Cesta vodičom po diaľnici zdražie, štát plánuje zvýšiť ceny diaľničných známok

Do konca júla vodiči nakúpili približne 1,6 milióna kusov krátkodobých, teda mesačných a 10-dňových, diaľničných známok.

06. 09. 2016

BRATISLAVA. Vodiči si za cestu po diaľnici od januára zrejme priplatia. Vládna trojkoalícia zvažuje, že zvýši cenu 10-dňových, najkratších diaľničných známok. Povedal to pre spravodajskú televíziu TA3 šéf parlamentu Andrej Danko z SNS.

Dnes pritom 10-dňové diaľničné známky stoja 10 eur. O koľko by mohli zdražieť Danko nespresnil, keďže vládna trojka sa na novej cene ešte nezhodla.

Tá mala uvažovať aj o zdražovaní celoročných diaľničných známok. Od tohto kroku však nakoniec upustila. Vodiči za ročnú známku dnes platia 50 eur. Ceny za diaľničné známky sa naposledy dvíhali pred piatimi rokmi.

Rekordný predaj

Ministerstvo dopravy celú situáciu nekomentuje. Vo svojom stanovisku napísalo, že téma zvyšovania poplatkov za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest zatiaľ nebola predmetom politických ani odborných rokovaní.

„Nový minister potrebuje čas na preverenie situácie v oblastiach, ktorými nebol ako štátny tajomník poverený. Následne bude možné odpovedať komplexne na všetky otázky,“ dodalo ministerstvo.

Uvažovanie o zdražovaní diaľničných známok prichádza v čase, keď predaj diaľničných známok medziročne stúpol. Za prvých sedem mesiacov vodiči štátu zaplatili na známkach približne 65 miliónov eur. Vlani takúto sumu štát vybral až v októbri.

Národná diaľničná spoločnosť ešte koncom augusta skonštatovala, že počet predajov vzrástol aj pri krátkodobých elektronických diaľničných známkach, teda mesačných, ktoré stoja 14 eur a desaťdňových, za ktoré dnes vodiči platia spomínaných 10 eur.

Do konca júla ich vodiči nakúpili približne 1,6 milióna kusov, z toho asi milión kusov kúpili majitelia áut so zahraničnými poznávacími značkami. Vlani sa ich za rovnaký čas predalo necelých 1,4 milióna.

„Tento krok nič nerieši. Je to len naháňanie peňazí. Elektronický systém totiž neumožňuje obchádzať systém,“  vraví šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Od začiatku roka totiž na Slovensku funguje elektronický systém, cez ktorý sa kupujú elektronické diaľničné známky. Vodiči si už známky nelepia na okno, ale kupujú si ich elektronicky. Kontrolujú ich kamery, a tak je ťažšie uniknúť prípadnej kontrole.

Koho sa to dotkne?

Obyvateľov Slovenska sa zvýšenie diaľničných známok nedotkne, myslí si bývalý investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti, z čias prvej vlády Roberta Fica, Juraj Čermák. Hovorí, že ľudia na Slovensku si kupujú skôr ročné diaľničné známky, ako krátkodobé.

Vysvetlil, že krátkodobé si kupujú hlavne turisti, ktorí buď cez Slovensko prechádzajú alebo prichádzajú dovolenkovať. „Nevidím zmysel zvyšovať ceny známok na krátkych a nesúvisiacich úsekoch diaľnic krátkodobých diaľničných známok. Ak chceme naplniť vyššie príjmy, dá sa to naplniť aj iným spôsobom,“ konštatoval Čermák.

Pod iným spôsobom myslí napríklad zavedenie platenia diaľnic za kilometer. Vodiči by zaplatili len za to, koľko kilometrov prejazdia. Celý systém by fungoval na spôsob diaľničného mýta.

„Ak to bude malé zvýšenie cien, problém v tom nevidím. My musíme sledovať aj ceny v okolitých krajinách,“ dodáva šéf Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák.

Napríklad v susednom Česku stojí 10-dňová diaľničná známka 12 eur, v Rakúsku 8,80 eur a v Maďarsku 9,52 eur. Ak by Slovensko zvýšilo cenu napríklad na 12 eur, spolu s Českom by Slovensko bolo najdrahšou krajinou.

Pokuty meškajú

Celý systém prevádzkuje spoločnosť SkyToll, ktorá vyhrala aj sporný tender na mýto. Zmluvu so SkyTollom štát podpísal vlani v septembri, lebo ponúkol najnižšiu sumu. Štát mu bude platiť 2,78 percenta z tržieb na elektronických diaľničných známkach.

Systém však neposiela pokuty čiernym pasažierom. „Systém kontroly úhrady elektronickej diaľničnej známky, ktorý prevádzkuje Národná diaľničná spoločnosť bude prepojený so systémom ministerstva dopravy a ministerstva vnútra, pretože uplatňovanie sankcií je v kompetencii okresných úradov a orgánov Policajného zboru, ktoré nepodliehajú vecnej pôsobnosti ministerstva dopravy,“ napísali koncom augusta z ministerstva dopravy.

V parlamente je zároveň návrh na zmenu výšky pokút. Ministerstvo ich chce od októbra znížiť z 300 na 150 eur. Vtedy by tiež štát mal začať posielať pokuty, a to aj spätne.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...