Dva dni mýta vyniesli štátu 83-tisíc eur

Elektronický výber mýta za prvé dva dni ostrej prevádzky vybral na mýtnych transakciách pre štát finančné prostriedky vo výške 83 706,40 eura.

03. 01. 2010

Vozidlá, ktoré podliehajú povinnosti platiť mýto vykonali spolu viac ako 194 tisíc mýtnych transakcií a po vymedzených úsekoch ciest prešli spolu 582 701 kilometrov, uviedla v nedeľu hovorkyňa firmy Skytoll Lenka Lendacká.

Okrem slovenských ich najviac využívali dopravcovia z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Zvýšená prevádzka na cestách začne 4. januára, v prvý tohtoročný pracovný deň, čo prinesie aj výrazný nárast tržieb.

"Som rád, že môžem oznámiť úspešné fungovanie mýtneho systému a bezproblémové spustenie všetkých procesov. Popri výbere mýtnych poplatkov plynule pokračuje aj registrácia dopravcov," povedal generálny riaditeľ SkyToll Matej Okáli.

Dopravcovia s mýtom nie sú spokojní

Dopravcovia však nie sú spokojní a tvrdia, že systém zlyháva. Už v sobotu informovali o viacerých problémoch. Podľa nich v niektorých prípadoch nebolo možné sa registrovať. Na niektorých miestach sa tvorili rady pri registrácii a dopravcovia sa tiež sťažovali, že nemôžu všade za mýto platiť aj palivovými kartami, iba hotovosťou.

Majú však k mýtu aj principiálne výhrady. V pondelok spúšťajú informačno-petičnú kampaň na vybraných čerpacích staniciach. Informovali o tom v sobotu zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska - UNAS.

"Naše stretnutie na čerpacích staniciach dňa 4. januára nie je namierené proti prevádzkovateľom čerpacích staníc ani občanom," povedal v sobotu za UNAS Jaroslav Polaček.

V štvorbodovej petícii, žiadajú zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín, pozastavenie spustenia mýtneho systému až do doby prepracovania mapy spoplatnených ciest prvej triedy.

Najviac zatiaľ jazdili domáci

V prvý deň fungovania mýtneho systému bol štátny sviatok, napriek tomu využilo vymedzené úseky ciest 1 528 vozidiel z 28 krajín. V tento deň sa uskutočnilo viac ako 42 tisíc mýtnych transakcií a bolo prejazdených 110 216 kilometrov po spoplatnených úsekov ciest, za čo sa vybrali finančné prostriedky vo výške 16 504,10 eur.

V sobotu prešlo 4 507 vozidiel spolu 472 485 kilometrov po vymedzených úsekoch ciest. V mýtnom systéme sa uskutočnilo 152 298 transakcií a vybralo sa 67 202,30 eur. Po spoplatnených úsekoch jazdili najviac domáci dopravcovia a prevládali vozidlá nad 12 ton.

Registrácia plynulo pokračuje, tvrdí SkyToll

Plynule pokračuje podľa spoločnosti aj registrácia do mýtneho systému. Za prvé dva dni nového roka bolo do mýtneho systému zaregistrovaných ďalších 3 848 vozidiel. K dnešnému dňu je spolu zaregistrovaných 60 425 vozidiel. Z tohto počtu je 51 percent vozidiel zaregistrovaných v režime následného platenia mýta.

Dopravcovia sa môžu v režime následného platenia mýta registrovať na všetkých kontaktných a super kontaktných miestach. V režime predplatného mýta sa môžu registrovať okrem už spomenutých kontaktných miest aj na distribučných miestach, ktorých je 83. Primárne pre zahraničných dopravcov je nonstop otvorených aj 13 hraničných distribučných miest. Registrácia do mýtneho systému je možná aj prostredníctvom vydavateľov palivových kariet.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...