Chrbet asi nestihne vyriešiť pezinskú skládku

Minister životného prostredia si pripravované smetisko pozrel, s jeho odporcami sa však nestretol.

Termín deviaty október, určený premiérom Robertom Ficom na definitívne stanovenie osudu kontroverznej pezinskej skládky odpadu, minister životného prostredia Ján Chrbet pravdepodobne nedodrží. V tento deň uplynie 30-dňová lehota na vyriešenie podnetu odporcov tejto stavby preskúmať rozhodnutia inšpekcie životného prostredia formou takzvaného mimoodvolacieho konania. Ministerstvo však tvrdí, že na vydanie rozhodnutia zákon termín nestanovuje. Inšpekcia totiž po krajskom stavebnom úrade tiež povolila skládku stavať.

Podľa iniciatívy Skládka do mesta nepatrí, je to však nezákonná stavba. Stavebný úrad ju povolil v rozpore s územným plánom mesta.

Tento, pôvodne komunálny spor zasiahol už najvyššiu politiku. Prednostom stavebného úradu, na poste ktorého však na vlastnú žiadosť skončil a zároveň vlastníkom väčšiny pozemku pod skládkou je člen Smeru-SD Ján Man mladší (minulý týždeň požiadal o uvoľnenie z funkcie prednostu a vláda mu vyhovela - pozn. HN). Premiér Robert Fico označil protesty verejnosti proti stavbe za zmanipulovaný útok voči vláde a úradu. Iniciatíva sa obáva, že kým ministerstvo rozhodne, skládka bude skolaudovaná.

Všetci sú nespokojní

Chrbet si včera prezrel v Pezinku naplnenú skládku, ako aj "novú jamu“, ktorá má rozlohu niekoľkých futbalových ihrísk. Sprevádzal ho primátor mesta Oliver Solga a majiteľ tamojších tehelní Ján Man starší, keďže skládka je aj na území tohto podniku. Odporcov skládky však prekvapilo, že Chrbet sa včera s nimi nestretol, hoci ho Fico k tomu vyzval. "Z nášho hľadiska bol prísľub premiéra jednoznačný. My sme ho minulý týždeň na stretnutí s ním vnímali tak, že ministra požiada, aby sa zišiel aj s odporcami skládky,“ pripomenula právnička iniciatívy Zuzana Čaputová.

"Minister odmieta podsúvané informácie, že sa nechcel stretnúť s aktivistami, ktorí protestujú proti výstavbe novej skládky,“ povedal jeho hovorca Peter Višváder. V tejto fáze podľa neho minister rieši problém "ako predstaviteľ nezávislého orgánu, ktorý musí rozhodovať objektívne a nezávisle“, dodal.

Minister sa podľa Višvádera spornou skládkou zaoberá už dlhšie a "počas neho sa oboznámil s argumentmi jednej aj druhej strany, teda aj aktivistov a odporcov skládky“. Zároveň však uviedol, že nie je proti stretnutiu s nimi. Nespokojný je však aj zástupca spoločnosti Westminster Brothers, ktorá zodpovedá za projekt skládky - Marián Kočner. "Mrzí ma, že na stretnutie s ministrom nás nepozvali,“ povedal.

Neignorovať názory občanov

Primátor Solga informoval na skládke Chrbeta, že najbližšie obytné domy sú od nej vzdialené len tristo metrov. Upozornil, že Pezinok má dostatočnú kapacitu na komunálny odpad pri obci Dubová a inú nepotrebuje. "Prečo má Pezinok strpieť ďalšiu ekologickú záťaž? Prečo by mal ustúpiť podnikateľským zámerom, ktoré sú len na báze financií a zisku?“ pýta sa Solga. Upozorňuje, že pri vydávaní povolení na stavbu štátne orgány nerešpektovali územný plán mesta, ktorý tam so skládkou nepočíta. Z rozhodovania bola vylúčená aj verejnosť.

Takúto prax podľa Petra Wilflinga zo združenia Občan a demokracia najnovšie kritizuje aj Európska komisia, ktorá začala proti Slovensku konanie za porušovanie práv verejnosti. "Je to aj prípad tejto skládky. Krajský stavebný úrad pri povolení jej umiestnenia vylúčil všetkých občanov i mesto Pezinok. Tvrdil, že nikto nemôže byť skládkou zasiahnutý,“ povedal.

Skládka vplýva na ceny realít

Realitné kancelárie v Pezinku si nemyslia, že by výstavba novej skládky odpadu mala vplyv na ceny nehnuteľností. Byty v tomto meste síce zlacneli, ale to je celoslovenský trend. Opačný názor má znalec na ohodnocovanie nehnuteľností, ktorý si však neželá byť menovaný. Informoval HN, že bežná cena jedného štvorcového metra stavebného pozemku stojí v meste 2 500 korún. Ale v najbližšom okolí skládky by pozemok nekúpil ani za tristo korún. "Na tieto pozemky by som ako znalec dal všetky mínusové koeficienty, ktoré môžu byť použité,“ odôvodnil vplyv skládky na nehnuteľnosti. 

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.