České ultrazvuky stáli o polovicu menej ako naše

Zuzana Čaputová informuje o zisteniach organizácie Via Iuris.

V rozhovore sa spomínajú ľudia, ako: Branislav Paška, synovec Pavla Pašku , Ľudovít Demjan, brat poslanca za SMER-ST Jaroslava Demjana, Peter Hložný, majiteľ spoločnosti Protender, spolužiak Richarda Rašiho, Miroslav Procházka z firmy WEGA-MS.

Sporné nákupy v zdravotníctve pokračujú, posvieti si na ne prokuratúra

Sporné nákupy v zdravotníctve pokračujú aj po kauze CT-čko. Stopy vedú opäť smerom k Piešťanom.

Kauza predraženého nákupu CT-čka pre piešťanskú nemocnicu mala vlani dôsledky v najvyšších poschodiach politiky. O kreslo prišli podpredseda parlamentu Pavol Paška aj šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Čudný tender aj zmeny v zložení správnej rady nemocnice, ktoré mu predchádzali, ukázali špičku ľadovca vo fungovaní slovenského zdravotníctva.

Samotný priebeh nákupu už niekoľko mesiacov vyšetruje polícia. Ešte vlani začala trestné stíhanie vo veci pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Príbehy sporných nákupov zdravotníckych prístrojov však podľa VIA IURIS pokračujú naďalej.

Príkladom má byť úspech firmy Wega – MS, ktorej sa podľa zistení VIA IURIS a časopisu .týždeň dlhodobo darí najmä v tendroch na dodávku ultrazvukov.

Firma vznikla ešte v roku 1991 a sídli neďaleko Piešťan, v obci Moravany nad Váhom. Ide o rodinnú firmu Miroslava Procházku a jeho manželky Anny. „S firmou spolupracuje aj syn Michal, ktorý je zároveň manažérom Michala Straku (známy aj ako raper Ego pozn.red.),“ upozorňuje VIA IURIS.

Egov manažér: Spája sa nespojiteľné

Ego sa v tejto súvislosti ocitol v pozornosti médií po tom, čo vyšlo najavo, že bol členom správnej rady piešťanskej nemocnice, ktorá súhlasila s nákupom predraženého CT od firmy Medical Group, v minulosti blízkej Pavlovi Paškovi.

S firmou Wega však podľa svojho manažéra Michala Procházku nemá nič spoločné. „My sme priatelia viac ako pätnásť rokov a spolupracujeme v oblasti koncertov a mojej eventovej agentúry,“ reagoval Egov manažér a syn šéfa firmy Wega pre náš portál.

Ako dodal, spoločnosť nie je na zdravotníckom trhu nová. Zdravotnícku techniku predáva takmer 25 rokov. „Spája sa tu nespojiteľné,“ tvrdí Michal Procházka.

VIA IURIS upozorňuje, že Firma Wega – MS ponúka nemocniciam ultrazvuky značky Esaote, ktoré vo svete nepatria medzi lídrov na trhu (trhový podiel 6 až 7 percent), na Slovensku sa jej však darí predávať drahšie, než konkurencii.

Sami v súťaži

Podľa štatistiky holandského výskumného centra ASD Reports z roku 2012 sú pred Esaote značky ako General Electric (24 percent), Phillips (19 percent) a Siemens (12 percent).

Za oboch vlád Róberta Fica získala spoločnosť Wega-MS zákazky na dodávku ultrazvukov za 3,3 milióna eur. „Pochybnosti vzbudzuje aj nastavenie kritérií súťaží pri nákupoch prístrojov, ktoré sa javia ako diskriminačné. Od roku 2009 vyhrala firma 22 tendrov, pričom bola minimálne v pätnástich z nich napriek záujmu konkurencie napokon sama,“ konštatuje VIA IURIS.

Príkladom má byť tender, ktorý v júli 2013 vypísala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Nemocnica nakupovala štyri ultrazvuky za približne 360-tisíc eur. Súťažné podklady si prevzalo 13 firiem, no ponuku napokon predložila len Wega – MS.

„Konkurenčné firmy poslali nemocnici 58 otázok, v ktorých spochybňovali diskriminačne nastavené kritériá - napríklad ovládanie všetkých funkcií ultrazvuku pomocou podsvietených, aktívnych tlačidiel a prídavného dotykového LCD displeja, vybavenie ultrazvuku štyrmi otočnými kolieskami s brzdiacim mechanizmom, hoci podľa odborníkov stačia dve,“ upozorňuje VIA IURIS. Nemocnica však ani pri jednej podmienke neustúpila.

Wega-MS zostala v tendri napokon jediná a vyhrala. Ostatné firmy sa stiahli.

Ministerstvo zdravotníctva v tejto situácii podalo podnet na Generálnu prokuratúru SR. Informovala o tom vo svojom dnešnom spravodajstve televízia Markíza.

Paškov synovec, Rašiho spolužiak

Mimovládka upozorňuje aj na spletenec mien a vzťahov, ktoré v tom čase v nemocnici fungovali. „Riaditeľom košickej nemocnice bol nominant Smeru Ladislav Rosocha. Vo výberovej komisii na dodávku ultrazvukov sedel aj Branislav Paška – synovec vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku a členom komisie bol aj Ľudovít Demian – brat poslanca Smeru Jaroslava Demiana,“ pripomína VIA IURIS.

Ako dodáva, súťaž na dodávku ultrazvukov zároveň organizovala spoločnosť Pro Tender, ktorú vlastní spolužiak košického primátora Richarda Rašiho, Peter Hložný. „Hložný bol v minulosti obvinený v kauze machinácií v súťaži na stavebné práce za 26,5 milióna eur, ktorú robil takisto pre košickú nemocnicu,“ dodáva VIA IURIS. Neskôr však špeciálna prokuratúra stíhanie zastavila.

Mimovládke sa nepozdáva ani cena za spomínané štyri ultrazvuky. „Košická nemocnica za ne napokon firme Wega – MS zaplatila 375-tisíc eur. Jeden z prístrojov pre rádiologické oddelenie stál takmer 92-tisíc eur bez DPH, pričom nemocnica vo Vsetíne kúpila kvalitnejší prístroj značky Phillips (s lepšou sondou a väčším displejom) za 51-tisíc eur bez DPH,“ zdôraznila.

„Tieto a podobné sporné nákupy v zdravotníctve sú možné práve preto, že nedochádza k jasnému a razantnému postupu pri vyvodzovaní zodpovednosti v podobných prípadoch,“ tvrdí VIA IURIS.

Žiadne osobné väzby

Nemocnica, ktorú dnes vedie košický poslanec za Smer Milan Maďar pre .týždeň reagovala, že v priebehu súťaže problém nevidí. Nikto z uchádzačov sa totiž oficiálne nesťažoval.

Hovorkyňa Ladislava Šustová sa k porovnaniu cien utrazvukov bližšie nevyjadrila. Napísala len, že ide o „neporovnateľné parametre, vrátane príslušenstva prístrojového vybavenia“.

Šéf firmy Wega-MS Procházka akúkoľvek pomoc v súvislosti s tendrom vylúčil. „S týmito ľuďmi nemám žiadne osobné väzby. Neviem, kto o tom v nemocnici rozhodoval,“ povedal v rozhovore pre .týždeň.

Veľmi neverí ani číslam VIA IURIS o úspechu firmy na Slovensku. „Za posledné tri roky mohlo byť na Slovensku 20 až 30 súťaží na ultrazvuky. Naša firma vyhrala asi dvakrát,“ tvrdí Procházka.

Ako dodáva, podľa štatistiky výrobnej firmy Esaote predávajú na trhu asi 10 percent. „Toľko asi predávajú aj iné firmy, niektoré aj viac. Presné číslo vám nikto nepovie, lebo nikdy neviete úplne dohľadať, koľko prístrojov sa skutočne predalo. Štatistiky vždy hovoria to, čo chceme, aby hovorili. Ak je to však takto, tak som len rád. Je možné, že sú tu stále ľudia, ktorí si vážia naše služby,“ uviedol.

Podrobne monitorujeme:

Antikorupčné témy

Priamo súvisiace články

Košická zdravotnícka chobotnica: Hlavy padli, problémové zmluvy ostali 

Ďalšie odkazy

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...