Je tu aj množstvo iných ľudí, ktorí po štyroch rokoch Fica I plných nenávisti, spoločenského dusna a prekračovania demokratických pravidiel cítia, že im ublížili, ukrivdili a sú dourážaní - od ľudí, ktorým na vlastnom pozemku štát protiústavne postavil diaľnicu, cez prenasledovaných sudcov nechaným napospas Ficovmu priateľovi Štefanovi Harabinovi, mediálne hyeny, až po príslušníkov menšín, na ktorých sa vyvršoval Ficov koaličný partner Ján Slota.
Premiér Robert Fico nedal SME rozhovor k 20. výročiu Slovenska. Bol vraj pracovne vyťažený.
Profil: Robert Fico
Na rozdiel od hasičov novinári nemajú to šťastie, že by im Robert Fico cez sviatky doniesol klobásu a pálenku.
Dokonca si nenašiel za december ani pár minút na rozhovor, či zodpovedanie poslaných otázok. Raz darmo, kto musí hasiť problémy krajiny, času má málo.
Skúsme si teda aspoň predstaviť, čo okrem kapustnice a poldecáku budú môcť požiarnici spomenúť, keď raz budú vnúčatám rozprávať o Ficovej úlohe v priebehu prvých dvadsiatich rokov republiky.
Hoci pri výročí vzniku štátu totálne ovláda jeho aparát, povedať s väčším odstupom niečo o jeho vládnutí môže byť problém. Je jasné, že keď ho v budúcej učebnici histórie aj spomenú, prvým dvom premiérom samostatného Slovenska bude konkurovať len ťažko.
Vladimír Mečiar stál pri zrode republiky, masovom rozdávaní štátneho majetku, únose prezidentovho syna, zmarenom referende, vylúčení poslanca z parlamentu a takmer nás diskvalifikoval zo západného sveta. Takto sa píšu dejiny.
Mikuláš Dzurinda mal zas to šťastie, že prišiel po ňom. Navždy mu teda ostane úloha toho, kto vývoj zvrátil a krajine vybavil historický vstup do NATO a do Únie. Ak sa ešte pridá rovná daň, druhý pilier a zdravotnícke poplatky ako symboly reforiem a kupovanie poslancov, skupinka a Gorila ako spomienky na odvrátenú stránku doby, aj z tejto éry sa dá vytĺcť zaujímavý príbeh.
Fico vybavil vstup do Schengenu a prijatie eura, čo sú dve zásadné veci a patrí mu za to uznanie. Ich význam je však neporovnateľne menší ako zásadný civilizačný skok za Dzurindu.
Kauzy ako emisie, mýto a nástenkový tender netreba ani v najmenšom zľahčovať. Ale potomkom o nich asi nebude rozprávať nikto.
Príbeh Hedvigy Malinovej v sebe nesie veľmi dôležité ponaučenie o tom, ako sa štátna moc za žiadnych okolností nesmie správať k svojmu občanovi. Ale ďalej je dej príliš zamotaný a stanoviská aj takých odporcov Fica ako Ivety Radičovej či Daniela Lipšica príliš nejednoznačné, aby aj súčasník vedel povedať, čo ďalšie okrem spoločenskej traumy z príbehu plynie.
Je tu aj množstvo iných ľudí, ktorí po štyroch rokoch Fica I plných nenávisti, spoločenského dusna a prekračovania demokratických pravidiel cítia, že im ublížili, ukrivdili a sú dourážaní - od ľudí, ktorým na vlastnom pozemku štát protiústavne postavil diaľnicu, cez prenasledovaných sudcov nechaným napospas Ficovmu priateľovi Štefanovi Harabinovi, mediálne hyeny, až po príslušníkov menšín, na ktorých sa vyvršoval Ficov koaličný partner Ján Slota.
Ale na rozdiel od Františka Gauliedera, Michala Kováča mladšieho, či Róberta Remiáša, na mená mnohých z nich je, žiaľ, už dnes ťažké si spomenúť.
Smer nikdy neprišiel so zásadnou vlastnou myšlienkou, ktorú by chcel presadiť a s ktorou by bolo možné si ho aj s odstupom času spojiť. Bol tu marketingový boj za istoty. Ale kto si dnes spomenie, o čom bola napríklad Ficova novela Zákonníka práce na začiatku jeho prvej vlády?
Ak „ľavica“ v doterajšom období samostatnosti niečo robila, tak väčšinou len rušila niečo, čo vymyslel niekto iný – zakázali zisk zdravotných poisťovní, okresali druhý pilier, skončili s poplatkami v zdravotníctve, zahubili rovnú daň. Niečo z toho sa môže ukázať ako prospešné. Ale ničenie cudzích myšlienok sa za zásadný prínos považovať nedá.
Ak by sme si predsa len museli spojiť Roberta Fica s nejakým konštruktívnym návrhom, tak by to zrejme bol zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Toto bol jeho skutočný miláčik, jeho ideové dieťa, symbol prísľubu vniesť do verejného života spravodlivosť a napraviť skrivodlivosti minulosti, ktoré Ficovi priniesli počiatočnú popularitu.
A na ňom aj najlepšie vidieť, ako to s tými jeho návrhmi vyzerá – zákon bol napriek rozhodnutiu ústavného súdu znova schválený, pričom aj predsedovi Smeru musí byť jasné, že je znova protiústavný. Je to však jedno, lebo je mŕtvy. Roky plynú a nikto nielenže neprišiel o nestatočne zarobené milióny, ale nie je známe, že by sa nejaký prípad vôbec dostal pred súd.
Nevyzerá to, že ani v budúcnosti by sa na povahe vládnutia Smeru malo niečo meniť. Hlavnou agendou vlády je dnes spájanie zdravotných poisťovní, čo je zasa len rušenie niečoho, čo existuje, navyše s tradičnou protiústavnou koncovkou. A ak je na tomto projekte niečo isté, tak to, že s kvalitou zdravotníctva nepohne.
Druhým veľkým projektom je reforma ESO. Reforiem verejnej správy bolo od revolúcie ix, navyše táto vyzerá na extra veľkú bublinu. Justícia sa prepadá, ale tú dali nestraníkovi. Školstvo je na tom zle, ale to dali Dušanovi Čaplovičovi.
Rómovia sú obrovský problém, ale ten rieši opozičný poslanec v spolupráci s Robertom Kaliňákom, ktorý popri tom rozpráva asi do sto ďalších vecí a pripravuje sa na funkciu premiéra, čiže hlavné je nič nepokaziť.
Ak mu to vyjde, tak Fico sa tak či onak poberie z úradu vlády tak rýchlo, že ako premiér už ani nemá čas zastrešiť niečo veľké. Keď sa k tomuto ešte priráta, že hlavným ekonomickým projektom Smeru je zúfalo a nekoncepčne hľadať cesty, ako plniť Bruselom nadiktované podmienky, tak v oblasti politických nápadov a iniciatív to ani v novej ére jednofarebnej vlády na prepisovanie dejín nevyzerá. Ibaže by sa ešte utrhli z reťaze a predsa len vyrobili rozvrat historických rozmerov.
Jedna učebnica, do ktorej sa Fico môže dostať, je učebnica politológie. Áno, získal obrovskú moc. Áno, je majstrom taktiky, komunikácie a riadenia mocenskej mašinérie.
Áno, príbehy o akcionároch-sponzoroch Smeru, hľadaní peňazí vlastnou hlavou hlasu, pití či nepití koly v byte na Vazovovej a reči o nevšimnutí si revolúcie vypovedajú o tom, čo robili a hovorili ľudia, ktorí sa na Slovensku v prvých dvoch dekádach bili o moc.
Prilákal k sebe voličov HZDS a SNS a dal im o čosi kultivovanejšie zastúpenie. A tisícimi drobných rozhodnutí formoval krajinu na svoj obraz, čím je jeho historická úloha väčšia ako v prípade Ivety Radičovej, ktorá stihla zaviesť zverejňovanie zmlúv na webe, zvoliť nikdy nevymenovaného šéfa prokuratúry, navštíviť na Vianoce mestských policajtov s koláčmi a pomaly bol aj koniec.
Ale nič to nemení na tom, že budúce generácie zatiaľ nemajú väčší dôvod pamätať si Roberta Fica. Ibaže by nakoniec vládol aj im.
Otázky, ktoré denník SME po odmietnutí rozhovoru zaslal premiérovi a nedostal odpovede.
2007/669 O opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic - zákon
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.