Dôvera chce ostať na trhu, po vyvlastnení zažaluje štát

Finančnej skupine Penta dáva za pravdu aj ústavný právnik.

03. 09. 2012

Bratislava – Finančná skupina Penta, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera, sa v prípade snahy štátu vyvlastniť ju bude brániť.

Pre denník Hospodárske noviny to uviedol partner Penty Eduard Maták zodpovedný za investície v zdravotníctve. Nevyvrátil, že to môže znamenať aj ďalšie medzinárodné arbitráže.

Maták pre Hospodárske noviny argumentuje tým, že zákony sú na ich strane: „Nie je naplnená ústavná podmienka verejného záujmu. Slovenský právny poriadok pozná vyvlastnenie iba v rámci stavebného zákona. V prípade súkromnej firmy definujete verejný záujem veľmi ťažko.“

„Je predčasné špekulovať o akýchkoľvek súdnych sporoch,“ reagovala pre Hospodárske noviny Martina Lidinská z tlačového oddelenia ministerstva zdravotníctva.

Za pravdu majiteľom poisťovne Dôvera dáva aj ústavný právnik Peter Kresák.

„Pri dnešnom stave by sa Penta mohla veľmi dobre brániť,“ píšu Hospodárske noviny. Podľa neho vyvlastnenie, ktoré v prípade nezhody avizoval premiér Robert Fico, nie je veľmi reálne.

„Museli by si nájsť veľmi závažné dôvody, ktoré by oprávňovali takýto zásah do vlastníckeho práva.“ Také dôvody podľa neho momentálne nie sú. „Čiže v súčasnom stave by mala Penta reálnu šancu na úspech,“ dodal Kresák.

Penta chce ovládnuť Dôveru

Penta sa má stať jediným vlastníkom poisťovne Dôvera. So spoločnosťou Prefto Holding Limited sa dohodla, že nadobudne jej 50-percentný podiel v Dôvere.

Za akú cenu kúpi Penta polovičný podiel Prefta, nie je známe.

Hlavným dôvodom pre túto transakciu majú byť nezhody medzi oboma akcionármi o ďalšom pôsobení v Dôvere po tom, čo vláda avizovala, že chce zaviesť na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu.

"Nesúhlasíme s aktuálnou iniciatívou vlády a nechceme svoj akcionársky podiel predávať štátu. Sme presvedčení, že možnosť výberu a existencia konkurencie medzi štátnymi a súkromnými zdravotnými poisťovňami prináša väčšiu efektivitu a aj kvalitu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a služieb," uviedol partner investičnej skupiny Penta Eduard Maták.

Podľa hovorcu Penty Martina Danka je materiál, ktorý schválila vláda (zámer vytvorenia unitárneho systému zdravotného poistenia na Slovensku, pozn. red), málo konkrétny na to, aby k nemu vedeli zaujať bližšie stanovisko. Pokiaľ nebudú mať detailné parametre riešenia, nebudú sa k tejto téme ďalej vyjadrovať. Možnosť prípadného vyvlastnenia poisťovní považuje Danko za predčasnú.

"Zatiaľ sa nič také neuskutočňuje. Je to v rovine vyhlásenia a nie je mi známy žiadny zákon, ktorý by bol na stole a ktorý by riešil vyvlastnenie," povedal Danko.

Z troch možností, ktoré predstavil rezort zdravotníctva na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne nepreferuje Penta ani jednu. "Ak má byť nejaké rokovanie, nebolo by na mieste, aby sme mimo rokovaní formovali, čo by sme chceli a nechceli, čo sa nám páči viac alebo menej. Chceme podnikať vo verejnom zdravotnom poistení a to je naše stanovisko," konštatoval Danko.

Union je tiež proti

Zámer premiéra Roberta Fica sa nepáči ani zdravotnej poisťovni Union.

Najmenšia poisťovňa, ktorej stopercentným akcionárom je najväčšia holandská zdravotná poisťovňa Achmea, má naďalej záujem zostať na slovenskom trhu verejného zdravotného poistenia.

"Svoje aktivity rozvíjame s dlhodobým a strategickým zámerom. Pri našom pôsobení kladieme dôraz na budovanie hodnôt, transparentnosť, dôveryhodnosť. Hľadáme rovnováhu vo vzťahoch s klientmi, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zamestnancami a chceme s nimi udržiavať vyvážené férové vzťahy," informovala v júli hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová.

Tri cesty

Vláda rozhodla, že na Slovensku zavedie systém jednej zdravotnej poisťovne.

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union budú podľa premiéra Roberta Fica musieť z trhu odísť.

Fico otvorene hovoril aj o možnosti vyvlastnenia v prípade nedohody, keďže podľa neho je vytvorenie unitárneho systému v jasnom verejnom záujme.

Premiér nevylúčil ani možnosť kúpenia poisťovní, pričom pripustil, že na to v štátnom rozpočte nie sú peniaze. Štát by tak hotovosť musel získať predajom niektorých aktív a podľa Fica by malo ísť o predaj akcií na burze.

Predseda vlády však odmietol konkretizovať, v ktorých firmách by mohol štát svoj podiel predať. Podľa Fica by unitárny systém mohol začať fungovať už od januára 2014.

"Unitárny systém má šestnásť krajín a pluralitný bez možnosti tvorby zisku desať. Toto nie je nejaký experiment a la Guatemala, ale jasná európska cesta,“ povedal premiér.

Za prioritný spôsob pritom rezort zdravotníctva považuje dosiahnutie dohody s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní o odkúpení ich akcií alebo vymedzených aktív. Rovnaký scenár považuje za ideálny aj premiér.

Ak by sa však vláda s poisťovňami nedohodla, na rad by mohol prísť proces vyvlastnenia. Tento spôsob vytvorenia jednej poisťovne obhajuje ministerstvo verejným záujmom, ktorým v tomto prípade môže byť vytvorenie funkčného a efektívneho mechanizmu verejného zdravotného poistenia.

Treťou možnosťou je správa poistného kmeňa. V praxi by to znamenalo, že poisťovne aj naďalej zostanú vo vlastníctve súkromných spoločností, štát však prevezme nad nimi riadiacu kontrolu a spravovať ich bude bez zasahovania vlastníkov. Išlo by teda o istú formu nájmu. Akcionári by ako protihodnotu dostávali od štátu odplatu.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...