Developer Auparku nepreberá rozhodnutie o zastavení stavby

29. 04. 2008

Žilina - Boj o Aupark na Štúrovom námestí v Žiline sa vyostruje. Mesto vydalo druhé rozhodnutie o zastavení výstavby, stavebník - spoločnosť Aupark Holding sa však vyhýba prevziať si ho.

"Mesto Žilina má dôvodné podozrenie, že pri doručovaní rozhodnutia sú používané praktiky príznačné pre páchanie trestného činu podvodu, a preto zvažuje v tejto veci podanie trestného oznámenia," informoval hovorca Žiliny Martin Barčík.

Developer Auparku v Žiline má prenajatú cestu za korunu ročne splatnú raz za dvadsať rokov.

Pracovníčka na recepcii v sídle spoločnosti rozhodnutie od poštára síce minulý pondelok prevzala, následne však oznámila, že na to nebola oprávnená. Mesto Žilina vydalo nové rozhodnutie o zastavení stavebných prác, pretože spoločnosť Aupark Holding stále nepreukázala oprávnenie k výstavbe. "Nesúhlasíme s akýmkoľvek rozhodnutím, ktoré by opäť zastavilo všetky práce na našej stavbe. Proti takémuto rozhodnutiu sme podali odvolanie,“ uviedla Želmíra Rácová, hovorkyňa developera HB Reavis Group.

Rozhodnutie o zastavení prác skúšalo mesto podľa primátora Ivana Harmana doručiť investorovi minimálne sedemkrát. "Napriek tomu si ho neprevzal a napriek tomu podal voči nemu odvolanie. Je to taká zaujímavosť, že sa vyjadruje k rozhodnutiu, ktoré ešte oficiálne nemá v rukách," reagoval primátor.

Stavebníkom žilinského Auparku je spoločnosť Aupark Holding, a.s. a stavbu uskutočňuje generálny dodávateľ stavby HB Reavis Management, spol. s r.o. Tieto skutočnosti boli Štátnemu stavebnému dohľadu riadne preukázané už niekoľkokrát, informovala Rácová. "Mesto Žilina zrejme úmyselne nerozlišuje, kto je osoba oprávnená na uskutočňovanie stavby a kto stavebník. Toto zámerné nepochopenie mesto Žilina zneužíva na vydávanie nezákonných rozhodnutí o zastavení stavby, poškodzovanie práv tretích osôb a svoje mediálne zviditeľňovanie sa," konštatovala.

Rozhodnutia žilinskej radnice podľa nej spôsobujú investorovi miliónové škody, ktorých náhradu a ujdený zisk si budú nárokovať. "Keď dochádzajú vecné argumenty, tak prichádzajú na rad vyhrážky a výmysly," reagoval Harman.

"Je zarážajúce, že mesto Žilina s hrdosťou komunikuje svoje nezákonné rozhodnutia. Tie navyše vznikajú za právnej pomoci advokáta, ktorého služby v prepočte na jeden pracovný deň stoja Žilinčanov viac ako je priemerná mesačná mzda na Slovensku," uviedla Rácová. Harman to odmieta, cena za služby externej právnej kancelárie, ktorá mesto v tejto kauze zastupuje je podľa neho oveľa nižšia ako je bežná trhová cena advokátskych služieb v Bratislave. Poukázal tiež na nájomnú zmluvu spred štyroch rokov, podľa ktorej si investor v lokalite výstavby prenajal cestu medzi Domom odborov a Sociálnou poisťovňou za korunu ročne s 20-ročnou splatnosťou. "Ak leží ekonomická situácia mesta na srdci tejto firme, tak hlavne by mala možno napraviť tieto zmluvné vzťahy z minulosti," dodal Harman.

Aupark na žilinskom námestí Ľ. Štúra začali stavať 3. júla minulého roka. Stavba pokračovala napriek tomu, že vlani v auguste ju predbežným opatrením zastavil Krajský súd v Žiline. Investor trval na tom, že neporušuje zákon, pretože predbežné opatrenie bolo adresované spoločnosti Aupark Žilina, ale stavebníkom je Aupark Holding. Stavať sa pritom nemalo až do ukončenia súdneho sporu s mestom Žilina. Primátor Ivan Harman totiž inicioval žalobu na súd o určenie neplatnosti predaja Štúrovho námestia na výstavbu centra, ktoré predal jeho predchodca Ján Slota.

Žilinská radnica tiež doručila na Generálnu prokuratúru SR a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR podnety na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Krajského stavebného úradu (KSÚ) v Žiline zo začiatku apríla. KSÚ totiž zrušil prvé rozhodnutie stavebného úradu mesta o zastavení výstavby tohto nákupného centra skôr, ako mohlo podať v zákonnej lehote k odvolaniu stavebníka svoje stanovisko a potrebnú dokumentáciu, čo vedenie mesta považuje za nezákonné.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...