Obyvatelia Čadce tvrdia, že kvôli urýchleniu výstavby diaľnice ich chce štát ožobráčiť.
Plánovaná diaľnica k poľským hraniciam ukrajuje obyvateľom Čadce zo života. Zoberie im domy aj záhrady. „Nové cesty sú potrebné, nie sme proti nim. Ale ich nasmerovanie do zastavanej časti mesta nám spôsobuje existenčné problémy,“ upozorňuje Anna Krkošková, ktorá býva v tesnej blízkosti budúcej diaľnice. Obyvatelia mesta sa obávajú, že urýchľovanie výstavby ich oberie nielen o právo na dôstojné a ľudské riešenie tohto problému, ale v konečnom dôsledku aj o majetok.
Domy týchto rodín majú asi tridsať rokov. Sú udržiavané a dobre vybavené. Za peniaze, ktoré by im za asanáciu vyplatil štát, sa však dnes nedajú adekvátne postaviť. Rodina pani Ivety Latkovej vypočítala, že pri trhovej cene tri milióny korún by dostali približne polovicu. Pritom mesto Čadca požaduje za náhradný trojizbový, ale starší a neopravený byt až 850-tisíc korún. Za štvorcový meter záhrady môžu dostať asi 650 korún. Ale v ponúkanej, oveľa menej atraktívnej lokalite mesta stojí štvorcový meter náhradného pozemku až 2 000 korún. „Chcela by som si postaviť nový dom. Ale za peniaze, ktoré by nám dali, to nie je možné,“ upozorňuje Latková.
Z rodinného domu so štyrmi podlažiami a záhradou by sa do bytovky nechcela sťahovať ani Krkošková. „To by nebolo normálne!“ hovorí s obavou.
Tieto rodiny bývajú teraz v slnečnej, najkrajšej lokalite na juhu Čadce. Náhradné pozemky im však mesto ponúka v severnej časti, kde je sneh ešte aj v máji. V roku 1997 im bývalý primátor navrhol, aby si kúpili holobyty, čo odmietli. „Prečo pôjde diaľnica cez naše záhrady, keď je aj iná možnosť,“ pýta sa Latková. A hneď si aj odpovedá: „Lebo sú v tom osobné záujmy určitých ľudí. Neďaleko nás sú pozemky, na ktorých by cesta neohrozovala toľko domov ako v našej lokalite. Tam však bývajú vplyvnejší ľudia, takže na diaľnicu máme doplatiť my.“
Keďže títo majitelia domov bývajú neďaleko českej a poľskej hranice, o svojich problémoch sa rozprávajú aj s občanmi susedných štátov. „Zatiaľ čo v Poľsku a Česku nehnuteľnosti adekvátne ohodnocujú, na Slovensku sa štát v záujme urýchlenia a zlacnenia výstavby diaľnic orientuje na ožobračovanie ľudí,“ dodáva manžel pani Latkovej Jozef. „Sme občanmi tohto štátu, ktorý musí rešpektovať aj naše práva,“ upozorňujú ohrození obyvatelia Čadce.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.