Fico kamionistov neprijal, k protestu sa pridávajú aj vodiči osobných áut

11. 01. 2010

Premiér Robert Fico neprijal zástupcov autodopravcov, ktorí sú nespokojní so systémom elektronického mýta. Informovala o tom hovorkyňa premiéra Silvia Glendová. Zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska dnes prišli na Úrad vlády s cieľom stretnúť sa s predsedom vlády. Fico už skôr oznámil, že sa s nimi stretne, len keď ukončia blokádu.

"Premiér autodopravcov neprijal, rokuje s nimi riaditeľ tlačového odboru úradu vlády Braňo Ondruš," povedala Glendová. Pripomenula, že im tlmočí stanovisko premiéra Fica. Aké, nepovedala. "Novinárom by ho mal oznámiť po skončení rokovania," dodala.

Vodičov prichádzajúcich na Rožňavskú ulicu v Bratislave, kde sú od štvrtka odstavené kamióny nespokojných autodopravcov, víta transparent s nápisom "Fico = hanba demokracie - slušnosti Slovenska aj EÚ". Kamionisti uvoľnili jeden jazdný pruh smerom do centra pre mestskú hromadnú dopravu, avšak ten využívajú aj vodiči osobných áut.

Na začiatku kolóny kamiónov sú tri policajné autá a pri nich policajti, ktorí ukazujú prichádzajúcim vodičom, ktoré prúdy cesty môžu využiť.

Zástupcovia autodopravcov pred prijatím tvrdili, že v pondelok by sa k blokáde mali pridať kamionisti v ďalších mestách, kde majú protestovať pomalou jazdou.

MHD už po Rožňavskej premáva

Bratislavská mestská doprava začala opäť premávať po dôležitej dopravnej tepne, Rožňavskej ulici, kde cez víkend protestujúci kamionisti čiastočne uvoľnili blokádu. Ráno to potvrdila pracovníčka dispečingu Dopravného podniku Bratislava. Kamionisti blokujú Rožňavskú od štvrtka, trolejbusy a autobusy MHD sa tam tak nemohli dostať.

"Všetko chodí po starom. Je to v poriadku," povedala pracovníčka dispečingu. Dopravcovia zatarasili rušnú ulicu v smere do centra mesta, istý čas blokovali aj opačný smer. Pre autobusy a trolejbusy uvoľnili jeden jazdný pruh.

Nákladní prepravcovia protestujú proti novému systému elektronického výberu mýta. Mýto považujú za nespravodlivé a nepripravené, tvrdia tiež, že im výrazne zvýšilo náklady. Žiadajú okrem iného prerušenie jeho prevádzky, zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt a dane z motorových vozidiel.

Petíciu autodopravcov podpisujú aj okoloidúci vodiči osobných áut

Uvoľnenie jedného jazdného pruhu na Rožňavskej ulici v Bratislave umožnilo autodopravcom zvýšiť aktivitu pri získavaní podpisov pod ich petíciu. Viacerí vodiči áut, ktoré zastavujú na červenú na križovatke, ich žiadajú o petičný hárok a petíciu podpisujú. Intenzita takýchto motoristov - sympatizantov sa postupne zvyšuje. Každý podpis pod petíciu oceňujú vodiči kamiónov potleskom.

V petícii Únia autodopravcov Slovenska požaduje zníženie dane z motorových vozidiel ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta. Podľa autodopravcov by malo byť aj pozastavené fungovanie mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest 1. triedy a mapa
 by mala byť rozdelená na podrobnejšie úseky s presným meraním
 skutočne najazdených kilometrov. Ďalšou požiadavkou je označenie všetkých spoplatnených úsekov ciest informačnou tabuľou na začiatku a konci úseku.

Trenčianski dopravcovia zablokovali východ na diaľnicu

Trenčianski autodopravcovia blokujú cestu I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. V páse tam stojí niekoľko desiatok kamiónov a ďalších áut. Policajti usmerňujú premávku. Vodiči od Prievidze, ktorí smerujú na D1 alebo do Česka, trasu obchádzajú cez Trenčín. Trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová informovala, že druhý smer od diaľnice na Prievidzu je prejazdný. Podľa hovorkyne asi dvadsať kamiónov pomalou jazdou protestuje aj v Prievidzi.

K protestujúcim kamiónom sa pridávajú aj osobné autá

K stovkám protestujúcich kamiónov sa v Žilinskom kraji pridávajú aj desiatky osobných áut. Žilinský koordinátor protestnej akcie Únie autodopravcov Slovenska Miroslav Bielený uviedol, že kamionisti spomaľujú hlavné trasy takmer vo všetkých väčších mestách v kraji. Na Orave a v Turci protestuje približne 50 nákladných áut, v Liptovskom Mikuláši ďalších 30, v Žiline 20 a v Turčianskych Tepliciach desať. Na cestách v Bytči, Považskej Bystrici a Púchove je zhruba 50 kamiónov.

Podľa Bieleného je v každom meste hlásená podpora aj niekoľkých osobných áut, ktoré sa začlenili do kolón medzi kamióny. Podľa vodiča kamióna Ondreja Rusnáka, účastníka protestnej okružnej jazdy v Ružomberku, prechádza mestom kolóna 16 kamiónov a približne 15 osobných áut, po spomalení hlavného ťahu na Poprad sa teraz chystajú spomaliť aj výjazd na Banskú Bystricu.

Zástupcovia malých a stredných dopravcov žiadajú pozastaviť realizáciu mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest prvej triedy len na nevyhnutné úseky a označenie všetkých spoplatnených úsekov informačnou tabuľou. Okrem toho chcú zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín, či výrazné zníženie cestnej dane ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...