Pezinok - Pezinská spoločnosť Ekologická skládka, ktorá má povolenie na výstavbu skládky odpadov Nová jama, odstupuje od tohto projektu a nebude ho realizovať.
"Po zavádzajúcej a hrubo nepravdivej mediálnej diskreditácii našej spoločnosti, ako aj osoby predsedu predstavenstva spoločnosti sme sa rozhodli, že od výstavby skládky upúšťame a celý projekt sme preto odovzdali tretej osobe," uvádza sa vo vyjadrení, ktoré dnes TASR poskytol predseda predstavenstva a.s. Ekologická skládka Ján Man.
V zdôvodnení konštatuje, že spoločnosť podala v auguste 2002 žiadosť o umiestnenie skládky, ktorá bola v tom čase v súlade s územným plánom mesta Pezinok a bola na ňu vypracovaná štúdia EIA na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Ani štyri mesiace po podaní žiadosti nebolo o umiestnení stavby rozhodnuté a s cieľom zabrániť výstavbe bol územný plán v hrubom rozpore so zákonom mestskými poslancami zmenený. Spoločnosť na nezákonnosť zmeny územného plánu viackrát upozorňovala príslušné orgány, ktoré sa s jej tvrdením stotožnili a na podnet generálneho prokurátora Ústavný súd SR územný plán v roku 2006 zrušil pre jeho rozpor s Ústavou a zákonmi SR. Napriek tomu mesto Pezinok nevydalo ani po štyroch rokoch územné rozhodnutie, až na základe odvolania rozhodol príslušný nadriadený orgán. Následne spoločnosť požiadala Inšpekciu životného prostredia o vydanie integrovaného povolenia. Zákonné rozhodnutie povoľujúce výstavbu skládky teda spoločnosť získala až po viac ako päť a pol roku napriek tomu, že zákon počíta so 60 dňami od podania žiadosti.
"Naša spoločnosť chcela mestu Pezinok, ako aj okolitým obciam a ich občanom pomôcť v probléme s likvidáciou komunálneho odpadu. Výstavbou skládky by sa občanom znížil poplatok za odvoz a likvidáciu odpadu minimálne o 80 percent," dodal Man.
Petícia proti skládke v Pezinku sa skončila, doručia ju vláde
Pod petíciu proti zriadeniu skládky odpadu v Pezinku sa za tri dni podpísalo okolo 6 000 občanov. "Podpisy sme začali zbierať v piatok, pokračovali sme v pondelok a dnes do 16:00. Účasť na petícii je na úrovni účasti voličov v komunálnych voľbách v Pezinku, takže treba povedať, že Pezinčania zistili, že sa ide diať niečo veľké a zmobilizovali svoje sily," povedal pre agentúru SITA Miroslav Král z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Podpisové hárky doručí iniciatíva v stredu o 8:30 na Úrad vlády SR, vláda by mala o kauze rokovať v samostatnom bode. Premiér Robert Fico by mal zároveň v stredu poveriť ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, aby sa pre skládku v Pezinku obrátil na prokuratúru. Izák má požiadať krajskú prokuratúru, aby prešetrila, či štátne orgány postupovali pri povoľovaní novej skládky v Pezinku podľa zákona.
V piatok sa v Pezinku konalo verejné zhromaždenie občanov na protest proti plánovanému vybudovaniu skládky odpadu v tzv. Novej jame, ktorá sa nachádza necelých 300 metrov od mestskej obytnej zóny. Pezinčania novú skládku dlhodobo odmietajú najmä z obavy o svoje zdravie a životné prostredie. V meste už totiž je jedna skládka s miliónmi ton odpadu, vrátane nebezpečného.
Odporcovia výstavby novej skládky v Pezinku argumentujú zdravotnými dôsledkami a tiež tým, že sa nechcú stať regionálnym smetiskom. Väčšina odpadov, ktoré sa do roku 2007 priviezli na skládku v Pezinku, pochádzala z iných lokalít.
Kým z mesta Pezinok sa na skládke ukladalo ročne približne päťtisíc ton odpadu, ďalších približne 60-tisíc ton privážali. Po prepočítaní plochy a objemu novej skládky by to predstavovalo takmer dvanásť futbalových ihrísk, na ktorých stoja tesne vedľa seba štvorposchodové bytovky. To je len kapacita prvej etapy skládky.
Pri údajoch o ploche a objeme vychádzali zástupcovia občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta z oficiálneho rozhodnutia o integrovanom povolení. Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra minulého roka 81 % občanov mesta odmieta vybudovanie novej skládky odpadov.
Demonštrácia proti skládke v Pezinku
Pezinčania protestovali proti skládke
Pezinok odmieta novú skládku odpadu pri meste
Druhá pezinská skládka je "verejným záujmom"
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.