Štát predal energetické podniky, ale nemyslel na vlastníkov pôdy, ktorí sa cítia poškodení.
Vlastníci pozemkov, ktorí pre energetické siete nemôžu na nich stavať či podnikať, požadujú primerané odškodnenie. Pri obmedzení ich užívania sa niektoré zákony odvolávajú aj na judikatúru tvrdého socializmu. Prečo?
Túto otázku si kladie aj Ivan Valo z Prešova. Už niekoľko rokov podáva podnety na súdy a ďalšie inštitúcie, aby sa problémom zaoberali a odškodnili vlastníkov pozemkov, nad ktorými je vedenie vysokého napätia. Zatiaľ márne.
Nad pozemkom rodiny Valovcov natiahli v 50. rokoch minulého storočia elektrické vedenie. Nikoho sa vtedy nepýtali, či je to možné. "Jednoducho tam stĺpy postavili a nebola šanca sa ozvať," spomína Ivan Valo. Preto považuje najnovší zákon 656/2004 o energetike za protiústavný a v rozpore s právami vlastníkov. V paragrafe 69 sa totiž hovorí, že "oprávnenia k cudzím nehnuteľnostiam, ako aj obmedzeniam ich užívania, ktoré vznikli pred účinnosťou tohto zákona, zostávajú nedotknuté". Advokát Ľubomír Fogaš pripomína, že oprávnenia síce ostávajú nedotknuté, ale ustanovenie nehovorí nič o náhradách vlastníkov, ktorí sú obmedzovaní. "Bude na súdoch, aby to posúdili." Je presvedčený, že v krátkom čase v týchto veciach rozhodne aj Ústavný súd.
"Ak sú práva vlastníka takto obmedzené, Ústava SR a Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd mu priznáva právo na primeranú náhradu. Mala by poskytnúť zadosťučinenie vo výške, aby mu nahradila ujmu," dodáva advokát Marek Benedik. Upozorňuje však, že každý prípad treba posudzovať osobitne.
Richard D r u t a r o v s k ý z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie si myslí, že problematiku odškodnenia "nechce nikto z politikov otvárať, lebo lobing firiem, ktoré by sa bránili, by bol veľmi silný. Nehovoriac o politickom rozmere." Podľa neho sa firmy spoliehajú na to, že na súdoch všetko dlho trvá. Valo dodáva, že so žiadosťou o preskúmanie súladu niektorých zákonov s ústavou požiadal v auguste 2004 aj Generálnu prokuratúru SR. Podnet prijala, ale doteraz neodpovedala. Na otázku HN, kedy sa tak stane, hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Husárová uviedla, že podnet ešte nevybavili, lebo sa predĺžila lehota. "Nič nebráni tomu, aby to bolo vybavené, ale takéto veci istý čas trvajú, lebo treba zhromaždiť podklady," uviedla.
Vlastníci takýchto pozemkov musia za ne platiť plnú výšku dane a zároveň ich udržiavať na svoje náklady. Napríklad aby stromy nezasahovali do elektrického vedenia. Valo zdôrazňuje, že energetická firma, v jeho prípade Východoslovenská energetika Košice, tak podniká na jeho úkor. "Profituje z elektrických vedení nad mojou pôdou, pričom mám z toho iba stratu." V odpovedi na jeho žiadosť o vysporiadanie užívacích práv sa firma obhajuje práve zákonom o energetike. "Naša spoločnosť nie je povinná vykupovať pozemky pod elektrickými vedeniami a vzhľadom na uplynutie prekluzívnej lehoty ani vyplatiť jednorazovú náhradu za obmedzenie užívania nehnuteľnosti," hovorí sa v liste jej vedenia.
Podobné problémy majú aj ďalší vlastníci po celom Slovensku. Napríklad Anton Uličný z Prešova či František Kovalský z Nižnej Šebestovej v okrese Prešov. "Keby na pozemkoch neboli energetické siete, dostali by sme 1 300 korún za štvorcový meter. Teraz majú minimálnu hodnotu," pripomína Uličný. Vodiče vysokého napätia však v nejednom prípade komplikujú život aj firmám. Napríklad na Záhorí francúzskej spoločnosti Plastic Omnium. V podpísanom memorande sa vláda zaviazala odkloniť v roku 2001 vedenie vysokého napätia, ktorého stožiar stojí uprostred jej areálu. Doteraz to nezabezpečila.
Valo požiadal v roku 2002 o preskúmanie ústavnosti predchádzajúceho zákona o energetike aj vtedajšieho podpredsedu parlamentu Pavla Hrušovského. Ten pripustil, že táto norma môže byť v časti o užívaní cudzej nehnuteľnosti bez náhrady, protiústavná. Ani ďalšia korešpondencia však neviedla k výsledku. Hoci sa podnetmi o možnej protiústavnosti niektorých zákonov potom zaoberal aj verejný ochranca práv, Kancelária prezidenta republiky, predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady či ministerstvá spravodlivosti, hospodárstva a výstavby, odpoveď od nich buď nedostal, alebo mu navrhli, aby sa obrátil na inú inštitúciu.
Nádej vkladá aj do prijatia európskej ústavy. Naša legislatíva bude musieť na ňu reagovať a potom možno niečo dosiahne. Benedik dodáva, že ak sú splnené formálne náležitosti, vlastník pozemku má právo obrátiť sa aj na Európsky súd pre ľudské práva. Nevylučuje, že po preskúmaní tohto prípadu sa zistí, že niektoré súdy, ktoré vo veci už rozhodovali, nepostupovali správne.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...
Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...
MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...
Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...
Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.
Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...
Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...
Zmluva o predaji jeho podielu vo firme je odtajnená. Podľa expertky mala logiku len v prípade, že išlo o pranie peňazí.
O svete IT, programovaní a platovej úrovni rozpráva Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code.
Rezort rieši harmonogram priorít.
Harmonogram prípravy a výstavby projektov je pripravený na 80 - 90 %.
Diaľničiari odovzdali motoristom nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie bez reklamy. Hovorí o tom novela cestného zákona z dielne ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorú v stredu...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale bude vznikať mimo zastavaného územia obce.
Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému majiteľovi. Martin Zaiček robí kroky, aby ju zachránil.
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie komunikácií.
Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...
Včera ste sa ma viacerí pýtali, ako sa pripomienkuje návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vaše mesto (alebo obec) zverejnilo na verejné pripomienkovanie. Keďže otázky pokračujú, napísal som návod, ako jednoducho na...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala a nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.