Reforma má úradníkov prinútiť, aby dodržiavali termíny. Postihy za čierne stavby sa sprísnia. Nový stavebný zákon má byť známy do konca roka.
Bratislava - Vybavovanie papierov potrebných na stavbu domu či chaty sa má zjednodušiť, stavebné konanie sa môže výrazne skrátiť. Dnes trvá vybavenie stavebného povolenia v priemere 70 dní.
Zmeny sľubuje vláda Roberta Fica v svojom programe. Presadiť ich chce cez nový Stavebný zákon.
Nahradiť má normu z roku 1976, ktorá sa doteraz novelizovala tridsaťkrát.
Návrh nového stavebného kódexu môže byť známy do konca roka, povedal SME štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby František Palko.
Smer v novom stavebnom kódexe počíta aj s novými lehotami, v ktorých by sa mali k stavbám vyjadriť úrady.
„Zamedzí sa tým svojvoľnému predlžovaniu rozhodnutí a nepružnému vybavovaniu potrieb stavebníkov,“ píše sa v programe Ficovej vlády.
Už dnes nemá jednoduché stavebné konanie trvať viac ako mesiac, čo sa často nedodržiava. „Nepoznám nikoho, kto by bol úspešný pri vymáhaní náhrady škody,“ hovorí Miroslav Konôpka zo Združenia stavebníkov.
Navrhuje preto, aby sa jasne vymedzili sankcie pre úrady, ktoré lehoty nedodržiavajú.
V Smere sa pohrávajú aj s myšlienkou, že keď sa úrad nevyjadrí v zákonnej lehote, má sa to brať tak, že s projektom súhlasil.
To by sa však mohlo zneužívať pri veľkých stavbách. „O nich môže rozhodovať centrálna inštitúcia, kde to bude efektívnejšie,“ navrhol možné riešenie šéf Združenia stavebných podnikateľov Zsolt Lukáč.
Čo chce Smer
Bezmocnosť ľudí k úradom považuje Lukáč za jednu z príčin vzniku čiernych stavieb. „Pokuty za ne sa nedajú riešiť bez toho, aby sa nevyriešila príčina ich vzniku,“ dodal.
Program Ficovej vlády počíta aj s prísnejšími postihmi pre čierne stavby.
Zakázaná by mala byť dodatočná legalizácia stavieb, ktoré sú v rozpore s územným plánom. To by znamenalo ich búranie. „Bez výhrad s tým súhlasíme,“ povedal Konôpka.
Stavanie bez povolenia chcel už vlani riešiť minister Ján Figeľ (KDH). Za čiernu stavbu mala hroziť pokuta od tisíc do 40-tisíc eur v závislosti od jej hodnoty. Pre spory v koalícii však návrh neprešiel.
Neskôr predložili poslanci SDKÚ návrh, ktorý by umožnil búranie čiernych stavieb na cudzích pozemkoch. Koalícia však neustále odkladala poslanecké novely, a tak sa o ich návrhu nehlasovalo.
Novelu chce SDKÚ predložiť opäť. „Každá vláda chcela napísať nový stavebný zákon, doteraz sa to nepodarilo, preto chceme predložiť poslanecký návrh,“ povedal jeho spoluautor Ľudovít Kaník.
Táto novela vyrieši len búranie čiernych stavieb na cudzej pôde, nie situácie, keď bola budova postavená v rozpore s územným plánom.
Už prvá Ficova vláda mala ambíciu prijať nový stavebný kódex. Návrh však v roku 2009 stiahla z parlamentu.
Mimovládka Via Iuris vtedy návrh kritizovala ako netransparentný. Oznam o začatí stavebného konania či povolenia sa mali zverejňovať len na úradnej tabuli.
„Aj na tieto pripomienky sa pozrieme,“ povedal Palko.
Transparentnosť stavebného konania by mohla zvýšiť jeho elektronizácia, tú rozbehol Figeľ. „Chceli by sme v tom pokračovať,“ dodal Palko.
O dva roky by mala byť prepojená napríklad databáza katastra s územným plánovacím systémom, do územného plánovania sa má dať zapojiť cez web.
SDKÚ ide novelou zákona bojovať proti čiernym stavbám, chce ich búrať
KDH sa búri, SaS stopla Figeľovu novelu zákona
Za čierne stavby budú státisícové pokuty
Stavebník – hlavný nepriateľ stavebníka
Stavebník-nepriateľ štátu – časť druhá
Stavebná polícia bude. Konečne
Simon chce likvidovať čierne stavby
Stavebnú políciu mesto potrebuje
Programové tézy pravice (kompletný dokument)
Obce chcú stíhať stavbyvedúcich na čiernych stavbách
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Posledné týždne sa farmári a obyvatelia z malých obcí na strednom Slovensku nevenujú ničomu inému...
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Posledné týždne sa farmári a obyvatelia z malých obcí na strednom Slovensku nevenujú ničomu inému len zisťovaniu, či budú vyvlastnení zo svojich domovov a fariem alebo nie. Ministerstvo životného prostredia totiž potichu...
Nový zákon umožňuje štátu za určitých podmienok vyvlastniť pozemky, pričom v špecifických prípadoch môže byť vyvlastnenie aj bez náhrady.
Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Hriňovej v Detvianskom okrese nesúhlasí s uskutočnením výstavby plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Vyplýva to z uznesení, ktoré jednomyseľne prijali poslanci na svojom februárovom...
Majitelia nehnuteľností chcú od barcelonskej radnice kompenzáciu vo výške 4,2 miliardy eur, ak v meste v roku 2028 skončí možnosť prenajímať byty turistom.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Posledné týždne sa farmári a obyvatelia z malých obcí na strednom Slovensku nevenujú ničomu inému...
Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Hriňovej v Detvianskom okrese nesúhlasí s uskutočnením výstavby...
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...