Fico sľúbil Trebišovčanom, že elektráreň nebude

Premiér Fico podporil aktivistov z organizácie Trebišov nahlas, pomoc prisľúbil aj Trebišovčanom, upozorňujúcim na potrebu výstavby podchodu pod železničnou traťou, ktoré rozdeľuje mesto.

05. 05. 2010

Sečovce/Trebišov - Pibližne sto ľudí sa zhromaždilo pred mestským úradom v Sečovciach, kde sa koná už 19. a zrejme posledné výjazdové zasadanie vlády. Premiéra Roberta Fica vítali väčšinou dôchodcovia a školopovinné deti.

Fico: Elektráreň nebude

Na premiéra čakali aj aktivisti zo združenia Trebišov nahlas s transparentmi, na ktorých ďakovali ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi, že povedal ´nie´ uhoľnej tepelnej elektrárni, ktorú chcela na okraji mesta Trebišov vybudovať spoločnosť Československá energetika. Premiér Fico ich ubezpečil o svojej podpore a povedal, že tepelná elektráreň sa v Trebišove stavať nebude.

Ako uviedol Fico v krátkej replike predsedovi združenia Gejzovi Goremu, postoj vlády k tejto elektrárni je odmietavý a nebudú ho meniť.

"Čierny Peter" podľa Goreho však ostáva v rukách Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré ako druhostupňový odvolací orgán rozhodne v konečnom dôsledku o udelení stavebného povolenia pre investora.

Podchod riešia už 40 rokov

Fico sa pristavil aj pri ďalšej skupinke Trebišovčanov, ktorá na seba upozorňovala transparentom žiadajúcim vybudovať železničný podchod. Ako povedal zástupca petičného výboru Miroslav Zeman, priechod cez koľaje, ktoré vedú cez mesto a rozdeľujú ho, zlikvidovali pred 40 rokmi.

"Podchod pod železnicou, ktorá oddeľuje časť od ostatného mesta už je schválený aj ministerstvom dopravy, no železnice ho stále nerealizujú," povedal za petičný výbor Zeman. Doložil, že mesto i železnice sľubujú podchod už 40 rokov, no nič sa nedeje a ľudia musia chodiť cez koľaje, za čo ich železničná polícia pokutuje. Ak by chceli ísť do mesta po ceste, je to veľmi ďaleko, cesta by trvala takmer hodinu. Doložil, že vyzbierali vyše 2 150 podpisov pod petíciu za výstavbu podchodu. Premiér im prisľúbil pomoc.

Vláda pred voľbami opäť rozdávala

Vláda na svojom dnešnom výjazdovom zasadaní v Sečovciach schválila vyše tri milióny eur na riešenie problémov v okresoch Trebišov a Košice - okolie z Košického samosprávneho kraja. Informoval o tom premiér Robert Fico po zasadaní vlády. Oproti pôvodnému návrhu 1,6 milióna eur zvýšila o 400 000 eur príspevky, ktoré budú uvoľnené z rezervy vlády.

Vláda prevedie 400 000 eur na výmenu chladiarenského zariadenia na zimnom štadióne v Trebišove a ďalších 600 000 eur dá na výstavbu umelej ľadovej plochy v obci Čaňa, pričom prostriedky na tieto aktivity budú vyčlenené z rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Podľa predloženého návrhu na ďalšie aktivity vyčlení dva milióny eur z rezervy vlády. Najviac - 250 000 eur pre Sečovce na prístavbu telocvične Základnej školy na Obchodnej ulici a ďalších 100 000 na rekonštrukciu a zateplenie kultúrneho domu. Okrem toho Sečovce dostanú prevodom od štátu aj pozemky na výstavbu Domu seniorov.

Po 150 000 eur majú získať Moldava nad Bodvou na rekonštrukciu klubu dôchodcov a obec Bidovce na rekonštrukciu základnej školy. Aj obec Ruskov má dostať na rekonštrukciu základnej a materskej školy 120 000 eur. Ploské má dostať 100 000 eur na výstavbu kanalizácie a Trebišov tiež 100 000 eur na Výstavbu športového areálu pri Základnej škole Komenského.

Vláda uložila ministrovi dopravy, aby riešil rekonštrukciu ciest z Trebišova do obce Veľaty, ako aj cesty prvej triedy cez Dargovský priesmyk do Sečoviec.

Okrem toho minister dopravy má do konca roka spoločne s mestom Trebišov vyriešiť otázky súvisiace s výstavbou železničného podchodu, ktorý spojí dve časti mesta Trebišov, ktoré oddeľuje normálna a širokorozchodná trať.

Keďže v okrese Trebišov je dlhodobo evidovaných približne 28 percent nezamestnaných, vláda prerokovala aj konkrétne návrhy na riešenie problémov zamestnanosti a opatrenia na podporu projektov, ktoré by riešili najmä dlhodobú nezamestnanosť v tomto okrese. K riešeniu by mal prispieť aj projekt prípravy priemyselnej zóny v meste Kráľovský Chlmec. Kabinet sa venoval aj využitiu prekladiska v Čiernej nad Tisou tak, aby plánovaná výstavba širokorozchodnej trate do Bratislavy neohrozila zamestnanosť v tomto regióne.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...