Myslí si, že to nie je v súlade s európskym právom ani s prístupovou zmluvou, ktorú podpísala Slovenská republika v roku 2004 s Európskou úniou.
Bratislava – Majetok niektorých ľudí je konfiškovaný, lebo ich predkovia boli maďarskej alebo nemeckej národnosti. Poukázal na to v piatok na brífingu poslanec Národnej rady (NR) SR za hnutie OĽaNO Juraj Gyimesi s tým, že je to potrebné riešiť.
"Benešove dekréty a s nimi súvisiace nariadenia so silou zákona Slovenskej národnej rady z roku 1945 sú živé doteraz. Dochádza ku konfiškácii majetku obyčajných ľudí len z toho titulu, že sú potomkovia ľudí, ktorí boli maďarskej alebo nemeckej národnosti," skonštatoval Gyimesi.
Myslí si, že to nie je v súlade s európskym právom ani s prístupovou zmluvou, ktorú podpísala Slovenská republika v roku 2004 s Európskou úniou (EÚ), keď sa zaviazala, že sa nebude na území SR uplatňovať princíp kolektívnej viny.
V tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady. Jeden sa týka občana Maďarska, ktorého Lesy SR zažalovali v roku 2009 o 36 hektárov lesa v okrese Bardejov. "Odvolávali sa na to, že jeho predok celkom zjavne bol maďarskej národnosti, a preto tieto lesy mu mali byť skonfiškované v roku 1946," dodal s tým, že nepredložili žiadne konfiškačné rozhodnutie.
Tento občan podľa koaličného poslanca v máji v tejto veci vyhral spor na Európskom súde pre ľudské práva. Za pravdu mu mal dať aj Okresný súd v Bardejove a Krajský súd v Prešove. Generálny prokurátor však podľa Gyimesiho podal dovolanie na Najvyšší súd SR, pričom požiadal, aby vydal rozhodnutie, ktorým nariadi Okresnému súdu v Bardejove, aby tieto pozemky skonfiškoval. "Okresný súd v Bardejove je dnes vo veľmi nepríjemnej situácii, pretože na jednej strane má rozsudok Najvyššieho súdu a na druhej strane rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva," podotkol.
Druhý prípad sa týka vyvlastňovania majetku pod D4/R7. "Národná diaľničná spoločnosť (NDS) už dva roky nevykupuje pozemky pod diaľnicou napriek tomu, že tie pozemky sú už zastavané a dochádza ku kolaudačným konaniam," upozornil právny zástupca dotknutých vlastníkov Tomáš Plank. Podľa neho dochádza k porušovaniu práv občanov, ktorým pozemky patria. Skonštatoval, že na 3. júla je pripravený náhradný scenár, a to je vyvlastnenie. To je podľa neho zo zákona vylúčené, ak je možné cieľ dosiahnuť inak, napríklad výkupom.
"Moji klienti ponúkajú svoje pozemky na výkup NDS, ktorá ich nechce vykúpiť, chce ich vyvlastniť s návrhom, aby vyvlastňovaciu náhradu nedostali vlastníci, ale štát do depozitu Slovenského pozemkového fondu (SPF)," zdôraznil. Situáciu podľa neho spôsobil práve SPF, ktorý pred dvoma rokmi zablokoval stanoviskom výkup pozemkov s tým, že ide o pozemky, ktoré boli v minulosti zaťažené konfiškáciou. Fond podobné stanovisko poskytol aj notárom, u ktorých prebiehali dedičské konania o takýchto pozemkoch s návrhom, aby sa zastavilo dedičské konania, čo sa podľa právneho zástupcu vo väčšine prípadov aj stalo. Podľa jeho slov tak bolo popreté ich ústavné právo na dedenie majetku po predkoch.
Náprava nevykupovania pozemkov sa dá podľa Planka vyriešiť tak, že si sadnú kompetentní, teda SPF, NDS, prípadne príslušné ministerstvá, a vlastníci pozemkov, preberú jeden prípad za druhým a zistia právnu čistotu vlastníctva.
Vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Eva Žgravčáková v reakcii pre TASR uviedla, že v predmetnej veci začal konať súd, preto je potrebné počkať na jeho rozhodnutie. "Národná diaľničná spoločnosť sa v tejto fáze nemôže vyjadriť," dodala.
Gyimesi poznamenal, že je nutné, aby sa na procese riešenia zúčastnili rezorty spravodlivosti, dopravy či pôdohospodárstva. Zároveň je podľa jeho slov potrebné upraviť legislatívu, aby nedochádzalo k tomu, že občania prichádzajú o svoj majetok. Z pohľadu spätného riešenia prípadov sa však prikláňa k názoru, že Benešove dekréty nie je možné zrušiť. Na základe politickej dohody by však podľa neho mohlo dôjsť k odškodneniu ľudí, ktorým bol skonfiškovaný majetok, prípadne k ospravedlneniu.
Články na titulke - k aktuálnym témam
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.