Ficova neskorigovaná vôľa

Predseda Smeru z politických dôvodov presadil dva protiústavné zákony, ktorých následky sú také vážne, že ho to diskvalifikuje pre verejný život.

Rozhodnutia Ústavného súdu, že zákon o zákaze zisku a vyvlastňovací zákon nie sú v súlade s ústavou, hovoria o funkcionároch štátu len to najhoršie. Hovoria, že premiér Fico, jeho koaličná väčšina, „jeho“ prezident i väčšina ústavných sudcov svoje povinnosti neplnili v záujme občanov, ale na ich škodu.

Doc. JUDr. Robert Fico sa ako predseda najsilnejšej vládnej strany i predseda vlády najviac pričinil o to, že oba zákony, ktoré Ústavný súd vyhlásil za protiústavné, vôbec vznikli a že ich schválil parlament.

Na skutočnosť, že jeho zákon o zákaze zisku nie je v súlade s ústavou, premiéra Fica upozorňovali nielen renomovaní právnici, ale aj vlastní ministri – Štefan Harabin i Ján Počiatek.

Rovnako arogantne ignoroval politik Fico i upozornenia, že vyvlastňovací zákon hrubo porušuje ústavné právo. Hoci ako predseda vlády bol povinný zachovávať ústavu, správal sa tak, ako pred ním Vladimír Mečiar – pod domnienkou ústavnosti sa snažil dokonať to, čo označil za svoju politickú prioritu v doprave či v zdravotníctve.

Poslanci vládnej väčšiny návrhy podporili, hoci v jednom prípade iba pod vyhrážkou premiéra, že ak zisk poisťovniam nezakážu, tak vládna koalícia skončí.

Robert Fico má najväčší osobný podiel na tom, že tu dva zákony protiústavne obmedzili práva občanov, spôsobili vážne a nenapraviteľné následky i značnú hospodársku škodu. Vôľu premiéra, ktorú vládna väčšina povýšila nad ústavu, neskorigoval prezident ani Ústavný súd.

Ivan Gašparovič nevyužil svoju právomoc a neobrátil sa na Ústavný súd, aby posúdil, či sú obe normy v poriadku. Povinnosťou hlavy štátu je „zachovávať i obhajovať ústavu“ a nie udržiavať dobré vzťahy so šéfom Smeru pred voľbou prezidenta. Skutočnosť, že „prehliadol“ dva brutálne protiústavné zákony, patrí do zoznamu najväčších zlyhaní Gašparoviča. O katastrofálnom zlyhaní sa dá hovoriť aj v prípade Ústavného súdu.

Tu nejde iba o to, že pri jednom podaní potreboval na rozhodnutie tri roky a pri druhom dva a štvrť, ale že pri prijatí podania nesplnil svoju povinnosť a nepozastavil účinnosť napadnutých zákonov. Pritom podľa ústavy by tak mal urobiť, „ak ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, ak hrozí značná hospodárska škoda alebo iný vážny nenapraviteľný následok“.

V prípade vyvlastňovacieho zákona nebola jeho účinnosť pozastavená, lebo štyroch sudcov (Gajdošíkovú, Horvátha, Lubyho a Mészárosa) prehlasovala väčšina. Pri zákone o zákaze zisku za pozastavenie jeho účinnosti nehlasovala nadpolovičná väčšina sudcov. Včerajšími rozhodnutiami sa sami usvedčili, ako veľmi zlyhali.

Aj keby sa Robert Fico ako verejný činiteľ dopustil „iba“ toho, že z politických dôvodov presadil dva protiústavné zákony, už aj to by bolo dosť, aby odišiel z verejného života. Lebo účet za dva Ficove zákony bude miliardový.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...