Lokálny problém, skládka v Pezinku, sa stal po medializácii kauzou, o ktorú sa začali zaujímať politici. Minister životného prostredia začal konať až na podnet premiéra.
Aktivita občanov Pezinka politikov prinútila, aby sa začali zaujímať o skládku
Pezinok - Šanca, že skládka pre odpad Bratislavčanov neďaleko centra malokarpatského mesta Pezinok nevyrastie, je po včerajšku o niečo väčšia.
Ku kauze pezinskej skládky sa včera cez tlačovú správu vyjadril aj premiér a minister životného prostredia Jaroslav Izák, ktorý doteraz mlčal.
„Predseda vlády Robert Fico predloží na najbližšie zasadnutie vlády materiál, ktorým vláda zaviaže ministra životného prostredia, aby podal na krajskú prokuratúru podnet na prešetrenie zákonnosti postupu štátnych orgánov v súvislosti so skládkou odpadov pri Pezinku,“ napísala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
Izákov hovorca Peter Višváder reagoval, že Izák dá podnet na prokuratúru aj ako reakciu na výzvu parlamentného výboru pre životné prostredie. Ten ho vyzval, aby sporné rozhodnutia úradov preskúmal. „Bola to vzájomná dohoda,“ odpovedal Višváder na to, či Izáka k tomuto kroku vyzval Fico.
V ďalšej správe sa Smer dištancoval od spájania kauzy so stranou. „Dôrazne sa ohradzujeme proti spôsobu medializáci, ktorej cieľom je škandalizácia a poškodenie strany Smer.“
„Prednosta Krajského stavebného úradu v Bratislave Ján Man mladší, ktorý je zhodou okolností nominant strany Smer, sám požiadal ministerstvo výstavby ešte v decembri 2006 o vylúčenie z rozhodovacích procesov, aby predišiel akýmkoľvek podozreniam z klientelizmu. O skládke teda nerozhodoval. Toto však médiá od začiatku cielene zamlčali,“ napísala Rýsová.
Denník SME však o tejto situácii informoval už v novembri minulého roku. Man má ako prednosta priamy vplyv na platové a personálne pomery zamestnancov úradu.
Pezinok včera žil protestom a výzvou proti skládke určenou práve Ficovi. Aktívne začali byť aj politické strany.
SDKÚ ako prvá informovala, že vyšle na zhromaždenie delegáciu poslancov, zakrátko začal vydávať k skládke tlačové správy vládny Smer. Dištancoval sa, že by s ním akokoľvek súviselo to, že skládku povoľoval prednosta stavebného úradu, ktorý je nominantom ich strany. V tretej správe Smer obvinil SDKÚ z farizejstva, pretože skládku odporúčalo postaviť ministerstvo životného prostredia ešte počas prvej Dzurindovej vlády.
Pezinčania veľkú politiku na pódium na zaplnenom hlavnom námestí nepustili. „Je nám veľmi ľúto, že politici sa ozývajú až teraz,“ hovoril miestny aktivista i poslanec Miroslav Kráľ.
Záujem premiéra či poslanca parlamentu za Smer Jána Čecha, ktorý je zároveň i viceprimátorom vo vinohradníckom meste s 800ročnou tradíciou, aktivisti brali ako dobrú správu, ktorá môže viesť k zastaveniu stavby skládky.
Čech, ktorý pred týždňom kauzu označil v parlamente za vymyslenú, sa už včera zúčastnil na zhromaždení a pre SME tvrdil, že je proti skládke.
Okolo dvetisíc Pezinčanov prišlo včera na hlavné námestie protestovať proti skládke odpadov, ktorá má vyrásť len 400 metrov od centra malokarpatského vinárskeho mesta.
Ľudia podpisovali výzvu predsedovi vlády Robertovi Ficovi, aby zabezpečil kontrolu sporných rozhodnutí štátnych úradov, ktoré skládku pre Bratislavský kraj povolili proti vôli mesta.
„Žiadame, aby Pezinok zostal vinohradníckym mestom s 800ročnou tradíciou a nie zapáchajúcou perifériou Bratislavy zničenou smetiskami,“ napísali Pezinčania Ficovi.
O skládke sa v meste hovorilo od rána, poslanci mestského zastupiteľstva schválili stanovisko, v ktorom opätovne odmietli výstavbu skládky a vyzvali úrady, aby rešpektovali územný plán mesta.
Podvečer ľudia zaplnili celé námestie. Rečníci kritizovali rozhodnutie úradníkov povoliť skládku, ľudia v dave hovorili najmä o nominantovi Smeru, prednostovi krajského stavebného úradu Jánovi Manovi mladšiemu.
Úrad pod jeho vedením vydal pre skládku územné rozhodnutie napriek zákazu v územnom pláne mesta. Man mladší je vlastníkom pozemku pod zamýšľanou skládkou a synom Jána Mana staršieho, ktorý o jej povolenie žiadal.
„Dnešná situácia je kritická, prišli sme na námestie a nie sme sami, s médiami nás sleduje celé Slovensko. Problém Pezinka totiž nie je regionálny, ako nám podsúvajú, je to problém úradníckej svojvôle, ktorá porušuje zákony a osobuje si práva patriace súdom a voleným zástupcom, a ten problém môže nastať kdekoľvek na Slovensku,“ vravel Jaroslav Pavlovič z iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Právnička iniciatívy Zuzana Čaputová ľuďom pripomínala rozhodnutie Inšpektorátu životného prostredia v Bratislave, ktorý skládku na základe sporného územného rozhodnutia povolil, rozhodnutie utajil a vylúčil aj odkladný účinok odvolania. S výstavbou skládky sa tak môže začať, hoci beží odvolanie.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Ani ďalší pokus dokončiť štátnu nemocnicu Rázsochy nejde hladko, ohrozené sú európske peniaze. Dávnu nespravodlivosť s pozemkami asi nenapravia.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v...