Fico chystá vyvlastnenie poisťovní

Vláda k tomu pristúpi v prípade, že Dôvera a Union sa odmietnu dohodnúť a stiahnuť sa z trhu.

26. 07. 2012

Vláda Roberta Fica odobrila vyvlastnenie Dôvery a Unionu ako jednu z možností v snahe vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu. K tomuto kroku pristúpi, ak sa so súkromnými poisťovňami nedohodne na ich správe či odkúpení. „Najideálnejšie by bolo, keby sme sa dohodli na odkúpení,“ vyjadril sa pre HN premiér Robert Fico. Zároveň však zapochyboval, či sa to podarí.

Súkromné poisťovne sa totiž stiahnuť z trhu nechystajú. Premiérovi sa nepáči, že si ukrajujú z verejných zdrojov tým, že si vyplácajú zisk. Dôvera mala za minulý rok 39 miliónov eur, Union deväť.

Návrat do socializmu

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská bude rokovať s poisťovňami o odkúpení a dohodovať s nimi cenu. Chce sa však zároveň na možnosť vyvlastnenia vopred pripraviť zákonom.

Už len jednu zdravotnú poisťovňu na trhu plánujú na január 2014. Podľa pravicovej opozície sú však Ficove plány návratom k socialistickému zdravotníctvu. ,,Táto krajina nemá 50 miliónov na platy zdravotných sestier, na druhej strane chceme poslať možno 400 miliónov eur niekam na Cyprus Pente, “ tvrdí poslanec Daniel Lipšic.

Vyvlastnenie s rizikami

V prípade, že by sa vyvlastnili súkromné poisťovne, išlo by prvýkrát v histórií o prípad, kedy by boli na Slovensku vyvlastnené spoločnosti. Podľa ústavného právnika Dušana Nikodýma to so sebou nesie určité riziká. „Poisťovne by mohli viesť súdne spory napríklad kvôli tomu, že by sa im finančná náhrada, za ktorú boli vyvlastnené, nezdala adekvátna.“

Fico pri zámere vyvlastniť poisťovne argumentuje verejným záujmom. Či to však bude stačiť ako dôvod, je otázne. Podľa právnika by poisťovne mohli súdne spory postaviť aj na tom. „Mohli by tvrdiť, že zákon, na základe ktorého by k tomu došlo, nie je vo verejnom záujme. Záležalo by na tom, o čo by strany opreli svoje argumenty a na názore súdu,“ povedal Nikodým.

Akcionár Unionu už pohrozil, že sa bude brániť. ,„Ak to bude potrebné, podnikneme potrebné kroky, aby sme ochránili svoje obchodné záujmy,“ píše sa v jeho stanovisku.

Penta, ktorá vlastní Dôveru, včera nechcela povedať, aký by bol jej postup v prípade vyvlastnenia. „V tejto chvíli túto možnosť nebudeme komentovať,“ povedal hovorca Penty Martin Danko. Fico si dodatočné problémy s poisťovňami nepripúšťa. „Boli by sme veľmi opatrní pri definovaní verejného záujmu, aby sme sa nestali predmetom rôznych sporov, tak sa neobávam, že by takéto rozhodnutie vlády mohlo byť dôvodom arbitrážnych konaní.“

Okrem možnosti vyvlastnenia sa podľa včera schváleného vládneho materiálu počíta aj s variantom, že sa vláda so súkromnými poisťovňami dohodne na správe poistného kmeňa či odpredaji aktív. Zvolenská musí do konca septembra predložiť konkrétne čísla, koľko peňazí by jednotlivé spôsoby vytvorenia jednej poisťovne štát stáli.

Súčasťou materiálu by malo byť už aj ocenenie súkromných poisťovní. To bude musieť podľa Fica spraviť jedna z firiem Veľkej audítorskej štvorky, teda KPMG, Deloitte, Ernst & Young alebo PwC. Ktorá z nich by to konkrétne mala byť, Zvolenská nepovedala. „Jednoznačne tomu bude musieť predchádzať transparentný výber.“

Koľko je vláda ochotná do realizácie svojich plánov investovať, Fico včera neprezradil. Povedal iba, že sa nebudú „vyhadzovať miliardy eur za niečo, čo je v podstate len poistným kmeňom“. Konkretizovať premiér nechcel ani to, či na odkúpenie alebo vyvlastnenie poisťovní použijú peniaze z odpredaja Telekomu, prípadne iných štátnych aktív. „V prvom rade budeme musieť vidieť cenu, a jej potom budeme prispôsobovať, kde ich vezmeme.“ Povedal však, že pokiaľ by išlo o predaj aktív, chce, aby vláda uprednostňovala metódu predaja na burze.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...