Chrbet sa v skládke ešte hľadá

Minister životného prostredia posadil za jeden stôl iniciátorov skládky v Pezinku a jej odporcov. Nerozumeli si.

Bratislava - Nový minister životného prostredia Ján Chrbet zo SNS si včera vyskúšal úlohu moderátora diskusie. Pri rozhodovaní o podnete občianskych aktivistov na preskúmanie zákonnosti povolenia skládky odpadov v Pezinku sa aj takouto netradičnou formou pokúsil zorientovať v kauze. Začal tým, že na scénu vrátil starých hráčov.

Hoci médiá pozýval na diskusiu s „investorom a občianskymi aktivistami“, zástupca investora – spoločnosti West­minster Brothers chýbal.

Skládku len niekoľko sto metrov od centra mesta prišli obhajovať pôvodní žiadatelia o jej výstavbu Ján Man starší a jeho syn Ján Man mladší, ktorí mesiace tvrdia, že s výstavbou nemajú nič spoločné. Manovci sa práv na výstavbu vzdali v prospech Westminster Brothers ešte vo februári pre „hrubú mediálnu diskreditáciu“ potom, ako spájanie kauzy so Smerom kritizoval premiér. Územné rozhodnutie pre skládku vydal Krajský stavebný úrad pod vedením nominanta Smeru a zároveň vlastníka pozemku Jána Mana mladšieho.

Neúplné obsadenie

„Som tu ako vlastník pozemku, ktorý si obhajuje svoje vlastnícke práva,“ opakoval včera Ján Man mladší. Zároveň vysvetľoval rozhodnutie krajského stavebného úradu.

Ján Man starší sa na scénu vrátil minulý týždeň, keď ministra Chrbeta sprevádzal pri obhliadke stavby, včera zas prišiel na ministerstvo vysvetľovať, prečo by skládka mala stáť.

Do diskusie nepozvali predstaviteľov inšpekcie životného prostredia, ktorí skládku povolili. Ich rozhodnutie aktivisti napadli ako nezákonné.

Moderátor Chrbet neprekvapil len zložením diskutérov, ale aj obsahom diskusie. Ministerstvo síce môže v tomto momente posudzovať už len zákonnosť posledného – finálneho rozhodnutia inšpekcie, otázky však smerovali aj do dávnej histórie či k podružným témam. Novinári tak počúvali o konaní či rozhodnutiach množstva úradov od roku 1964 po súčasnosť.

Man sa chce vrátiť

Chrbet sa aktivistov pýtal aj na to, či sa im páči skládka v obci Dubová, kam dnes vyváža odpad Pezinok. Jána Mana mladšieho, ktorý pred dvomi týž­dňami oznámil, že odstupuje z čela krajského stavebného úradu, sa zas minister pýtal, či to nebola chyba. „Nebolo by lepšie, keby ste na tej pozícii zostali a obhajovali svoje záujmy? To je ako zbavenie sa zodpovednosti,“ dohováral prednostovi.

„Bol som napádaný, že cez svoj vplyv v Smere a cez svoje postavenie prednostu stavebného úradu ovplyvňujem budovanie skládky,“ vysvetľoval Man ministrovi. „Teraz som si povedal, sú to moje majetkové práva a musím si ich obhajovať. Keď príde čas a vyjde najavo, čo všetko za touto kauzou je, som pripravený vrátiť sa na post prednostu.“

Minister vyčkáva

Pezinskí aktivisti po skončení diskusie netajili sklamanie. Minister im totiž oznámil, že konanie o preskúmaní zákonnosti povolenia skládky ešte nezačali a ministerstvo sa ešte nerozhodlo, či ho vôbec začne. Podnet pritom dostali ešte 9. septembra.

„To nie je jednoduchý proces, ktorý sa dá rozhodnúť z hodiny na hodinu, alebo z týždňa na týždeň. Spis má tisíc strán,“ vysvetľoval Chrbet.

„Pre Pezinčanov to nie je dobrá správa,“ povedala právnička aktivistov Zuzana Čaputová. Skládka je totiž, ako prítomných informoval Ján Man starší, „postavená na 60 percent a skolaudovaná by mala byť v polovici decembra.“

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...