Hagyari: Chvíľu trvá, kým veľkú loď obrátime

Od komunálnych volieb uplynuli takmer dva roky, teda polovica volebného obdobia. V Prešove sa v decembri 2006 udiala veľká zmena. Na post primátora nastúpil nezávislý kandidát Pavel Hagyari, ktorý vyhral suverénnym spôsobom. Aká je situácia po "polčase" jeho volebného obdobia?

Prešov - Víťazstvo Pavla Hagyariho znamenalo veľké očakávania Prešovčanov. Do volieb vstupoval volieb s ambicióznym programom. Či sa ho darí plniť, o tom sme sa zhovárali s prešovským primátorom.

Mnohí čakali razantnejšiu zmenu

"Pozitívne je, že mesto žije. Výrazne ožilo za tie dva roky. Pozitívne je, že sa riešia tie najhorúcejšie zemiaky, že sa riešia strednodobé veci, ale že sa nastavili aj vízie. Z tohto pohľadu som spokojný. Je možné, že ja, i mnohí občania očakávali razantnejšiu zmenu, avšak mesto je veľká loď. Kým sa obráti ekonomika, smerovanie, tak to chvíľu trvá. Do mojich predstáv zasiahli aj mnohé zmluvy, ktoré boli nevýhodné. Problémy s priemyselným parkom, ktoré nás stoja také obrovské množstvo finančných prostriedkov, že musíme ubrať v iných častiach. Som presvedčený, že aj tento priemyselný park vyriešime a potom sa opäť vrátime ku ďalším projektom. Rovnako nastavujeme PPP projekty, takže myslím, že v priebehu budúceho a ďalšieho roku aj ľudia reálne uvidia tie zmeny, na ktoré čakali," uviedol P. Hagyari.

Počet pracovných miest stúpa

V programe mal vytvorenie 1 000 pracovných miest. Na internetovej diskusii nedávno uviedol, že za dvojročné obdobie vzniklo asi 1 500 miest. "Je to tak. Najviac ich vytvorila spoločnosť Lear. Aj keď tam bolo veľa diskusie ohľadom tej cesty. No najmä kvôli tomu, že sme im hneď na začiatku vyšli ústrety sa Lear etabloval tu. Mohol ísť inde, mal možnosť ísť do Poľska i Maďarska. Vytvorili sa aj ďalšie pracovné miesta, je ich zhruba 1 500. Sú rozvinuté diskusie o ďalších pracovných miestach, aj keď treba povedať, že čas veľkých priemyselných parkov Prešov zmeškal v minulých obdobiach. Keď bolo možné vytvoriť veľký park, získať obrovského investora. Prešov sa vtedy nehýbal, nebol ústretový, ani pružný."

Podľa Hagyariho je pozitívne, že v Prešove a okolí vzniká niekoľko menších priemyselných parkov ako IPZ Záborské, Grófske, Malý Šariš, Cemjata, Veľký Šariš, Šalgovík a Haniska.

Županom byť nechce

Primátor Pavel Hagyari potvrdil, že kandidovať v budúcoročných krajských voľbách nechce: "Vrátil som sa do Prešova iba kvôli Prešovu. Nemám záujem o post župana." Zároveň uviedol, že so súčasným županom má "veľmi korektné vzťahy".

Bazén? Čaká sa na eurofondy

Ohlasovaný stavebný boom mešká. Bolo avizované, že veľa vecí už bude stáť, a dnes sú len v projektovej fáze. Napríklad mestský bazén, ktorý mal byť minimálne rozostavaný tento rok. Podobne satelitné mestečká (pri voľbách sa hovorilo o Grófskom, kde však bude malý priemyselný park). Čo je dôvodom meškania niektorých stavieb? V prípade bazénu sa čaká na eurofondy.

"Každému je jasné, že ak môžeme získať cez európske fondy nejakých 200 miliónov korún, tak sa o to pokúsme. Lebo to je čiastka, ktorou vieme upraviť takmer všetky cesty a chodníky v Prešove," povedal Hagyari. Na margo chystaného satelitného mestečka v amfiteátri povedal, že sa pripravuje majetkovo. Hotový je územný plán i štúdia, pripravuje sa geometrický plán a na budúcu jeseň môže začať výstavba.

Nevie, či bude kandidovať

Viaceré projekty vyzerajú byť behom na dlhú trať, ale je to, podľa slov primátora, aj otázka štafety. Či bude kandidovať aj o dva roky sa zatiaľ nerozhodol. "Pripraviť projekty, alebo aspoň štúdie, ktoré potom či už ja, alebo niekto iný, môže napĺňať. To, čo je v Prešove výnimočné, sú bývalé soľné bane. V rámci tohto možno vytvoriť nadnárodný projekt soľných kúpeľov a opálových baní. Prešov by v tomto smere bol výnimočný. A na tomto sa robí a chceme spolupracovať aj s vyšším územným celkom, aj so štátom. Rovnako je reálna geotermálna energia, kde prebiehajú rokovania a kde sa do konca roka musí urobiť štúdia vykonateľnosti. Toto je pridaná hodnota pre Prešov."

Hagyari chce vytvoriť niekoľko nových satelitných mestečiek, športoviská, detské ihriská, mestečko seniorov. Predpokladá, že v priebehu šiestich až ôsmich rokov bude Prešov "jedno skvelé mesto s báječným životom".

Komunikácia stále škrípe

Najviditeľnejším problém súčasného vedenia mesta sa javí komunikácia s poslancami. Pripúšťa to aj P. Hagyari, podľa ktorého však v zásadných otázkach panuje zhoda, len niekedy nie je dosť času na vysvetľovanie.

"Aj ja sa učím, aj oni sa učia. Komunikácia nie je zlá, no mohla by byť lepšia, ale čas letí strašne rýchlo. Osobne cítim, že sa to zlepšuje. Chápem do určitej miery aj ich opatrnosť. Myslím, že aj oni si zvykajú, že ak prídeme s víziou či štúdiou, neznamená to, že očakávame, že to prejde bezo zmeny. Je to stále otázka diskusie. Čo je reálne, či to Prešov potrebuje a či to bude financovať. Úlohou mesta nie je za každú cenu stavať a vlastniť, ale nastaviť vízie tak, aby sa tu ľuďom žilo príjemne."

Čo je s Jarkovským?

Jedným z najznámejších Hagyariho sľubov bolo vyriešenie problému s podnikateľom Petrom Jarkovským. "Stále hľadáme riešenia. Tvrdím, že lepšia je dohoda ako dlhoročné spory. Niekde, v malých častiach, sme našli spoločnú reč, niekde nie. Hovorím, nechajme to na súd. Pokiaľ by sme ho prehrali, budem plniť to, čo mám, ale z právnych analýz, ktoré máme, skôr vyplýva, že pravda je na našej strane. Otázny je možno cintorín, lebo tu je aj otázka morálky. Pozitívne je, že sa o Prešove nepíše už iba to, že tu zabetónoval aj cintorín, ale napríklad aj to, že Prešov ako prvé mesto nasvietilo priechody, alebo pomáha deťom pri ceste do školy so seniormi a mestskou políciou," dodal primátor.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...