvodom zrušenia PPP balíka bola najmä jeho enormná predraženosť, ktorá vyhovovala stavebným firmám, bankám, úradníkom a politikom, ktorí boli ochotní pre štát nevýhodné zmluvy podpisovať. Technicky bola dôvodom odstúpenia štátu neschopnosť PPP konzorcia zabezpečiť financovanie výstavby.
Predpokladom účasti súkromných bánk v projekte bola, okrem záväzku štátu plne hradiť kalkulované finančné straty projektu, aj pôžička vo výške miliardy eur od Európskej investičnej banky. Tá, možno už poučená aj Gréckom, sa do pochybného projektu neponáhľala. Rozhodnutie zrušiť tento PPP projekt - treba dúfať, že po ňom príde aj zrušenie príprav PPP projektu na tunely pri Žiline - je plne v súlade so zámerom Radičovej vlády zastaviť či znížiť dynamiku zadlžovania. Ficov prostoduchý recept „la dolce vita" na účet našich detí sa minimálne na čas zasekol.
Minister Figeľ naznačil viacero triezvych riešení: Rozdeliť PPP balík na asi 15kilometrové úseky, odsúťažiť ich jednotlivo a stavať od východu na západ, teda cestou menšieho odporu. A súťažiť transparentne a tvrdo.
Že tento prístup je pri dostatočnom tlaku možný aj u nás, dokumentuje prípad rýchlostnej cesty Košice - Milhosť. Po zaujímavom vývoji kontrakt na stavbu 14kilometrového úseku vyhrala švédska Skanska s cenou 78 miliónov eur. Náklady na stavbu podľa štátnej expertízy však mali byť 136 miliónov eur!
Už na jar 2010 Zväz stavebných podnikateľov Slovenska kritizoval Skansku za predkladanie nízkych cien - Skanska vtedy vyhrala tender na malý úsek diaľnice na Kysuciach s ponukou ceny 163 miliónov eur - štátna expertíza však predpokladala cenu 270 miliónov. Tender vtedy nenapadol nik iný ako exminister dopravy Vážny.
Žeby Skanska kazila kartelové dohody diaľničných firiem? A nemáme na Slovensku extra balík problémov aj so „štátnymi expertmi" na cesty a diaľnice? Aká veľká časť ich expertízy a príjmov spočíva v enormnom nafukovaní cien v záujme spolužiakov v stavebných firmách? Nepatrí priveľa slovenských dopravných expertov do bratstva kamarátov Vincenta Lukáča?
Figeľ môže pritvrdiť aj využitím cesty, po ktorej siahli Poliaci. V novembri 2009 vyhrala čínska spoločnosť China Overseas Engineering Corporation tendre na úseky diaľnice z Varšavy do Lodže. Nielenže ponúkla o 50 percent nižšiu cenu než konkurencia: účasť Číňanov v hre stlačila o 40 percent aj ceny ponúkané domácimi firmami.
Racionálna je aj myšlienka výstavby rýchlostnej cesty medzi Bystricou a Ružomberkom. Dnešná cesta cez Donovaly je trojnásobne viac zaťažená ako všetky iné severojužné trasy cez stredné Slovensko a opakované analýzy potvrdili, že rýchlostná cesta by v tejto polohe stála podstatne menej ako inde.
V čom, zdá sa, Figeľ zatiaľ zásadne nevybočil z mečiarovsko-dzurindovsko-ficovskej tradície, je fetišizácia diaľnic. Realita, na ktorú už dávno upozornila aj Svetová banka, je, že s výnimkou blízkeho okolia Bratislavy Slovensko nepotrebuje a ani ekonomicky neunesie stavbu a prevádzku nadbytočných a drahých diaľnic. Malo by preto generálne odstúpiť od stavby ďalších diaľnic a tam, kde je to dopravne opodstatnené a ekonomicky únosné, stavať len lacnejšie a ekologicky citlivejšie rýchlostné cesty.
To, že je únia ochotná financovať naše predražené a neopodstatnené diaľnice, by nás nemalo zvádzať k plytvaniu európskymi peniazmi podľa gréckeho vzoru. Presun peňazí z eurofondov na stavbu rýchlych ciest preto nemusí byť správne. Ekonomicky, sociálne, environmentálne aj medzinárodnopoliticky mnohonásobne efektívnejšie by bolo podstatne zvýšiť objem prostriedkov napríklad na celoplošné zatepľovanie.
Kým dopravná intenzita a zaťažene ciest budú pre rast hodnoty palív v nasledujúcej dekáde klesať, náklady na vykurovanie budov budú naopak rýchlo rásť. Budú čoraz viac ľudí tlačiť do takzvanej energetickej chudoby a robiť Slovensko čoraz závislejšie od ruského plynu. Dobre zaizolované domy dokážeme vo veľkom rozsahu vykurovať sami. Nehovoriac o tom, že masívny program zatepľovania by vytvoril omnoho viac a dlhodobejších pracovných miest po celej krajine.
(autor je publicista)
Prešov, diaľničný obchvat, tunel
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
PPP, výstavba a prevádzka diaľnic
Z Bratislavy do Košíc opäť bližšie
Premiér, ktorý nerozumel svetu
Rysuje sa cena za PPP diaľnice
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) donaha. Zamestnanci úradu nesúhlasia s tvrdeniami politikov o tom, že novinka prinesie stavebníkom možnosť stavať už za pár...
O vyvlastnenie požiadala minulý rok Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), chce zabrániť jeho úplnému schátraniu.
Nové mýto má vybrať viac peňazí. Otázkou je, či sa plán podarí.
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené, rozhodol budějovický krajský súd.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 -...