Dôvera chce ostať na trhu, po vyvlastnení zažaluje štát

Finančnej skupine Penta dáva za pravdu aj ústavný právnik.

03. 09. 2012

Bratislava – Finančná skupina Penta, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera, sa v prípade snahy štátu vyvlastniť ju bude brániť.

Pre denník Hospodárske noviny to uviedol partner Penty Eduard Maták zodpovedný za investície v zdravotníctve. Nevyvrátil, že to môže znamenať aj ďalšie medzinárodné arbitráže.

Maták pre Hospodárske noviny argumentuje tým, že zákony sú na ich strane: „Nie je naplnená ústavná podmienka verejného záujmu. Slovenský právny poriadok pozná vyvlastnenie iba v rámci stavebného zákona. V prípade súkromnej firmy definujete verejný záujem veľmi ťažko.“

„Je predčasné špekulovať o akýchkoľvek súdnych sporoch,“ reagovala pre Hospodárske noviny Martina Lidinská z tlačového oddelenia ministerstva zdravotníctva.

Za pravdu majiteľom poisťovne Dôvera dáva aj ústavný právnik Peter Kresák.

„Pri dnešnom stave by sa Penta mohla veľmi dobre brániť,“ píšu Hospodárske noviny. Podľa neho vyvlastnenie, ktoré v prípade nezhody avizoval premiér Robert Fico, nie je veľmi reálne.

„Museli by si nájsť veľmi závažné dôvody, ktoré by oprávňovali takýto zásah do vlastníckeho práva.“ Také dôvody podľa neho momentálne nie sú. „Čiže v súčasnom stave by mala Penta reálnu šancu na úspech,“ dodal Kresák.

Penta chce ovládnuť Dôveru

Penta sa má stať jediným vlastníkom poisťovne Dôvera. So spoločnosťou Prefto Holding Limited sa dohodla, že nadobudne jej 50-percentný podiel v Dôvere.

Za akú cenu kúpi Penta polovičný podiel Prefta, nie je známe.

Hlavným dôvodom pre túto transakciu majú byť nezhody medzi oboma akcionármi o ďalšom pôsobení v Dôvere po tom, čo vláda avizovala, že chce zaviesť na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu.

"Nesúhlasíme s aktuálnou iniciatívou vlády a nechceme svoj akcionársky podiel predávať štátu. Sme presvedčení, že možnosť výberu a existencia konkurencie medzi štátnymi a súkromnými zdravotnými poisťovňami prináša väčšiu efektivitu a aj kvalitu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a služieb," uviedol partner investičnej skupiny Penta Eduard Maták.

Podľa hovorcu Penty Martina Danka je materiál, ktorý schválila vláda (zámer vytvorenia unitárneho systému zdravotného poistenia na Slovensku, pozn. red), málo konkrétny na to, aby k nemu vedeli zaujať bližšie stanovisko. Pokiaľ nebudú mať detailné parametre riešenia, nebudú sa k tejto téme ďalej vyjadrovať. Možnosť prípadného vyvlastnenia poisťovní považuje Danko za predčasnú.

"Zatiaľ sa nič také neuskutočňuje. Je to v rovine vyhlásenia a nie je mi známy žiadny zákon, ktorý by bol na stole a ktorý by riešil vyvlastnenie," povedal Danko.

Z troch možností, ktoré predstavil rezort zdravotníctva na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne nepreferuje Penta ani jednu. "Ak má byť nejaké rokovanie, nebolo by na mieste, aby sme mimo rokovaní formovali, čo by sme chceli a nechceli, čo sa nám páči viac alebo menej. Chceme podnikať vo verejnom zdravotnom poistení a to je naše stanovisko," konštatoval Danko.

Union je tiež proti

Zámer premiéra Roberta Fica sa nepáči ani zdravotnej poisťovni Union.

Najmenšia poisťovňa, ktorej stopercentným akcionárom je najväčšia holandská zdravotná poisťovňa Achmea, má naďalej záujem zostať na slovenskom trhu verejného zdravotného poistenia.

"Svoje aktivity rozvíjame s dlhodobým a strategickým zámerom. Pri našom pôsobení kladieme dôraz na budovanie hodnôt, transparentnosť, dôveryhodnosť. Hľadáme rovnováhu vo vzťahoch s klientmi, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zamestnancami a chceme s nimi udržiavať vyvážené férové vzťahy," informovala v júli hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová.

Tri cesty

Vláda rozhodla, že na Slovensku zavedie systém jednej zdravotnej poisťovne.

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union budú podľa premiéra Roberta Fica musieť z trhu odísť.

Fico otvorene hovoril aj o možnosti vyvlastnenia v prípade nedohody, keďže podľa neho je vytvorenie unitárneho systému v jasnom verejnom záujme.

Premiér nevylúčil ani možnosť kúpenia poisťovní, pričom pripustil, že na to v štátnom rozpočte nie sú peniaze. Štát by tak hotovosť musel získať predajom niektorých aktív a podľa Fica by malo ísť o predaj akcií na burze.

Predseda vlády však odmietol konkretizovať, v ktorých firmách by mohol štát svoj podiel predať. Podľa Fica by unitárny systém mohol začať fungovať už od januára 2014.

"Unitárny systém má šestnásť krajín a pluralitný bez možnosti tvorby zisku desať. Toto nie je nejaký experiment a la Guatemala, ale jasná európska cesta,“ povedal premiér.

Za prioritný spôsob pritom rezort zdravotníctva považuje dosiahnutie dohody s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní o odkúpení ich akcií alebo vymedzených aktív. Rovnaký scenár považuje za ideálny aj premiér.

Ak by sa však vláda s poisťovňami nedohodla, na rad by mohol prísť proces vyvlastnenia. Tento spôsob vytvorenia jednej poisťovne obhajuje ministerstvo verejným záujmom, ktorým v tomto prípade môže byť vytvorenie funkčného a efektívneho mechanizmu verejného zdravotného poistenia.

Treťou možnosťou je správa poistného kmeňa. V praxi by to znamenalo, že poisťovne aj naďalej zostanú vo vlastníctve súkromných spoločností, štát však prevezme nad nimi riadiacu kontrolu a spravovať ich bude bez zasahovania vlastníkov. Išlo by teda o istú formu nájmu. Akcionári by ako protihodnotu dostávali od štátu odplatu.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...