Fico bez oponenta podržal Vážneho aj Kaliňáka

Premiér odmietol návrh na odvolanie ministra vnútra pre popradský incident. Rovnako sa postavil na stranu ministra dopravy v spore s kamionistami. V STV diskutoval s Paškom a Gašparovičom, opozícia chýbala.

Bratislava - Premiér Robert Fico sa nestretne so zástupcami Únie autodopravcov Slovenska, pokiaľ nestiahnu kamióny, ktoré stále blokujú v Bratislave Rožňavskú ulicu.

"Ponúkam individuálnym dopravcom stretnutie za podmienky, že nebudú robiť z cestujúcich a ľudí v Bratislave a v iných mestách rukojemníkov svojich politických a ekonomických požiadaviek. Vážim si ich prácu. Nech odídu z tých ulíc a som pripravený s nimi rokovať," zopakoval Fico podmienku stretnutia s malými a strednými autodopravcami v nedeľňajšej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Namiesto toho premiér inicioval na pondelok rokovanie o mýte so sociálnymi partnermi, napríklad Združením cestných dopravcov Česmad. Z rokovania by podľa premiéra mal vzísť návrh určitých opatrení pre vládu. Mýto podľa Fica funguje a problémom protestov podľa neho nie je ani tak samotné mýto, ako to, že treba platiť za používanie diaľnic.

Prvé reakcie kamionistov, ktorí stoja od 7. januára na bratislavskej Rožňavskej ulici a blízkych komunikáciách na protest proti fungovaniu mýta a jeho dopadu na malých a stredných dopravcov, na slová premiéra boli kritické. Podľa viacerých z nich premiér nepochopil ich problémy.

"Kamióny zatiaľ nesťahujeme," reagoval pre agentúru SITA jeden z koordinátorov dopravcov Rudolf Páleš. Na otázku, či ich neskôr stiahnu, len dodal, že vedenie únie autodopravcov sa stretne večer v Bratislave a bude o tom rokovať.

Fico nevidí dôvod na odvolanie Kaliňáka

Predseda vlády Robert Fico taktiež nevidí dôvod na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v súvislosti so škandálom okolo vzorky trhaviny z policajného cvičenia, ktorá sa z popradského letiska dostala lietadlom až do írskeho Dublinu.

Incident, keď po nevydarenom policajnom cvičení prepravil nič netušiaci pasažier v lietadle do Dublinu 90 gramov výbušniny, dáva premiér Robert Fico za vinu aj letisku v Poprade.

"Ako je možné, že pilot, ktorý vedel, že má vzorku v lietadle, vedela o tom riadiaca veža, odišiel, odletel do cudzieho štátu," pýtal sa v STV Fico.

Tvrdí, že to nikoho nezaujíma, pretože terčom nie sú pracovníci v riadiacej veži alebo pilot, ale minister vnútra Robert Kaliňák a vláda. Komunikáciu medzi riadiacou vežou popradského letiska a pilotom pritom stále nezverejnili.

"Kaliňák mal jedinú smolu, že človek - individuálny policajt pri výcviku psa zlyhal práve za jeho pôsobenia," uviedol dnes v STV. Podľa jeho slov sa podobné prípady stali aj v iných krajinách, pričom poukázal na obdobnú situáciu spred niekoľkých rokov vo Francúzsku.

Podľa premiéra žiadny minister neurobil pre ministerstvo vnútra tak veľa ako práve Kaliňák. Zároveň podotkol, že v celom prípade sa zabúda na niektoré okolnosti. Napríklad, ako je možné, že pilot, ktorý vedel, že má vzorku v lietadle, odletel do cudzieho štátu. Premiér tiež schvaľuje rozhodnutie Kaliňáka zastaviť podobné výcviky.

S týmto názorom sa stotožnil aj prezident Ivan Gašparovič. "Z hľadiska práva je to nezmysel, aby som ja ako cestovateľ bol účastníkom takéhoto výcviku bez toho, že by som o tom vedel, a bez toho, že by som k tomu dal súhlas," konštatoval v tejto súvislosti. Najväčšiu zodpovednosť za celý incident podľa jeho slov nesie ten, kto odsúhlasil takéto výcviky, a podľa všetkých indícií to minister Kaliňák nebol.

Fico je pripravený znížiť spotrebnú daň

Kabinet Roberta Fica je pripravený znížiť spotrebnú daň z nafty pod podmienkou, že nájde zhodu, kde chýbajúce príjmy zo spotrebnej dane nahradí. Premiér Robert Fico to dnes povedal v STV.

Traja najvyšší ústavní činitelia, prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a predseda vlády  Robert Fico, tam diskutovali bez zástupcu opozičných strán.

Prvé dve tretiny relácie rozoberali účastníci diskusie uplynulý rok 2009 a priority na tento rok, pričom aktuálnym kauzám nezvládnutého zavedenia mýta a incidentu na popradskom letisku venovala z verejných zdrojov financovaná STV len poslednú tretinu relácie.

Fico kritizoval opozíciu, že žiada zníženie spotrebnej dane, aj keď je sama zodpovedná za jej súčasnú úroveň.

"Ako je možné, že tí, čo šesť alebo sedemkrát zvýšili spotrebné dane na naftu, tí istí teraz prídu a žiadajú nás, že akí sme my neprofesionálni, že ako to nevieme robiť, lebo vraj nechceme znížiť spotrebnú daň na naftu," pýtal sa Fico v STV.

Moderátor premiéra viackrát upozornil, aby neútočil na opozíciu, pretože v diskusii nemá zástupcov, Fico to však odmietol.

"Nevytvárajte tu obraz, že je tu nejaká geniálna a neomylná opozícia, ktorá nám dávala návrhy a my sme tieto návrhy obchádzali," namietal Fico s tým, že hovorí o realite a ničom inom. V prípade, že vláda prijme ďalšie opatrenia, odmieta na nich spoluprácu s opozíciou.

SDKÚ: STV sa stáva propagačným médiom Smeru

Dnešné vysielanie verejnoprávnej Slovenskej televízie opäť potvrdilo, že sa STV stáva propagačným médiom strany Smer-SD a ňou podporovaných verejných činiteľov.

Vyhlásil to poslanec a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Tomáš Galbavý (SDKÚ). Pozvanie troch najvyšších ústavných činiteľov bez opozičného zástupcu je podľa neho len pseododiskusiou.

"Nešlo o skutočnú diskusiu, v ktorej by sa stretli rôzne názory a návrhy riešení, ale o účelovú predvolebnú propagandu úspechov strany Smer-SD spojenú s osočovaním a hrubými útokmi na opozíciu a jej predstaviteľov," konštatuje Galbavý. Opozičným politikom pritom STV neponúkla žiadnu možnosť reagovať na slová a témy, ktoré v relácii odzneli.

Galbavý si myslí, že diskusia mala propagandisticky prekryť dôsledky zle zvládanej hospodárskej krízy, nezvládnutého zavedenia diaľničného mýta a obrovského medzinárodného škandálu, spojeného s odoslaním výbušniny na batožine nič netušiaceho cestujúceho do Írska.

Tieto kauzy vraj boli, naopak, zľahčované a bagatelizované, hoci vážne poškodili dobré meno Slovenska v zahraničí. "STV týmto definitívne prestala byť verejnoprávnym médiom, ktoré má slúžiť verejnosti, a deklarovala sa ako médium, slúžiace jednej strane a ňou vedenej vládnej moci," kritizuje Galbavý.

Zároveň žiada ministra kultúry Marka Maďariča (Smer-SD), aby zvážil zmenu spôsobu financovania STV, a to tak, "aby bol spravodlivý a jeho ťarchu niesli tí, ktorým posluhuje".

Ak to nedokáže zabezpečiť, SDKÚ-DS ho žiada, aby inicioval kroky, ktoré zaistia, že STV bude plniť svoje zákonom dané úlohy a bude skutočným médiom verejnej služby a nie služby jednej politickej garnitúry.

Vážny: Mýtny systém nekolabuje, ceny tovarov sa nezvýšia

Mýtny systém má len drobné pôrodné chyby, ale určite nekolabuje. V dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to vyhlásil minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomír Vážny (Smer-DS).

Podľa šéfa rezortu dopravy nedôjde v dôsledku zavedenia mýtneho systému ani k zdražovaniu potravín či iných tovarov. "Dali sme si urobiť dve nezávislé štúdie a zdôrazňujem, že bežný občan dotknutý nebude. Ak obchodníci alebo dopravcovia zvýšia ceny, bude to len nepatrný nárast. Napríklad kilogram hydinových výrobkov môže vzrásť o 0,2 centa alebo pekárenské výrobky o 0,03 centa na kus," spresnil Vážny.

Bývalý minister dopravy a v súčasnosti poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Pavol Prokopovič tvrdenia Ľubomíra Vážneho odmietol. Ako uviedol, každému aj bez ekonomického vzdelania je viac než jasné, že keď vstúpi do nákladovej položky dopravcu popri spotrebe nafty, amortizácii či cestnej dani aj mýto, náklady sa mu zvýšia. "Dopravca to potom bude musieť prepočítať do ceny tovaru, to je základné ekonomické pravidlo. Samozrejme, že budú potraviny, a nielen tie, drahšie," uviedol Prokopovič.

Protesty malých a stredných dopravcov v Bratislave a ostatných mestách Slovenska vníma minister dopravy ako legitímne v princípe lobovania za vlastné záujmy. "Sú to ľudia, ktorí tvrdo pracujú a v čase krízy to nemajú ľahké," konštatoval Vážny. Ako uviedol, naďalej platí ponuka premiéra Roberta Fica, "ktorý je s autodopravcami ochotný rokovať, pokiaľ protest ukončia a prestanú si robiť z Bratislavy svojho rukojemníka".

Prokopovič sa domnieva, že rukojemníkov z občanov hlavného mesta Slovenska urobil Ľubomír Vážny spolu s Robertom Ficom. "Dobre vedel, že keď dá termín na stretnutie na pondelok, na čo nemal vôbec v takomto prípade dôvod, kamióny tam do pondelka stáť ostanú. Stačilo sa s dopravcami na pol hodinu stretnúť a mohlo byť všetko inak," dodal na margo protestov dopravcov Prokopovič.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...