Družstevnú ulicu zaradili do priemyselnej zóny!

Mestský úrad zaradenie Družstevnej ulice do priemyselnej zóny označuje za chybu. Mala vzniknúť pri prepisovaní, čím sa obytná časť Družstevnej ulice dostala do elektronickej podoby územného plánu ako priemyselná zóna.

Zaradenie Družstevnej ulice do priemyselnej zóny v územnom pláne mesta rozhorčilo obyvateľov Nižnej Šebastovej, ktorí zvolali stretnutie. Na ňom sa zaoberali aj celkovou zlou dopravnou situáciou na tejto ulici. Občania dokonca pohrozili blokádou, mesto sľúbilo opatrenia od začiatku marca.

Prešov - Mestský úrad zaradenie Družstevnej ulice do priemyselnej zóny označuje za chybu. Mala vzniknúť pri prepisovaní, čím sa obytná časť Družstevnej ulice dostala do elektronickej podoby územného plánu ako priemyselná zóna. „Hlavný architekt mesta Vladimír Ligus to na stretnutí ľuďom vysvetlil. Zároveň uviedol, že mesto omyl už napravilo," povedal poslanec Ján Čižmár (Smer). Družstevná ulica je rozdelená na tri časti. „Jej prvá časť je obytná zóna, druhá časť po koľajisko je po novom priemyselnou zónou a tretia časť ulice od koľajiska po Strojnícku ulicu má už dlhšie charakteristiku priemyselná," dodal.

Fecko: Oslovíme prokuratúru

Iný názor na zaradenie obytnej zóny Družstevnej ulice do priemyselnej zóny má predseda petičného výboru občanov Ján Fecko: „Pochybujem, že ide o omyl. Pri prepisovaní sa môže niečo vynechať, ale nie dopísať. Je za tým jasný zámer. Mesto nás tým chcelo formálne zlikvidovať. Boli by sme sa stali priemyselnou zónou a mesto by malo po probléme. Mali by to právne ošetrené." Fecko tlmočil dohodu občanov, že podajú podnet na generálnu prokuratúru.

Dočasná panelová cesta

Nespokojnosť občanov z Družstevnej ulice súvisí s dopravnou situáciu. Na konci ulice sú firemné sklady, ktoré sú nonstop zásobované kamiónmi. Ľuďom doslova prechádzajú popod okno. Keďže ide o mestskú komunikáciu, v minulom roku oslovili petíciou mesto, aby neúnosnú situáciu riešilo. Mesto rozhodlo o výstavbe novej cesty. Mestské zastupiteľstvo na ňu schválilo pre tento rok štyri milióny korún.

Jedna z firiem, sídliacich v priemyselnej zóne na Družstevnej, sa rozhodla konať z vlastnej iniciatívy. Kúpila pozemky a začala budovať dočasnú panelovú cestu. „Práce na nej pokračujú, už sa robí výjazd na hlavnú cestu. Od marca by už kamiónová doprava z Družstevnej ulice mohla byť odklonená," informoval poslanec Čižmár. Zároveň sa začína robiť na novej ceste. "Na mestskom úrade už otvárali obálky pre výber projektanta stavby."

Podľa Čižmára by sa začiatkom júna mohla spustiť aj stavba prvej etapy cesty. Rozpočet prvej etapy je 12 miliónov korún, v mestskom rozpočte sú vyčlenené štyri milióny. „Prispejú aj tunajší podnikatelia," dodáva Čižmár.

Druhou etapou výstavby cesty bude napojenie na komunikáciu I/18. Čižmár skonštatoval, že na výstavbu tohto prepojenia už získal finančný prísľub ministerstva dopravy. Treťou etapou výstavby bude spojnica medzi Družstevnou, Včelárskou a Rybárskou ulicou. Náklady na celú stavbu budú 20 miliónov korún.

Výbor nie je spokojný

Ľudia z petičného výboru na Družstevnej ulici však spokojní nie sú. V pondelok rokovali aj so zástupcami jednej z firiem, ktorá má na konci ulice sklady. „Nedohodli sme sa, ich podmienky sú pre nás neprijateľné. Chcú od nás, aby sme prejazd kamiónov vydržali ešte rok a pol, teda do výstavby novej cesty. Dovtedy sa nám domy rozpadnú. Stopnutie prejazdu kamiónov cez Družstevnú ulicu nám negarantujú," povedal Ján Fecko. "Panelová cesta bude jednosmerná. Kamióny prejdú cez Družstevnú až k skladom a na hlavnú potom vyjdú cez panelovú cestu."

Kamióny končia

Fecko uviedol, že budú trvať na riešení problému mestom: „Je to mestská komunikácia a mesto za celý stav nesie zodpovednosť. Od podania našej petície uplynulo päť mesiacov a mesto na ňu zatiaľ nereagovalo. Po prvom marci nedovolíme, aby cez Družstevnú ulicu chodili kamióny!"

„Nie je pravda, že mesto nereagovalo na sťažnosti obyvateľov. Dokazujú to stretnutia a rokovania s občanmi. Mesto prostredníctvom hlavného architekta v utorok podpísalo rozhodnutie, podľa ktorého od prvého marca bude na Družstevnej ulici osadená dopravná značka, zakazujúca využívať túto cestu kamiónmi," uviedol tlačový tajomník Michal Kaliňák. Dodal, že dočasná panelová cesta nebude jednosmerná, ako tvrdí Fecko, ale obojsmerná.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...