Dvaja najvyšší politickí predstavitelia z vládneho Smeru dnes vyzvali opozíciu, aby podporila ústavný zákon o zriadení parlamentných vyšetrovacích komisií.
Tento návrh spojili premiér Robert Fico a predseda Národnej rady Pavol Paška s kritikou opozičnej SDKÚ za údajné prepojenie s finančnými podvodmi pri stavbe cestného tunela Branisko.
"Jediná cesta, ako takúto politickú zodpovednosť vyvodzovať, je zriadenie vyšetrovacích právomocí Národnej rady Slovenskej republiky," vyhlásil Fico.
Na schválenie ústavného zákona je treba trojpätinovú väčšinu v parlamente, čo je 90 hlasov. Koaličné strany majú v parlamente 85 členov. Na zákon teda koalícia potrebuje najmenej ešte päť hlasov opozície.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dnes uviedol, že jeho strana zákon nepodporí.
Dzurinda na tlačovej konferencii tvrdil, že premiér sa zákonom o vyšetrovacích komisiách snaží zbaviť sa zodpovednosti dokázať pravdivosť stredajších svojich tvrdení. „Zodpovednosť dokázať to prenáša zo svojich rúk a hádže ju na Pašku," povedal Dzurinda.
Dôkazom, že Fico klame je podľa Dzurindu fakt, že v zozname políciou obvinených z tunelovania Braniska sa meno Gabriela P. nenachádza.
Na otázku, či strana podporí návrh Smeru Dzurinda odpovedal, že "nebudeme podporovať duchov mečiarizmu."
Poslanec NR SR Vladimír Palko odmieta, aby parlament mal vyšetrovacie právomoci. Vyšetrovacie výbory nie sú na to, aby jedni politici súdili druhých, podľa toho, kto má väčšinu,“ uviedol Palko dnes pre agentúru SITA. Zároveň dodal, že na to sú orgány činné v trestnom konaní.
Podľa ústredného tajomníka KDH Pavla Abrhana tu takáto iniciatíva nedávno bola. Pripomenul, že vtedy sa k dohode nedospelo. „Bude závisieť od návrhu,“ uviedol pre agentúru SITA.
Vznik parlamentných vyšetrovacích výborov, ktoré v niektorých krajinách fungujú, už podľa premiéra podporili aj predsedovia menších koaličných strán. Zatiaľ čo HZDS presadzuje zákon s potrebou nadpolovičnej väčšiny poslancov, Ficov Smer chce navrhnúť ústavný zákon, pre ktorého schválenie trojpätinovou väčšinou by musela zahlasovať aspoň časť opozície.
Poslanci by podľa predsedu Smeru mali pri vyšetrovaní riešiť iba politickú zodpovednosť politikov a strán, trestné činy by naďalej spadali do právomocí polície, prokuratúry a súdov. Paška pripomenul, že vyšetrovacie právomoci majú napríklad parlamenty v Spojených štátoch, Česku, Rakúsku, Taliansku alebo Nemecku.
Komisia by podľa Fica mala mať právomoc predvolávať svedkov. Tí by museli chodiť do parlamentu a spolupracovať rovnako ako s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Premiér Robert Fico trvá na tom, že Gabriel Palacka mal prístup k peniazom na účtoch vo švajčiarskych bankách, ktoré mali byť vytunelované pri výstavbe tunela Branisko. Dnes zopakoval, že nominanti SDKÚ mali individuálne osobné účty vo Švajčiarsku, kam prichádzali peniaze z fiktívnych faktúr.
Tvrdí to na základe operatívnej informácie, ktorá sa ešte preveruje. Zdroj informácie odmieta prezradiť. Povedal len, že išlo o slovenský zdroj.
Fico by bol ochotný pred parlamentnou komisiou prezradiť aj zdroj operatívnej informácie o Palackovi.
„My už ďalšie potvrdenie nepotrebujeme,“ povedal Fico na dnešnej tlačovej besede. „Koho ešte ďalšieho chceme chytiť, veď snáď si nemyslíme, že tí najvyšší sú takí hlupáci, že sa sami nasadia a že budú niekde mať účty, ktoré budú k dispozícii a bude sa dať s nimi pracovať,“ dodal premiér.
Máme množstvo informácií aj o tom, kto si chodí vyberať peniaze z účtov do Veľkej Británie či Lichtenštajnska, hovorí predseda vlády. V tomto prípade však nekonkretizuje, pretože nemá hodnoverné podklady. „Nemáme ich natoľko dôveryhodné, ako to je v prípade tejto operatívnej, dôveryhodnej informácie, ktorá sa preveruje,“ vyhlásil Fico. Podľa neho z operatívnej informácie je jasné, že za kauzu nesie politickú zodpovednosť SDKÚ. Očakával by od nej, že to prizná a bude pomáhať pri vyšetrovaní.
Orgány činné v trestnom konaní naďalej vyšetrujú kauzu Branisko. Fico o kauze prvýkrát informoval v pondelok na oficiálnej návšteve Švajčiarska. Podľa neho o kauze musí hovoriť, lebo ide o závažnú kauzu a „ukážkový prípad, ako sa tuneluje štátny majetok“. Tvrdí, že operatívne informácie zverejňuje, „nakoľko je štandardné, aby nominanti politickej strany takto kradli, ako kradnú“.
Počas tlačovej konferencie Fico niekoľkokrát prízvukoval, že v prípade káuz ministrov v jeho vláde vyvodil objektívnu politickú zodpovednosť. O ministerské stoličky prišli minister obrany František Kašický (Smer) a minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HDZS).
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.