Diaľnice: Turiec pred Donovalmi

Obyvatelia Turca roky čakajú na výstavbu rýchlostnej cesty R3. Nová vláda si zaradila rozvoj aj tejto cesty do svojich priorít.

Minulý týždeň v Martine predstavitelia obchodných priemyselných komôr z krajín visegrádskej štvorky podpísali memorandum, ktoré žiada, aby sa výstavba R3 dostala aj do programového vyhlásenia vlády. Na svoje dokončenie čakajú však aj diaľnice D1 a D3. Rovnako tak banskobystrický región chce prepojenie rýchlostnej cesty R1 s diaľnicou D1 popod Donovaly do Ružomberka.

Je otázne, či prioritne stavať severojužné prepojenie prostredníctvom rýchlostnej cesty R1 alebo R3. Obe stavby sú porovnateľne dlhé. Kým z Banskej Bystrice do Ružomberka popod Donovaly treba postaviť približne 55 kilometrov R1, spojenie Martina so Žiarom nad Hronom vyžaduje 59,5 kilometra. V prospech R3 hrá vyššia intenzita dopravy a menej náročný terén.

Východ potrebuje rýchlostné cesty kvôli kamiónom

Rýchlostná cesta R3 sa má podľa plánov začínať pri meste Trstená a po takmer 187 kilometroch skončí na maďarskom hraničnom priechode Šahy – Parassapusztana. Obyvatelia Banskej Bystrice však tiež naliehajú na vládu.

Obe rýchlostné cesty sú súčasťou multimodálnych koridorov označovaných ako TEN-T. R1 zo Zvolena cez Banskú Bystricu až do Ružomberka však nepatrí k základu TEN-T koridoru, ale do súhrnnej siete. To znamená, že z hľadiska tranzitnej dopravy má väčší význam práve rýchlostná cesta R3 z Martina po Žiar nad Hronom. Navyše rozvoj R1 sa nenachádza aktuálne v prioritách vlády.

„Želáme si, aby sa aspoň začal stavať prvý úsek medzi Martinom a Rakovom. A potom z Rakova na Mošovce a Turčianske Teplice,“ povedal Ján Mišura, riaditeľ Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory v Žiline. Zároveň dodal, že rýchlostná cesta by umožnila vyhnúť sa panelovej ceste prvej triedy I/65, ktorá je jedným z najzničenejších úsekov na Slovensku a vyslúžila si prezývku tankodróm Daná cesta sa však už čoskoro dočká rekonštrukcie. V minulom roku bývalá vláda odštartovala rekonštrukciu 170 kilometrov ciest prvej triedy, medzi ktorými je zahrnutý aj panelový úsek južne od Martina.

V súčasnosti z plánovaných 186,981 kilometra rýchlostnej cesty R3 nie je plnom profile v prevádzke ani jeden úsek. Vodiči môžu využívať len 17,5 kilometra cesty v polovičnom profile. Ide o úseky Horná Štubňa, juh – Horná Štubňa, sever, Oravský Podzámok – Sedliacka Dubová a Tvrdošín – Trstená, sever.

Na strednom Slovensku sa v súčasnosti nachádza len rýchlostná cesta R1, ktorá sa začína v Trnave, križuje sa s diaľnicou D1 a pokračuje do Banskej Bystrice. Okrem toho vodiči môžu východne od Zvolena používať časť rýchlostnej R2 v úseku Pstruša – Kriváň a na rovnakej ceste existuje aj obchvat Žiaru nad Hronom.

Po výstavbe rýchlostnej cesty R3 by štát štvorprúdovkou spojil mestá Martin a Žiar nad Hronom. V tomto prípade však bude nutné prekonať aj náročný úsek pri Kremnici, kde sa počíta s výstavbou 1 030 metrov dlhého tunela Čertov vrch. Na druhej strane prepojenie Ružomberka s Banskou Bystricou si vyžiada výstavbu až dvoch tunelov s celkovou dĺžkou 4 774 metrov.

Ak by rýchlostná R3 dostala prednosť pred R1, nepotešilo by to mnohých vodičov jazdiacich medzi východnou a západnou časťou Slovenska. Dobudovanie R1 by vytvorilo lepšiu alternatívu spojenia medzi Bratislavou a Košicami, po ktorej by sa dala obísť časť diaľnice D1 vedúca okolo Žiliny.

V minulosti sa viedli diskusie o tom, či R1 spojiť s R3 popod horský priechod Šturec, alebo s D1 popod Donovaly. Nakoniec vyhral druhý variant. „Realizácia cesty popod Donovaly vychádza ako najvýhodnejšia, a teda tento variant by dával zmysel. V prípade, že by sa už budúca vláda rozhodla realizovať tento projekt, musela by naň nájsť financovanie. Dlhodobo hovorím, že toto je taký druhý najhorúcejší kandidát práve na PPP projekt. Potom sa začne celá procedúra environmentálneho posúdenia a ďalších fáz prípravy projektu,“ uviedol bývalý minister dopravy Ján Počiatek.

Štát však v súčasnosti nemá finančné prostriedky ani na dostavbu diaľnic D1 a D3. Všetky eurofondy z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 sú už rozdelené a ďalšie prísť nemusia. Z európskych peňazí postavíme už len 127 kilometrov diaľnic. Ide o dokončenie rozostavaných úsekov a v tomto roku by štát ešte mal rozostavať nové úseky – obchvat Prešova, úsek D1 Budimír – Bidovce a D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Okrem toho peniaze ostávajú na rýchlostnú cestu R2 v úseku Košice, Šaca – Košice, Oľšany.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...