Fico cíti vydieranie, nie ľudí

Odpor Pezinčanov proti skládke je vraj riadený a nie spontánny. Premiér naznačuje,že za odporom proti skládke je vydieranie člena Smeru.

Bratislava - Predseda vlády Robert Fico včera spochybnil, že protest tisícov Pezinčanov proti povoleniu vybudovať skládku odpadov neďaleko centra mesta bol spontánny.

„Vláda sa zaoberala, ako spontánne vznikali niektoré zhromaždenia, ako sa len tak z ničoho nič zjavil spevák, ktorý si bežne účtuje sto- dvestotisíc za vystúpenia. Preto budeme ešte raz preverovať celý priebeh kauzy, kto mal záujem útočiť na vládu,“ povedal premiér.

V pozadí kauzy je podľa Fica „mimoriadne lukratívna výstavba v Bratislave, na ktorej má záujem investor, ale krajský stavebný úrad má iný názor“. Tento úrad povolil pezinskú sklád­ku a vedie ho nominant Smeru Ján Man mladší.

„Budeme skúmať, či došlo, alebo nedošlo k vydieraniu šéfa krajského stavebného úradu, kto ho navštívil, ako mu bolo povedané, čo všetko sa stane, ak nevyjde v ústrety niekomu pri výstavbe,“ povedal Fico.

Spochybnil aj postup opozície. „Nepoznám žiadnu skládku na Slovensku, ktorej sa venovalo toľko pozornosti, nehovoriac o tom, že tam rýchlo utekali poslanci opozície, všetko bolo perfektne pripravené, len to nebolo určite spontánne.“

Pezinčanov premiér zaskočil

Zástupcov Pezinka, ktorí včera na Úrad vlády priniesli petíciu s 6134 podpismi proti sklád­ke, spochybňovanie premiéra zaskočilo. „Sme prekvapení. Ľuďom, ktorí sa na neho s dôverou obrátili, neadresoval premiér ani slovo. Jediný dôvod, prečo sa Pezinčania na proteste zúčastnili, bolo ich spontánne odmietnutie ekologickej záťaže v meste,“ reagoval primátor Pezinka Oliver Solga.

„Je to najväčšie klamstvo, aké som v poslednom čase počul. Podobné akcie, napríklad na podporu onkológie, robíme bežne. Celý náš honorár bol v tomto prípade ružové víno,“ povedal v rozhorčenej reakcii Jozef Šebo, manažér Petra Cmorika, ktorý na akcii spieval.

„Mrzí nás, že sa problém dostal do politickej roviny. Pezinčanom ide totiž o viac ako o politické body, ide nám o zdravie,“ povedala právnička iniciatívy proti skládke Zuzana Čaputová.

Poslankyňa SDKÚ Jarmila Tkáčová, ktorá bola v utorok na obhliadke miesta, kde má sklád­ka vyrásť, má pocit, že „premiér už vidí nepriateľov všade“.

Tkáčová si myslí, že Fico by mal radšej vyvodiť politickú zodpovednosť voči svojmu nominantovi Manovi mladšiemu. „Podľa všetkého bol členom dozornej rady navrhovateľa sklád­ky do apríla 2007, hoci vtedy bol už mesiace prednostom stavebného úradu. Nehovoriac o tom, že je vlastníkom pozemku pod skládkou a synom investora Jána Mana staršieho,“ hovorí.

Pre sporné rozhodnutia podá na prokuratúru podnet aj minister životného prostredia Jaroslav Izák. „Veríme, že okolnosti budú objektívne prešetrené. Ak sa preukážu pochybenia, budeme sa zodpovednosťou zaoberať,“ povedal.

Solga: Je to zastierací krok

Investor skládky Ján Man starší v utorok oznámil, že projekt odovzdá tretej osobe. Nepovedal komu, ani či sa začne stavať. „Som viazaný mlčanlivosťou.“

Primátor Pezinka hovorí, že Pezinčania určite nemajú dôvod na radosť. „Je to veľmi dobrý spôsob, ako z toho vycúvala rodina navrhovateľa aj strana Smer. Nevieme, kto je treťou osobou, ale zrejme na ňu boli prevedené vlastnícke práva aj všetky povolenia a s výstavbou sa môže pokojne začať.“

Solga si myslí, že zodpovedný za výstavbu skládky je stále Man mladší. „Ak politický nominant nastúpi na čelo úradu, ktorý onedlho rozhoduje o zhodnotení jeho pozemku, je to naozaj zvláštne.“

Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová zopakovala, že prednosta úradu Man mladší požiadal v decembri 2006, aby ho vylúčili z rozhodovania. O skládke rozhodli jeho podriadení.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...