Do konca júla vodiči nakúpili približne 1,6 milióna kusov krátkodobých, teda mesačných a 10-dňových, diaľničných známok.
BRATISLAVA. Vodiči si za cestu po diaľnici od januára zrejme priplatia. Vládna trojkoalícia zvažuje, že zvýši cenu 10-dňových, najkratších diaľničných známok. Povedal to pre spravodajskú televíziu TA3 šéf parlamentu Andrej Danko z SNS.
Dnes pritom 10-dňové diaľničné známky stoja 10 eur. O koľko by mohli zdražieť Danko nespresnil, keďže vládna trojka sa na novej cene ešte nezhodla.
Tá mala uvažovať aj o zdražovaní celoročných diaľničných známok. Od tohto kroku však nakoniec upustila. Vodiči za ročnú známku dnes platia 50 eur. Ceny za diaľničné známky sa naposledy dvíhali pred piatimi rokmi.
Ministerstvo dopravy celú situáciu nekomentuje. Vo svojom stanovisku napísalo, že téma zvyšovania poplatkov za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest zatiaľ nebola predmetom politických ani odborných rokovaní.
„Nový minister potrebuje čas na preverenie situácie v oblastiach, ktorými nebol ako štátny tajomník poverený. Následne bude možné odpovedať komplexne na všetky otázky,“ dodalo ministerstvo.
Uvažovanie o zdražovaní diaľničných známok prichádza v čase, keď predaj diaľničných známok medziročne stúpol. Za prvých sedem mesiacov vodiči štátu zaplatili na známkach približne 65 miliónov eur. Vlani takúto sumu štát vybral až v októbri.
Národná diaľničná spoločnosť ešte koncom augusta skonštatovala, že počet predajov vzrástol aj pri krátkodobých elektronických diaľničných známkach, teda mesačných, ktoré stoja 14 eur a desaťdňových, za ktoré dnes vodiči platia spomínaných 10 eur.
Do konca júla ich vodiči nakúpili približne 1,6 milióna kusov, z toho asi milión kusov kúpili majitelia áut so zahraničnými poznávacími značkami. Vlani sa ich za rovnaký čas predalo necelých 1,4 milióna.
„Tento krok nič nerieši. Je to len naháňanie peňazí. Elektronický systém totiž neumožňuje obchádzať systém,“ vraví šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.
Od začiatku roka totiž na Slovensku funguje elektronický systém, cez ktorý sa kupujú elektronické diaľničné známky. Vodiči si už známky nelepia na okno, ale kupujú si ich elektronicky. Kontrolujú ich kamery, a tak je ťažšie uniknúť prípadnej kontrole.
Obyvateľov Slovenska sa zvýšenie diaľničných známok nedotkne, myslí si bývalý investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti, z čias prvej vlády Roberta Fica, Juraj Čermák. Hovorí, že ľudia na Slovensku si kupujú skôr ročné diaľničné známky, ako krátkodobé.
Vysvetlil, že krátkodobé si kupujú hlavne turisti, ktorí buď cez Slovensko prechádzajú alebo prichádzajú dovolenkovať. „Nevidím zmysel zvyšovať ceny známok na krátkych a nesúvisiacich úsekoch diaľnic krátkodobých diaľničných známok. Ak chceme naplniť vyššie príjmy, dá sa to naplniť aj iným spôsobom,“ konštatoval Čermák.
Pod iným spôsobom myslí napríklad zavedenie platenia diaľnic za kilometer. Vodiči by zaplatili len za to, koľko kilometrov prejazdia. Celý systém by fungoval na spôsob diaľničného mýta.
„Ak to bude malé zvýšenie cien, problém v tom nevidím. My musíme sledovať aj ceny v okolitých krajinách,“ dodáva šéf Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák.
Napríklad v susednom Česku stojí 10-dňová diaľničná známka 12 eur, v Rakúsku 8,80 eur a v Maďarsku 9,52 eur. Ak by Slovensko zvýšilo cenu napríklad na 12 eur, spolu s Českom by Slovensko bolo najdrahšou krajinou.
Celý systém prevádzkuje spoločnosť SkyToll, ktorá vyhrala aj sporný tender na mýto. Zmluvu so SkyTollom štát podpísal vlani v septembri, lebo ponúkol najnižšiu sumu. Štát mu bude platiť 2,78 percenta z tržieb na elektronických diaľničných známkach.
Systém však neposiela pokuty čiernym pasažierom. „Systém kontroly úhrady elektronickej diaľničnej známky, ktorý prevádzkuje Národná diaľničná spoločnosť bude prepojený so systémom ministerstva dopravy a ministerstva vnútra, pretože uplatňovanie sankcií je v kompetencii okresných úradov a orgánov Policajného zboru, ktoré nepodliehajú vecnej pôsobnosti ministerstva dopravy,“ napísali koncom augusta z ministerstva dopravy.
V parlamente je zároveň návrh na zmenu výšky pokút. Ministerstvo ich chce od októbra znížiť z 300 na 150 eur. Vtedy by tiež štát mal začať posielať pokuty, a to aj spätne.
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Bez diaľničnej známky malo ísť už vyše osemstotisíc vozidiel
Diaľničných známok sa predáva viac. Čo za tým je?
Nový šéf diaľničiarov: Preverujeme desiatky podozrivých zmlúv
Nižšie pokuty za e-diaľničné známky už od júna sú nereálne
Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky by sa mala znížiť
Pokuta za čiernu jazdu po diaľnici bude nižšia
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.