Premiér vidí za kauzou "skládka" vydieranie, útok investora a opozície za pomoci SuperStar Cmorika.
BRATISLAVA. Za protestmi proti skládke v Pezinku môže byť podľa premiéra Roberta Fica vydieranie. Polícia preto preverí podozrenie, že za celou vecou je investor, ktorému nechce Krajský stavebný úrad (KSÚ) v Bratislave pod vedením majiteľa pozemku pod skládkou Ján Mana povoliť lukratívnu stavbu v hlavnom meste. Celú kauzu vníma aj ako útok na vládu.
"Budeme preverovať celý priebeh tejto kauzy aj z hľadiska toho, kto mal záujem a z kých dôvodov útočiť na vládu Slovenskej republiky," povedal na tlačovej besede. Vláda sa má ku kauze vrátiť na budúci týždeň. Dnes iniciovala podanie na prokuratúru, aby preverila, či orgány verejnej správy postupovali zákonne.
Robert Fico spochybnil protesty občanov, ktorí dnes odovzdali vláde petíciu proti skládke. Do spolčenia proti vláde sa mala zapojiť aj známa SuperStar Peter Cmorik ktorý v Pezinku vystupoval. "Vláda sa zaoberala aj tým, ako je možné, že takýmto širokým spôsobom bola kauza skládky v Pezinku medializovaná. Vláda sa zaoberala aj tým, ako spontánne vznikali niektoré protestné zhromaždenia, ako sa zrazu len tak, z ničoho nič, zjavil spevák, ktorý si bežne účtuje stotisíc, dvestotisíc korún za vystúpenia," povedal Fico po rokovaní vlády.
Premiér sľúbil, že čoskoro popíše, čo bolo za celou kauzou. "To bola vec, ktorá so skládkou nemala podľa všetkého nič spoločné," povedal.
V pozadí problému, ktorý vznikol medzi krajským stavebným úradom a skládkou v Pezinku je úplne iná výstavba, v úplne inej časti Bratislavy. "O tejto výstavbe má tak isto rozhodovať krajský stavebný úrad, len ten má iný názor, ako má investor," dodal premiér. Podľa neho mal už niekto šéfa KSÚ Mana navštíviť a varovať ho, čo všetko sa môže stať, ak stavbu nepovolí. Poukázal tiež na úlohu opozície: "...tam veľmi rýchlo utekali všetci poslanci z opozície, všetko bolo perfektne pripravené, len to nebolo určite spontánne".
Man je majiteľom pozemku pod plánovanou skládkou, jeho otec mal byť investor cez spoločnosť Ekologická skládka. V utorok Ekologická skládka oznámila, že projekt prevzala tretia osoba. Proti novej skládke, ktorá má byť 400 metrov od centra mesta, je vyše 80 percent obyvateľov Pezinka. Mesto už jednu skládku má, 300 metrov od centra. Obyvatelia aj primátor poukazujú na to, že už dnes skládka dokázateľne zhoršuje zdravotný stav obyvateľstva. Tvrdia, že KSÚ povolil novú skládku protiprávne, pretože nerešpektoval územný plán mesta. Ten so skládkou neráta. Skládkou sa už zaoberal aj parlament.
Primátor mesta Pezinok Oliver Solga odmieta obvinenia premiéra Roberta Fica, že za protestmi proti skládke v Pezinku môže byť vydieranie. "Neviem, akých investorov a aké vzťahy má na mysli pán premiér," povedal pre agentúru SITA Solga. Odmieta do prípadu vnášať politiku.
Nesúhlasí s Ficovými tvrdeniami, že verejné zhromaždenia proti plánovej skládke v Pezinku boli namierené proti vláde. Solga uviedol, že na zhromaždeniach nedovolili vystúpiť poslancom parlamentu, pretože do kauzy nechceli vnášať politiku a boj koalície s opozíciou.
"Odmietam tento politický moment," zdôraznil Solga s tým, že sa dostal na primátorskú stoličku ako nestraník. Podľa Solgu v prípade skládky chce len to, aby sa vyriešili pochybenia štátnych orgánov.
Solgu mrzí, že predseda vlády sa dnes nezaoberal petíciou občanov proti skládke. Pod petíciou sú podľa Solgu podpísaní voliči všetkých parlamentných strán. Od premiéra by očakával, že sa skôr prihovorí Pezinčanom, než zaútočí na tých, ktorí protestujú proti skládke.
Pezinčanom ide v ich boji proti plánovanej výstavbe skládky odpadov v meste o zdravie a nie o politické body. V reakcii na dnešné vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica to uviedla právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová. Premiér sa dnes pýtal, ako je možné, že kauza skládky bola takýmto širokým spôsobom medializovaná.
"Obyvatelia Pezinka sa s dôverou obrátili na predsedu vlády so žiadosťou o pomoc pri riešení ich problému. O to viac nás mrzí, že sa celý problém dostal do roviny, ktorú sme od začiatku odmietali," povedala. Konštatovala, že od začiatku aktivisti poukazujú na nezákonnosť celého postupu, ako aj neopodstatnenosť zámeru umiestniť skládku tak blízko ľudských obydlí.
"Tieto vyhlásenia sa nám zdajú mimoriadne nebezpečné," reagoval pre TASR hovorca organizácie Greenpeace Slovensko Juraj Rizman s tým, že mu pripomínajú minulý režim. "Zdá sa nám, že vláda, ktorá buduje demokratický a právny systém a ctí občiansku spoločnosť, by mala privítať aktivitu občanov," pokračoval. Tieto aktivity podľa neho smerovali k zlepšeniu životného prostredia a k poukázaniu na prešľapy štátnych úradníkov. Dodal, že tými sa doteraz nik nezaoberal.
"Celý problém komunikujeme v absolútne vecnej rovine a od začiatku odmietame jeho spolitizovanie," tvrdí Čaputová. Z tohto dôvodu neodznel ani na protestnom zhromaždení žiaden politický prejav. "Z toho, čo pán premiér hovoril o akomsi pozadí celej kauzy neviem nič, viem len jedno, že snaha ľudí v občianskej iniciatíve je snahou o zdravé životné prostredie," zhrnula. Iniciatíva chce predsedu vlády požiadať o stretnutie, aby mu mohli predstaviť svoje videnie podstaty problému.
Premiér Fico sa na tlačovej besede pýtal, ako je možné, že kauza skládky bola takýmto širokým spôsobom medializovaná. "Vláda sa zaoberala aj tým, ako spontánne vznikali niektoré protestné zhromaždenia. Preto budeme ešte preverovať celý priebeh tejto kauzy, aj z toho hľadiska, kto mal záujem takýmto spôsobom útočiť na vládu SR, hoci ide o vec miestneho regionálneho charakteru," vysvetlil premiér. Sľúbil, že sa popíše všetko, čo bolo za skládkou.
Skládky a spaľovne na Slovensku
Aktivisti: Skládku v Pezinku postaví iná firma
Petíciu proti skládke v Pezinku aktivisti doručili na Úrad vlády
Pezinskú skládku preverí prokuratúra, sľubuje Fico
Firma už skládku v Pezinku nechce stavať
Pezinský primátor rokoval s ministrom o spornej skládke
Demonštrácia proti skládke v Pezinku
Komentár: Pezinčania - obete sponzorov Smeru
Druhá pezinská skládka je "verejným záujmom"
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.