Developer Auparku nepreberá rozhodnutie o zastavení stavby

29. 04. 2008

Žilina - Boj o Aupark na Štúrovom námestí v Žiline sa vyostruje. Mesto vydalo druhé rozhodnutie o zastavení výstavby, stavebník - spoločnosť Aupark Holding sa však vyhýba prevziať si ho.

"Mesto Žilina má dôvodné podozrenie, že pri doručovaní rozhodnutia sú používané praktiky príznačné pre páchanie trestného činu podvodu, a preto zvažuje v tejto veci podanie trestného oznámenia," informoval hovorca Žiliny Martin Barčík.

Developer Auparku v Žiline má prenajatú cestu za korunu ročne splatnú raz za dvadsať rokov.

Pracovníčka na recepcii v sídle spoločnosti rozhodnutie od poštára síce minulý pondelok prevzala, následne však oznámila, že na to nebola oprávnená. Mesto Žilina vydalo nové rozhodnutie o zastavení stavebných prác, pretože spoločnosť Aupark Holding stále nepreukázala oprávnenie k výstavbe. "Nesúhlasíme s akýmkoľvek rozhodnutím, ktoré by opäť zastavilo všetky práce na našej stavbe. Proti takémuto rozhodnutiu sme podali odvolanie,“ uviedla Želmíra Rácová, hovorkyňa developera HB Reavis Group.

Rozhodnutie o zastavení prác skúšalo mesto podľa primátora Ivana Harmana doručiť investorovi minimálne sedemkrát. "Napriek tomu si ho neprevzal a napriek tomu podal voči nemu odvolanie. Je to taká zaujímavosť, že sa vyjadruje k rozhodnutiu, ktoré ešte oficiálne nemá v rukách," reagoval primátor.

Stavebníkom žilinského Auparku je spoločnosť Aupark Holding, a.s. a stavbu uskutočňuje generálny dodávateľ stavby HB Reavis Management, spol. s r.o. Tieto skutočnosti boli Štátnemu stavebnému dohľadu riadne preukázané už niekoľkokrát, informovala Rácová. "Mesto Žilina zrejme úmyselne nerozlišuje, kto je osoba oprávnená na uskutočňovanie stavby a kto stavebník. Toto zámerné nepochopenie mesto Žilina zneužíva na vydávanie nezákonných rozhodnutí o zastavení stavby, poškodzovanie práv tretích osôb a svoje mediálne zviditeľňovanie sa," konštatovala.

Rozhodnutia žilinskej radnice podľa nej spôsobujú investorovi miliónové škody, ktorých náhradu a ujdený zisk si budú nárokovať. "Keď dochádzajú vecné argumenty, tak prichádzajú na rad vyhrážky a výmysly," reagoval Harman.

"Je zarážajúce, že mesto Žilina s hrdosťou komunikuje svoje nezákonné rozhodnutia. Tie navyše vznikajú za právnej pomoci advokáta, ktorého služby v prepočte na jeden pracovný deň stoja Žilinčanov viac ako je priemerná mesačná mzda na Slovensku," uviedla Rácová. Harman to odmieta, cena za služby externej právnej kancelárie, ktorá mesto v tejto kauze zastupuje je podľa neho oveľa nižšia ako je bežná trhová cena advokátskych služieb v Bratislave. Poukázal tiež na nájomnú zmluvu spred štyroch rokov, podľa ktorej si investor v lokalite výstavby prenajal cestu medzi Domom odborov a Sociálnou poisťovňou za korunu ročne s 20-ročnou splatnosťou. "Ak leží ekonomická situácia mesta na srdci tejto firme, tak hlavne by mala možno napraviť tieto zmluvné vzťahy z minulosti," dodal Harman.

Aupark na žilinskom námestí Ľ. Štúra začali stavať 3. júla minulého roka. Stavba pokračovala napriek tomu, že vlani v auguste ju predbežným opatrením zastavil Krajský súd v Žiline. Investor trval na tom, že neporušuje zákon, pretože predbežné opatrenie bolo adresované spoločnosti Aupark Žilina, ale stavebníkom je Aupark Holding. Stavať sa pritom nemalo až do ukončenia súdneho sporu s mestom Žilina. Primátor Ivan Harman totiž inicioval žalobu na súd o určenie neplatnosti predaja Štúrovho námestia na výstavbu centra, ktoré predal jeho predchodca Ján Slota.

Žilinská radnica tiež doručila na Generálnu prokuratúru SR a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR podnety na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Krajského stavebného úradu (KSÚ) v Žiline zo začiatku apríla. KSÚ totiž zrušil prvé rozhodnutie stavebného úradu mesta o zastavení výstavby tohto nákupného centra skôr, ako mohlo podať v zákonnej lehote k odvolaniu stavebníka svoje stanovisko a potrebnú dokumentáciu, čo vedenie mesta považuje za nezákonné.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...