Exprimátor: K radikálnej zmene v meste nedošlo

Hagyari: Buduje sa Nábrežná komunikácia, ktorá stála dlhých sedem rokov. Riešime dopravnú situáciu, napríklad Okružnú ulicu, Námestie mieru, finišujeme s prvou, veľmi dôležitou fázou pre spustenie zelenej vlny.

V minulom volebnom období stál na čele Prešova, vo voľbách skončil s obrovským odstupom na druhom mieste za víťazným Pavlom Hagyarim. Oslovili sme Milana Benča, ako vidí vývoj mesta v súčasnosti, v blížiacom sa polčase volebného obdobia.

Prešov - Milan Benč pôsobí v samospráve dlhé roky. Istý čas bol aj viceprimátorom, v minulom volebnom období bol primátorom, v súčasnosti sa vrátil k pôvodnej profesii stavebného inžiniera a pôsobí v súkromnom sektore. Stále je nezávislým poslancom mestského i župného zastupiteľstva.

Veľkých projektov je málo

„Zvíťazil volebný program, ktorý mal veľa aktivít nesúvisiacich s kompetenciami mesta. Z tohto programu sa dá málo realizovať v rámci samosprávy. Boli tam kruhové objazdy, obchvaty, zamestnanosť, čomu mesto môže napomôcť, ale priamo to zo svojho rozpočtu neurobí. Možno čiastočne, kde sa to týka majetku mesta," hovorí Milan Benč a pripomína, že zo spomínaných veľkých projektov v zastupiteľstve „málo prerokovali a riešili, v týchto veciach nie je nejaký pokrok".

Nespokojný s vývojom mesta

Ako vníma vývoj mesta v tomto volebnom období? „S vývojom mesta nie som spokojný, lebo sme mali dobrú pozíciu. Boli sme málo zadlžení, mali silný rezervný fond, boli sme dobre pripravení na prijímanie eurofondov práve v plánovacom období 2007 - 2013. S tým som počítal, aj preto sme šetrili, aby sme mohli ísť do väčších investícií a zatiaľ, žiaľ, je toho málo."

Hagyari mu neprekáža

Čo sa týka priamo vášho nástupcu, čo vám na ňom najviac prekáža? „Mne neprekáža, absolútne nie, veď sa poznáme od mládežníckych čias. Prišiel s ambicióznym volebným programom, dostal dôveru občanov, ja to rešpektujem. Sú to voľby. Som zvyknutý, že každé štyri roky som kádrovaný obyvateľmi (úsmev)."

Zmeny na úrade nedostatkom

Podľa Benča ľudí viac trápia bežné problémy. Na výbore mestskej časti sa stretáva so sťažnosťami na poriadok, čistotu, rozbité chodníky a podobne. „Aj preto som každý rok dával návrh, aby sme mali k dispozícii nejaký milión, milión a pol na tieto bežné veci, s ktorými sa denne stretávame. Aby sme vyšli obyvateľom v ústrety," tvrdí.

Chyby súčasného vedenia radnice konkretizovať nechce. Ako vraví, svoje zohrala zmena vlády či programov Európskej únie. Za nedostatok považuje veľké zmeny na úrade: „Za každú cenu zmena školených a vzdelaných ľudí na radnici, ktorí možno mohli toho viac urobiť, ako noví, ktorí sa zaúčajú a začínajú nanovo..."

Na margo pozitív hovorí, že sa pokračuje vo veciach načrtnutých už v rozpočte z roku 2006. „Veľký výber v tomto smere v Prešove nie je," hovorí s tým, že k radikálnej zmene v meste nedošlo. „Skôr ma mrzí, že sa neimplementoval priemyselný park Záborské. Lebo toto bola rozhodujúca investícia, ktorá dosť zaťaží mesto. Zmenil sa systém prijímania pomoci. Teraz musíme aj z úveru brať peniaze a potom to máme dostať uhradené. Toto považujem za nedostatok."

„S primátorom nemám problém"

Aká je komunikácia exprimátora s terajším primátorom a pracovníkmi úradu? „Nemám problém. Noví pracovníci ma prijali, keď som niečo potreboval, s primátorom sa občas stretneme, poviem mu, čo si myslím. On má, samozrejme, svoj pohľad, prišiel z Bratislavy a chcel to posunúť do vyšších obrátok, len možno vtedy to tak nevnímal, že predsa sme na východe Slovenska," tvrdí Benč a konkretizuje, že pri každej vláde je ťažké z východu presadiť diaľnice, obchvaty, investorov, teda veci limitované infraštruktúrou mesta.

Hagyari: Mesto žije

O stanovisko k tvrdeniam exprimátora Milana Benča sme požiadali aj súčasného primátora Pavla Hagyariho: "Mesto žije, najhorúcejšie problémy sa riešia. Pripravujú sa projekty, nové plnohodnotné vízie pre naše mesto. Nikto nepochybuje, že Prešov sa hýbe. Napriek trestnému stíhaniu za zlú implementáciu priemyselného parku IPZ v rokoch 2005 - 2006 budeme mať v tomto roku vlastný priemyselný park. Buduje sa Nábrežná komunikácia, ktorá stála dlhých sedem rokov. Riešime dopravnú situáciu, napríklad Okružnú ulicu, Námestie mieru, finišujeme s prvou, veľmi dôležitou fázou pre spustenie zelenej vlny. Aj napriek tomu, že projekt Európske hlavné mesto kultúry 2013 sa rok neriešil, veľmi dynamicky sme dobehli zameškané. Skončili sme na striebornom mieste, ale sme súčasťou víťazného projektu. Ďalšie väčšie investície sa na chvíľu pozastavili práve kvôli IPZ a problémom s ním. Otvorili sme množstvo detských ihrísk, po rokoch sa v Prešove stavajú športoviská a multifunkčné ihriská. Aj za pomoci mesta sa rozvíjajú súkromné priemyselné parky ako Grófske a pod. S Prešovským samosprávnym krajom sa vždy nachádzame riešenia v prospech občanov. Hovorí o tom bazén na Ul. Ľ. Podjavorinskej, veľmi úzka spolupráca pri riešení problémov v doprave a podpore cestovného ruchu. Vážim si pána Benča, avšak najlepším hodnotiteľom sú voľby. To platí nie len pre neho, ale aj pre mňa."

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...