Fico chystá vyvlastnenie poisťovní

Vláda k tomu pristúpi v prípade, že Dôvera a Union sa odmietnu dohodnúť a stiahnuť sa z trhu.

26. 07. 2012

Vláda Roberta Fica odobrila vyvlastnenie Dôvery a Unionu ako jednu z možností v snahe vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu. K tomuto kroku pristúpi, ak sa so súkromnými poisťovňami nedohodne na ich správe či odkúpení. „Najideálnejšie by bolo, keby sme sa dohodli na odkúpení,“ vyjadril sa pre HN premiér Robert Fico. Zároveň však zapochyboval, či sa to podarí.

Súkromné poisťovne sa totiž stiahnuť z trhu nechystajú. Premiérovi sa nepáči, že si ukrajujú z verejných zdrojov tým, že si vyplácajú zisk. Dôvera mala za minulý rok 39 miliónov eur, Union deväť.

Návrat do socializmu

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská bude rokovať s poisťovňami o odkúpení a dohodovať s nimi cenu. Chce sa však zároveň na možnosť vyvlastnenia vopred pripraviť zákonom.

Už len jednu zdravotnú poisťovňu na trhu plánujú na január 2014. Podľa pravicovej opozície sú však Ficove plány návratom k socialistickému zdravotníctvu. ,,Táto krajina nemá 50 miliónov na platy zdravotných sestier, na druhej strane chceme poslať možno 400 miliónov eur niekam na Cyprus Pente, “ tvrdí poslanec Daniel Lipšic.

Vyvlastnenie s rizikami

V prípade, že by sa vyvlastnili súkromné poisťovne, išlo by prvýkrát v histórií o prípad, kedy by boli na Slovensku vyvlastnené spoločnosti. Podľa ústavného právnika Dušana Nikodýma to so sebou nesie určité riziká. „Poisťovne by mohli viesť súdne spory napríklad kvôli tomu, že by sa im finančná náhrada, za ktorú boli vyvlastnené, nezdala adekvátna.“

Fico pri zámere vyvlastniť poisťovne argumentuje verejným záujmom. Či to však bude stačiť ako dôvod, je otázne. Podľa právnika by poisťovne mohli súdne spory postaviť aj na tom. „Mohli by tvrdiť, že zákon, na základe ktorého by k tomu došlo, nie je vo verejnom záujme. Záležalo by na tom, o čo by strany opreli svoje argumenty a na názore súdu,“ povedal Nikodým.

Akcionár Unionu už pohrozil, že sa bude brániť. ,„Ak to bude potrebné, podnikneme potrebné kroky, aby sme ochránili svoje obchodné záujmy,“ píše sa v jeho stanovisku.

Penta, ktorá vlastní Dôveru, včera nechcela povedať, aký by bol jej postup v prípade vyvlastnenia. „V tejto chvíli túto možnosť nebudeme komentovať,“ povedal hovorca Penty Martin Danko. Fico si dodatočné problémy s poisťovňami nepripúšťa. „Boli by sme veľmi opatrní pri definovaní verejného záujmu, aby sme sa nestali predmetom rôznych sporov, tak sa neobávam, že by takéto rozhodnutie vlády mohlo byť dôvodom arbitrážnych konaní.“

Okrem možnosti vyvlastnenia sa podľa včera schváleného vládneho materiálu počíta aj s variantom, že sa vláda so súkromnými poisťovňami dohodne na správe poistného kmeňa či odpredaji aktív. Zvolenská musí do konca septembra predložiť konkrétne čísla, koľko peňazí by jednotlivé spôsoby vytvorenia jednej poisťovne štát stáli.

Súčasťou materiálu by malo byť už aj ocenenie súkromných poisťovní. To bude musieť podľa Fica spraviť jedna z firiem Veľkej audítorskej štvorky, teda KPMG, Deloitte, Ernst & Young alebo PwC. Ktorá z nich by to konkrétne mala byť, Zvolenská nepovedala. „Jednoznačne tomu bude musieť predchádzať transparentný výber.“

Koľko je vláda ochotná do realizácie svojich plánov investovať, Fico včera neprezradil. Povedal iba, že sa nebudú „vyhadzovať miliardy eur za niečo, čo je v podstate len poistným kmeňom“. Konkretizovať premiér nechcel ani to, či na odkúpenie alebo vyvlastnenie poisťovní použijú peniaze z odpredaja Telekomu, prípadne iných štátnych aktív. „V prvom rade budeme musieť vidieť cenu, a jej potom budeme prispôsobovať, kde ich vezmeme.“ Povedal však, že pokiaľ by išlo o predaj aktív, chce, aby vláda uprednostňovala metódu predaja na burze.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.