Čoho sa tak bojí(me)?

Nepochopiteľná reakcia pre­miéra Roberta Fica po tom, ako bol pristihnutý pri spáchaní dopravného priestupku, je ďalším dôkazom – ak ešte vôbec nejaký potrebujeme – že slovenská identita je veľmi vratká.

Neexistuje dôvod, pre ktorý by sme mali v politickej kultúre zaostávať za Spojenými štátmi či Malajziou. Tam sa politici pristihnutí pri spáchaní priestupku správajú inak ako tu.

Nepochopiteľná reakcia pre­miéra Roberta Fica po tom, ako bol pristihnutý pri spáchaní dopravného priestupku, je ďalším dôkazom – ak ešte vôbec nejaký potrebujeme – že slovenská identita je veľmi vratká.

Namiesto toho, aby sa k svojmu priestupku postavil ako štátnik alebo stačilo by – ako muž, bagatelizoval ho a napadol „útočníkov” vulgárnym výrokom: „Na mne sa odbavuje doslova každý deň.” Má pravdu, nedovolené otáčanie sa v križovatke nie je „nebezpečný zločin ohrozujúci celú Bratislavu”. Na druhej strane, neschopnosť pred­sedu vlády vyrovnať sa s pre neho nepohodlnými faktami už viackrát zničila čo i len pokus o nadviazanie racionálnej diskusie s vládou, ktorú Fico vedie. A to sa stáva hrozbou pre celú krajinu.

Ako s najväčšou pravdepodobnosťou dokážu reakcie v internetovej diskusii na tento komentár, cudzinci, ktorí nechvália všetko, čo je slovenské – od hokeja po halušky – riskujú vážnu urážku. Slováci, ktorí veci vnímajú podobne, sú tolerovaní len o čosi viac. Táto vzťahovačnosť a neschopnosť prijímať konštruktívnu kritiku je však zničujúca nielen pre krajinu, ale aj pre samotných občanov. Núti spoločnosť konať neprimerane.

Prečo ľudia s právom na lekársku starostlivosť naďalej platia úplatky lekárom či vybavujú protekciu v nemocniciach? Pretože im chýba sebavedomie. Či už v prístupe k zdravotníckemu systému, alebo štátu ako takému. Prečo talentovaní slovenskí športovci neustále zlyhávajú, špeciálne v súbojoch s Čechmi? Pretože stále vnímajú úspech vo svetovom meradle ako príjemné prekvapenie, a nie ako niečo, čo majú od seba žiadať. A prečo slovenskí politici reagujú ako hašteriví puberťáci, keď ich médiá kritizujú? Pretože neveria, že môžu vyhrať férovo. Pretože potrebujú výhodu, ktorú im poskytuje napríklad reštrikčný tlačový zákon či vulgárne obvinenia.

To, že na podobné prešľapy proti zákonu, ako je ten Ficov, sa dá zareagovať aj inak – na úrovni, dokazujú príklady zo zahraničia. V roku 1910 sa pani Laurierová, manželka kanadského premiéra, stala vôbec prvou osobou v histórii pokutovanou za prekročenie povolenej rýchlosti o 16 kilometrov za hodinu v centre hlavného mesta. Neexistuje záznam, že by sir Wilfrid Laurier posmešne vyhlasoval, že „ohrozovala celú Ottawu”. V roku 2007, ešte predtým, ako sa začal uchádzať o demokratickú nomináciu pre prezidentské voľby, Barack Obama v tichosti vyplatil 17 parkovacích lístkov z čias svo­jich štúdií na Harvarde. Tlač ho pritom prichytila, ale Obama ju neobvinil, že sa na ňom sexuálne ukája. A napokon, malajzijský predseda vlády Abdullah Ahmad Badawi nedávno zaplatil 11 pokút za rýchlu jazdu a iné priestupky, aj keď v čase ich spáchania svoje autá neriadil.

Takže, pán predseda vlády. Neexistuje dôvod, prečo by Slovensko malo v politickej kultúre zaostávať za Spojenými štátmi, Kanadou alebo Malajziou. Ak môže Abdullah Ahmad Badawi bez frflania zaplatiť, môžete aj vy. Nemáte dôvod báť sa ničoho okrem strachu samotného.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...