Vláda neváha presťahovať 350-tisíc ľudí len preto, aby mal sever krajiny viac vody.
Peking, Bratislava - Trinásť veľkých miest, stovky menších a tisíce dedín skončilo pod vodou, 1,3 milióna ľudí musela čínska vláda presťahovať. Projekt najväčšej priehrady na svete Tri rokliny stál 37 miliárd eur, no nezabránil záplavám so stovkami obetí, navyše vyvoláva zosuvy pôdy v okolí.
Čínska vláda však dáva jasne najavo, že ju ani toto neodradí. Naopak, púšťa sa do ďalšieho megalomanského projektu. Tentoraz o svoje domovy príde asi 350-tisíc ľudí. Doplatia na to, že vláda chce dostať vodu z rieky Jang-c'-ťiang na juhu do stále suchších severných oblastí.
„Sťahovanie ľudí bude ešte intenzívnejšie ako pri Troch roklinách, vtedy išlo o milión ľudí za desať rokov, toto presídlenie musíme dokončiť do dvoch rokov,“ povedal podľa Reuters Čang Ťi–jao, vedúci projektu. S nápadom vytvoriť umelé kanály, ktoré by dostali vodu z juhu na sever, prišiel ešte bývalý vodca Mao Cetung, pracovať sa na ňom začalo až v roku 2002.
Vládu neodrádzajú ani obrovské náklady – celý projekt by mal stáť asi 62 miliárd dolárov – ohrozenie životného prostredia či nespokojnosť presťahovaných ľudí. V minulosti totiž išlo najmä o chudobných roľníkov, ktorí sa sťažujú, že v novom bydlisku nie je dostatočne úrodná pôda.
Problémom pre krajinu je, že na severe žije asi polovica z 1,3 miliardy obyvateľov, no je na ňom len 15 percent zásob čerstvej vody. Veľkomestá ako Peking navyše rýchlo rastú.
Krajina však dopláca aj na plánované hospodárstvo komunistickej strany, keďže práve na severe sa vo veľkom pestuje obilie, ktoré je veľmi náročné na zavlažovanie. Vláda pre miestnych dotuje vodu, tí tak nemajú motiváciu šetriť, napísali pre Korea Times analytici londýnskeho think–tanku International Policy Network.
Presúvať vodu z riek na sever pritom nemusí veľmi pomôcť, keďže až 70 percent riek je znečistených, čo priznáva aj ministerstvo pre ochranu životného prostredia. Obyčajní Číňania sa však tešia, podobné projekty sú pre nich symbolom pokroku.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...