Najväčším a najnáročnejším zásahom hasičov v kraji v minulom roku bol zásah pri požiari spaľovne odpadov v Prešove. Bojovať s ohňom pomáhali prešovským hasičom ich kolegovia z viacerých staníc v Prešovskom kraji, dovedna 41 hasičov. Za úspešné zvládnutie zásahu bol jeho veliteľ povýšený, viacerí ďalší finančne odmenení.
Prešov - Prácu hasičov sťažovalo silné zadymenie, veľké sálavé teplo, nebezpečné splodiny a výbuchy rôznej intenzity spôsobené horením viacerých látok. "Počas lokalizačných prác boli zasahujúci príslušníci vystavení vysokému riziku zasiahnutia pádom strešných konštrukcií ako aj zraneniam spôsobeným výbuchmi horiacich nebezpečných látok," informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove Peter Kovalík.
Podľa krajského riaditeľa HaZZ Ota Regeca bol spomínaný zásah v uplynulom roku najlepšie zvládnutý: "Nasadili sme dostatočný počet síl a prostriedkov." Prezídium HaZZ ôsmich hasičov povýšilo, viacerým udelili peňažné dary.
Ako príčinu vzniku požiaru v areáli spaľovne určili experti "samovznietenie chemikálií obsiahnutých v súpravách odmorovacích prostriedkov." Tie boli vo firme uskladnené. "Pred skladom sa nachádzal rôzny kovový odpad. Tým bol obmedzený pohyb zásahových vozidiel, ich otáčanie nebolo možné. Výjazd techniky z areálu bol možný len cúvaním po prístupovej ceste," vysvetlil hovorca.
Následne im prácu skomplikovalo zrútenie strešnej konštrukcie, čo zatarasilo prístupovú cestu do skladu. "Samotný veliteľ zásahu nevedel, aký druh a aké množstvo látok je v sklade uskladnený," doplnil ho riaditeľ Regec. Podľa neho samotný zásah "sprevádzali lokálne detonácie." Meranie škodlivín v ovzduší, ktoré vykonávali aj hasiči z Humenného, nepreukázali ich únik do ovzdušia. Hasiči stále tvrdia, že hrozil výbuch, preto mohli hasiť iba penou.
Pri hasení sa jeden z hasičov nadýchal horiacich splodín. Prišlo mu nevoľno, sanitka ho previezla do nemocnice. Tam ho hospitalizovali. Veliteľ zásahu vydal príkaz na evakuáciu osôb z ohrozenej oblasti v okruhu 400 metrov. Desiatky ľudí museli opustiť svoje pracoviská. Vypli elektriku, požiar poškodil potrubie zemného plynu. Požiar zlikvidovali o siedmej večer. Do poludnia nasledujúceho dňa ochladzovali uskladnené nebezpečné látky. "Počas toho dochádzalo k výbuchom týchto látok vplyvom exotermických reakcií," uzavrel P. Kovalík. Oheň spôsobil celkovú škodu za takmer 215-tisíc eur (6,5 milióna korún).
Niekoľko dní po požiari sme kontaktovali riaditeľa Ústavu polymérov SAV Jozefa Rychlého a požiadali sme ho o vyjadrenie, či mohlo dôjsť k samovznieteniu uskladnených látok v spaľovni. Považoval za nepravdepodobné, aby sa látky uskladnené v horiacom sklade samovznietili. Avšak pripustil to v prípade, ak boli vrecká s močovinou, ktoré boli súčasťou odmorovacích súprav, skutočne poškodené. "Ak vychádzam z údajov uvedených v Korzári a z predpokladu, že vo vnútri firmy boli len komponenty, ako je polypropylén obsahujúci sadze vo forme fólií v baloch, odmorovacie látky obsahujúce chlórnan vápenatý, močovinu a saponát, prípadne vodný roztok etanolu a hydroxidu draselného, je možné takmer s istotou vylúčiť samovznietenie, pokiaľ sa niektoré z týchto komponentov nedostali do vzájomného kontaktu," skonštatoval J. Rychlý.
Do pozornosti upriamil štúdiu o močovine, ktorá bola súčasťou odmorovacej súpravy. V nej autori uvádzajú, že pri interakcii chlórnanov s močovinou vzniká výbušný NCl3 (chlorodusík). To by mohlo vysvetliť vznietenie v prípade poškodenia niektorých vreciek, najmä, keď bol prítomný polypropylén, prípadne pary etanolu. "Pohybujem sa však v rovine špekulácie," uviedol J. Rychlý. Súhlasil však s majiteľom firmy, v ktorej horelo, že porušenie vreciek a kontakt takmer čistých zložiek mohli byť štartovacím procesom neskoršieho požiaru.
Ak však pripadá do úvahy samovznietenie, je otázne, ako a prečo k nemu došlo. Polypropylén, ktorý bol vo forme čiernych kotúčov v horiacom objekte uskladnený, sa na vzduchu podľa vedeckého pracovníka sám vznieti až nad 300 stupňami Celzia. Keďže išlo o čierne fólie, bol zrejme plnený sadzami. Pri jeho nedokonalom spaľovaní môžu vznikať najmä oxid uhoľnatý, ktorý je toxický, ale aj rozličné iritanty a aj dym obsahujúce sadze. Z chlórnanu podľa vedca v žiadnom prípade nemohol vzniknúť požiar. "Toxické produkty mohli najskôr vzniknúť pri ohrievaní močoviny na vyššiu teplotu. Otázkou ale stále zostáva priama príčina požiaru, ktorou podľa toho, čo bolo v článku napísané, mohla byť iba zvýšená teplota. Kde sa tam zobrala, je ťažko povedať. Z látok, ktoré tam údajne boli a boli pri normálnej teplote, ťažko mohlo dôjsť k vznieteniu," skonštatoval. Podľa J. Rychlého štartovacím procesom zvýšenia teploty, ak vylúčime nedbanlivosť zapnutý varič a podobne, mohla byť tak lokálna explózia v blízkosti niektorého z prípadne porušených vreciek močoviny a chlórnanu.
Nad takouto možnosťou uvažoval aj šéf spaľovne. "S najväčšou pravdepodobnosťou chlórnan mikroskopicky naviazal na seba vodu. Zrejme sa vrecúško roztrhlo. Tým došlo k spojeniu s etylalkoholom a k vznieteniu." Poškodenie sáčkov pripísal na vrub armády, ktorá látky na likvidáciu dodala.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.