Fico chce zákon na Branisko, treba aj hlas opozície

Dvaja najvyšší politickí predstavitelia z vládneho Smeru dnes vyzvali opozíciu, aby podporila ústavný zákon o zriadení parlamentných vyšetrovacích komisií.

Tento návrh spojili premiér Robert Fico a predseda Národnej rady Pavol Paška s kritikou opozičnej SDKÚ za údajné prepojenie s finančnými podvodmi pri stavbe cestného tunela Branisko.

"Jediná cesta, ako takúto politickú zodpovednosť vyvodzovať, je zriadenie vyšetrovacích právomocí Národnej rady Slovenskej republiky," vyhlásil Fico.

Na schválenie ústavného zákona je treba trojpätinovú väčšinu v parlamente, čo je 90 hlasov. Koaličné strany majú v parlamente 85 členov. Na zákon teda koalícia potrebuje najmenej ešte päť hlasov opozície.

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dnes uviedol, že jeho strana zákon nepodporí.

Dzurinda na tlačovej konferencii tvrdil, že premiér sa zákonom o vyšetrovacích komisiách snaží zbaviť sa zodpovednosti dokázať pravdivosť stredajších svojich tvrdení. „Zodpovednosť dokázať to prenáša zo svojich rúk a hádže ju na Pašku," povedal Dzurinda.

Dôkazom, že Fico klame je podľa Dzurindu fakt, že v zozname políciou obvinených z tunelovania Braniska sa meno Gabriela P. nenachádza.

Na otázku, či strana podporí návrh Smeru Dzurinda odpovedal, že "nebudeme podporovať duchov mečiarizmu."

Poslanec NR SR Vladimír Palko odmieta, aby parlament mal vyšetrovacie právomoci. Vyšetrovacie výbory nie sú na to, aby jedni politici súdili druhých, podľa toho, kto má väčšinu,“ uviedol Palko dnes pre agentúru SITA. Zároveň dodal, že na to sú orgány činné v trestnom konaní.

Podľa ústredného tajomníka KDH Pavla Abrhana tu takáto iniciatíva nedávno bola. Pripomenul, že vtedy sa k dohode nedospelo. „Bude závisieť od návrhu,“ uviedol pre agentúru SITA.

Mečiar a Slota vraj zákon podporia

Vznik parlamentných vyšetrovacích výborov, ktoré v niektorých krajinách fungujú, už podľa premiéra podporili aj predsedovia menších koaličných strán. Zatiaľ čo HZDS presadzuje zákon s potrebou nadpolovičnej väčšiny poslancov, Ficov Smer chce navrhnúť ústavný zákon, pre ktorého schválenie trojpätinovou väčšinou by musela zahlasovať aspoň časť opozície.

Poslanci by podľa predsedu Smeru mali pri vyšetrovaní riešiť iba politickú zodpovednosť politikov a strán, trestné činy by naďalej spadali do právomocí polície, prokuratúry a súdov. Paška pripomenul, že vyšetrovacie právomoci majú napríklad parlamenty v Spojených štátoch, Česku, Rakúsku, Taliansku alebo Nemecku.

Komisia by podľa Fica mala mať právomoc predvolávať svedkov. Tí by museli chodiť do parlamentu a spolupracovať rovnako ako s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Pred komisiou by Fico svoj zdroj prezradil

Premiér Robert Fico trvá na tom, že Gabriel Palacka mal prístup k peniazom na účtoch vo švajčiarskych bankách, ktoré mali byť vytunelované pri výstavbe tunela Branisko. Dnes zopakoval, že nominanti SDKÚ mali individuálne osobné účty vo Švajčiarsku, kam prichádzali peniaze z fiktívnych faktúr.

Tvrdí to na základe operatívnej informácie, ktorá sa ešte preveruje. Zdroj informácie odmieta prezradiť. Povedal len, že išlo o slovenský zdroj.

Fico by bol ochotný pred parlamentnou komisiou prezradiť aj zdroj operatívnej informácie o Palackovi.

„My už ďalšie potvrdenie nepotrebujeme,“ povedal Fico na dnešnej tlačovej besede. „Koho ešte ďalšieho chceme chytiť, veď snáď si nemyslíme, že tí najvyšší sú takí hlupáci, že sa sami nasadia a že budú niekde mať účty, ktoré budú k dispozícii a bude sa dať s nimi pracovať,“ dodal premiér.

Máme množstvo informácií aj o tom, kto si chodí vyberať peniaze z účtov do Veľkej Británie či Lichtenštajnska, hovorí predseda vlády. V tomto prípade však nekonkretizuje, pretože nemá hodnoverné podklady. „Nemáme ich natoľko dôveryhodné, ako to je v prípade tejto operatívnej, dôveryhodnej informácie, ktorá sa preveruje,“ vyhlásil Fico. Podľa neho z operatívnej informácie je jasné, že za kauzu nesie politickú zodpovednosť SDKÚ. Očakával by od nej, že to prizná a bude pomáhať pri vyšetrovaní.

Ako príklad uviedol aj vlastný Smer

Orgány činné v trestnom konaní naďalej vyšetrujú kauzu Branisko. Fico o kauze prvýkrát informoval v pondelok na oficiálnej návšteve Švajčiarska. Podľa neho o kauze musí hovoriť, lebo ide o závažnú kauzu a „ukážkový prípad, ako sa tuneluje štátny majetok“. Tvrdí, že operatívne informácie zverejňuje, „nakoľko je štandardné, aby nominanti politickej strany takto kradli, ako kradnú“.

Počas tlačovej konferencie Fico niekoľkokrát prízvukoval, že v prípade káuz ministrov v jeho vláde vyvodil objektívnu politickú zodpovednosť. O ministerské stoličky prišli minister obrany František Kašický (Smer) a minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HDZS).

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...