Ľudia, ktorí vlastnia pozemky pod cestami druhej a tretej triedy, ako aj inými stavbami v majetku obcí a vyšších územných celkov, možno za ne dostanú náhradu. Pôvodne sa mal ich majetok vyvlastniť bez akéhokoľvek odškodnenia.
Majitelia by mali dostať náhradnú pôdu alebo peniaze.
Hlavným spôsobom kompenzácie by mala byť zámena za iný pozemok v katastri obce. Navrhuje to ministerstvo financií. Obce však hovoria, že pozemky nemajú. Odvolávajú sa na to, že problém zdedili, keďže tieto stavby dostali od štátu. Preto by mal problém s vyplatením tisícky vlastníkov vyriešiť štát.
Zákon, ktorý náhradu za pozemky rieši, by mal začať platiť od budúceho roku. O potrebe vysporiadať vlastníkov pôdy pod cestami, školami, nemocnicami, kultúrnymi domami alebo domovmi dôchodcov hovoril premiér Robert Fico už pred niekoľkými mesiacmi.
Podľa pravidiel Európskej komisie totiž samosprávy nemôžu čerpať peniaze z eurofondov na opravu týchto stavieb, ak je vlastníctvo pozemkov pod nimi nejasné. Premiér spočiatku presadzoval, aby prevod pôdy umožnil generálny zákon, a to bez finančnej náhrady pre vlastníka. "Neviem si celkom dobre predstaviť, že začneme vyplácať stovky miliárd korún za nejaké pozemky, ktoré sú už sto rokov pod nejakou cestou, prosím vás, už nebláznime, majme trošku zdravého rozumu,“ vysvetľoval ešte vo februári premiér.
Ministerstvo financií, ktoré malo zákon pripraviť, v návrhu so znárodnením nepočíta, naopak, priznáva vlastníkom za zastavaný pozemok náhradu. "Vhodnejší je návrh, ktorý sa snaží vyhovieť ústave v oblasti prevodu vlastníckeho práva,“ reagoval pre HN ústavný právnik Radoslav Procházka.
"Je to pomerne slušný návrh vzhľadom na to, čo avizoval premiér,“ dodáva Richard D r u t a r o v s k ý z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie. Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál nechcel špekulovať o tom, či premiérov pôvodný zámer narazil na ústavu. "Je to veľmi komplikovaná záležitosť, ide iba o prvý návrh riešenia,“ uviedol Šmál.
Budovy, pod ktorými sú sporné pozemky:
Rezort navrhuje, aby obce a VÚC našli vo svojom katastri náhradné pozemky v primeranej výmere a kvalite a s vlastníkom uzavreli zámennú zmluvu. "Ťažko si viem predstaviť, že budeme poskytovať náhradné pozemky, my ako kraj ich nemáme,“ hovorí predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.
Skeptické sú aj mestá a obce. "V Martine máme len pod cestami asi sto hektárov nevysporiadanej pôdy, pozemky na výmenu určite nemáme,“ vysvetľuje primátor Andrej Hrnčiar. Z ministerského návrhu mu ani nie je jasné, kto bude zastavané alebo náhradné pozemky ohodnocovať a určovať. "Dohoda s vlastníkmi tak bude veľmi komplikovaná,“ hovorí Hrnčiar.
Ak obec alebo kraj preukáže, že vo svojom vlastníctve náhradný pozemok nemá, bude ho v tom istom katastri hľadať štát cez Slovenský pozemkový fond alebo cez správcu lesného majetku. Ak ho nenájdu ani oni, vlastníka vyplatia. Podobný postup navrhuje rezort financií aj pri neznámych vlastníkoch, ktorých sú podľa obcí tisíce.
Neznámeho vlastníka zastúpi Slovenský pozemkový fond, ktorý mu v prípade prihlásenia sa vyplatí náhradu alebo dá pozemok v príslušnom katastri. Ministerstvo financií však primárne očakáva, že si to vyriešia obce samy. Podľa rezortu totiž ide o stavby v ich katastri, ktoré budú naďalej prevádzkovať a spravovať. Obce už k návrhu zákona zaslali ministerstvu zásadné pripomienky. "Obce tento stav nespôsobili, nemôže im zákon prikázať, aby to riešili namiesto štátu, obce môžu pomôcť po technickej stránke a pri identifikácii vlastníkov, určite nie finančne,“ pridáva sa ku kritike podpredseda Združenia miest a obcí Jozef Turčány. Združenie očakáva "obrovskú diskusiu, ktorá nebude trvať ani mesiac, ani rok“.
Hoci zákon priznáva vlastníkom za ich pozemky náhradu, podľa občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie vôbec nerieši lehoty vysporiadania. Od januára budúceho roka, keď by mal zákon začať platiť, zavádza na nevysporiadaných pozemkoch nevyhnutných na zabezpečenie činnosti samosprávy vecné bremeno. Znamená to, že vlastník bude obmedzený v prospech obce alebo VÚC a musí strpieť užívanie pozemku, kým nedostane náhradu.
"De facto sa nič oproti súčasnému stavu pre vlastníka nezmení, obce si však prídu na svoje. Budú môcť na tieto stavby čerpať eurofondy a vôbec nebudú motivované urýchlene vysporiadať vlastníka zastavaného pozemku,“ myslí si Richard D r u t a r o v s k ý.
Podľa obcí to zo zákona tak jednoznačne nevyplýva. Hrnčiar si skôr myslí, že bude potrebné počkať na definitívne vysporiadanie. "Keďže nemáme pozemky a necháme vysporiadanie na pozemkový fond, môžeme sa baviť o horizonte dvadsiatich rokov. Eurofondy, ktoré potrebujeme, sa k nám asi nedostanú,“ dodáva. Hovorca ministerstva financií oponuje, že o návrhu sa ešte bude diskutovať. Zároveň pripúšťa, že štát si nemôže dovoliť vysporiadať všetkých vlastníkov a niektorí náhradu možno nedostanú.
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Fico: Pozemky pod cestami vysporiadame bez náhrady
Zákon o usporiadaní vzťahov k pozemkom pod cestami chceme do apríla
Štát chce vyvlastňovať ďalšie pozemky
Mesta a obce budú ľahšie čerpať eurofondy
Prešov by potreboval na vysporiadanie pozemkov 3 miliardy
Fico: Pôdu pod cestami vysporiadame zákonom
Pozemky pod cestami by sme mali vysporiadať zákonom
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.