Dokedy bude Smer vodiť Pezinčanov za nos?

V kauze "Pezinská skládka" sa udialo už veľa čudných vecí. Teraz hrozí, že v polovici mája k nim pribudne ďalšia. Územné rozhodnutie na skládku má šancu sa stať nezrušiteľným. A to tým, že ho ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja "nestihne" preskúmať do troch rokov od jeho právoplatnosti, čiže do 14. mája 2010. Podnet od mesta Pezinok, aby tak urobilo, má pritom na stole už 14 mesiacov.

Územné rozhodnutie na skládku vydal v máji 2007 Krajský stavebný úrad v Bratislave vedený Jánom Manom mladším, nominantom Ficovho Smeru. Vydal ho spoločnosti Ekologická skládka, a.s., vedenej Jánom Manom starším, privatizérom z obdobia tretej Mečiarovej vlády. Starší a mladší v tomto prípade znamenajú otec a syn. A skutočnosť, že syn priamo o otcovej veci nerozhodoval, lebo sa nechal z konania vylúčiť, nič podstatného na tom celom nemení. O otcovej veci rozhodovali synovi podriadení.

Vylúčení Pezinčania

Vylúčený však nebol len Man mladší, ale aj mesto Pezinok a ostatní účastníci konania. A to pre zmenu nielen pro forma. Vlastník novej jamy jednoducho rozdelil svoje pozemky pod jamou a v okolí tak, aby s pozemkami pod budúcou skládkou susedil iba on sám. A krajský stavebný úrad toto obchádzanie zákona akceptoval.

Ale hlavným "vylúčeným" sa v tomto prípade stal územný plán mesta Pezinok, ktorý vybudovanie skládky v lokalite novej jamy zakazuje. Hoci podľa stavebného zákona majú byť územné rozhodnutia v súlade s územným plánom, v tomto prípade územné rozhodnutie krajského stavebného úradu povolilo vybudovať skládku na mieste, kde ho územný plán mesta zakazuje.

Mesto Pezinok požiadalo v decembri 2008 ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja o preskúmanie územného rozhodnutia mimo odvolacieho konania. Doteraz sa tak nestalo. Minulý týždeň sa rozhodol do kauzy vstúpiť a Pezinčanov podporiť Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Krajské zastupiteľstvo v piatok schválilo materiál, ktorý som pripravil a predložil spolu s dvoma kolegami, poslancami zvolenými v Pezinku - Reném Bílikom (OKS) a Oliverom Solgom (nezávislý), ktorý je zároveň aj primátorom Pezinka. Zastupiteľstvo odsúhlasilo vstup BSK do konania o preskúmaní územného rozhodnutia o skládke mimo odvolacieho konania. Zároveň vyzvalo ministerstvo, aby rozhodlo o podnete Pezinka do 14. mája 2010. Lebo potom uplynie trojročná lehota od právoplatnosti územného rozhodnutia a jeho neskoršie zrušenie už zákon neumožňuje. Je teda najvyšší čas začať v tejto veci konať a rozhodnúť. Inak ministerstvo "rozhodne" tak, že nerozhodne do 14. mája 2010 a potom už rozhodnúť nebude môcť. Vzhľadom na doterajší priebeh kauzy a všetky súvislosti by to bolo dosť alibistické.

Lehota na vodenie za nos

Na tom májovom termíne je však predsa len čosi pozitívne. Bude to práve mesiac pred termínom parlamentných volieb. A hoci, samozrejme, nikto nepochybuje, že ministerstvo bude rozhodovať len prísne v zmysle zákona (veď ako inak?), existuje aj niečo ako politická zodpovednosť. A tá v kauze "Pezinská skládka" primárne neleží na nástenkovom ministrovi Štefanovovi a jeho SNS, ale na Ficovom Smere. Pretože nielen dnes už bývalý šéf krajského stavebného úradu Ján Man mladší bol nominantom tejto strany, ale štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč je dokonca bratislavským krajským predsedom Smeru. A premiér Robert Fico aj ďalší smerák Miroslav Čaplovič (ako dočasne zastupujúci minister životného prostredia) sa tvárili, že im záleží na korektnom vyriešení celého problému. Nie je to až také zložité. Stačí, aby ministerstvo výstavby do polovice mája posúdilo, či je v súlade so zákonom územné rozhodnutie vydané v rozpore s územným plánom.

Okrem mesta Pezinok sa na ministerstvo výstavby s podnetom na preskúmanie územného rozhodnutia obrátil aj Vladimír Bajan. Nie ako bratislavský župan, ale ako súkromná osoba. A určite len náhodou práve medzi prvým a druhým kolom župných volieb. Príslušnú správu zverejnenú v rámci PR - servisu (aké to príznačné!) možno nájsť tu. A štátny tajomník ministerstva výstavby a krajský predseda Smeru Martin Glváč sa ešte v ten deň (25. 11. 2009) pre TA3 vyjadril, že "je dôvodný predpoklad, že by ministerstvo mohlo začať toto konanie v najbližších dňoch do konca týždňa" (prepis spravodajského príspevku TA3 tu, správa č. 44). Voliči si však v druhom kole za župana nevybrali kandidáta Smeru Bajana, ale Pavla Freša, ktorý sa kauze "Pezinskej skládky" venoval systematicky a dlhodobo, nielen ako predvolebnej PR aktivite. A tak sa Glváčov "týždeň" naťahuje a naťahuje a rozhodnutie je v nedohľadne.

Výhodou 14. mája 2010 je skutočnosť, že už Pezinčanov nebude možné ďalej vodiť za nos rečami typu "dôvodných predpokladov do konca týždňa". Buď ministerstvo do 14. mája rozhodne a územné rozhodnutie pre skládku dovtedy zruší, alebo sa s územným rozhodnutím už nebude dať nič urobiť. Keby tak v Smere v máji 2007 tušili, aká kauza sa z pezinskej skládky stane a uvedomili si, že pravdepodobný termín parlamentných volieb je 12. jún 2010, zrejme by svojmu človeku na čele Krajského stavebného úradu v Bratislave odporučili, aby s tým územným rozhodnutím pre tatovu firmu ešte zo dva mesiace počkal. Nuž smola.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...