Horel sklad chemikálií vo Fecuprale!

Mimoriadna situácia včera paralyzovala Prešov. Hustý čierny dym sa hrozivo vznášal nad mestom. Dopoludnia totiž začal horieť sklad firmy Fecupral, ktorá sa zaoberá spaľovaním odpadov. Hrozil výbuch chlórnanu vápenatého, ktorý vo firme používajú na odmorovanie pri recyklácii plastov. Hasiči nariadili evakuáciu ľudí v okruhu 500 metrov, napriek tomu v nemocniciach ošetrili vyš dve desiatky priotrávených ľudí. Prístupové cesty zablokovali policajti.

Prešov - Oheň v sklade spaľovne odpadov vypukol okolo deviatej dopoludnia. Operačný dôstojník prešovských hasičov vyslal na miesto požiaru tri hasičské autá s desiatimi hasičmi.

Automaticky zavolali aj hasičov z okolitých staníc. Po príchode na miesto zásahu ich upozornili, že v budove je okrem papieru a plastov uskladnených 6 ton chlórnanu vápenatého. "Ten pri styku s vodou vybuchuje," informoval nás okresný riadite z Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ján Goliáš, ktorý po príchode na miesto prevzal velenie.

Hasili penou

Hasiči preto namiesto vody museli hasiť ťažkou penou. "V kritickejších sme museli klásť ľahkú penu," vysvetlil veliteľ. "Keďže nám oheň preskakoval z miesta na miesto a bolo počuť miestne výbuchy, útok sme zastavili a stiahli sme sa z lokálnych požiarovísk. Keď sa to troška upokojilo, nasadili sme šesť prúdov peny a nastúpili do frontálneho útoku," opísal nám situáciu zo zásahu. Po tomto boji s červeným kohútom sa im podarilo oheň lokalizovať. Chemikálie v práškovej forme boli v sklade uskladnené v sudoch a vrecúškach.

Hasiči nasadili životy

Podľa našich informácií však situácia na mieste nebola jednoznačná. Každú chvíľu totiž hrozil výbuch chemikálií. Pre množstvo, aké tam bolo uskladnené, hrozilo veľké nebezpečenstvo. Hasiči boli prakticky v bezprostrednom ohrození života!

To, že hrozba skutočne existovala, svedčí aj to, že veliteľ zásahu nariadil evakuáciu ľudí v okruhu 500 metrov od centra horeniska. V miestach, kde horelo, bolo podľa hasičov veľké sálavé teplo a na druhej strane hrozil výbuch. "Museli sme postupovať tak, aby sme neohrozili svojich hasičov či okolie," dodal veliteľ zásahu. Každý hasič, okrem strojníkov, bol vybavený dýchacím prístrojom.

Dôchodcov nepustili na obed

Pracujúci z okolitých firiem museli opustiť svoje pracoviská. Bez osobných vecí vyšli von z budov a policajti im prikázali prejsť do neďalekého lesa v časti mesta zvanej Wilec hôrka a uzavreli prístupové cesty z dvoch ulíc - Budovateľskej a Jilemnického.

Ľudia, ktorí si v priestoroch firmy nechali svoje osobné veci, ostali vonku a nemohli sa dostať domov. "Robili sme na streche jednej z týchto firiem. Museli sme odísť preč. Ostala tam moja peňaženka aj s dokladmi a nechcú ma tam policajti pustiť. Neviem, čo mám robiť, ako pôjdem domov," lamentoval Ladislav Vasilko.

Včera v podvečer boli ulice stále uzavreté a blokovali ich policajti. Stále hrozilo nebezpečenstvo výbuchu. "Hasíme stále lokálne ohniská, ktoré však už nie sú nebezpečné. Ešte však musíme ochladzovať ten chlórnan vápenatý, pretože stále hrozí výbuch. Rátame aj s najhoršou alternatívou," dodal J. Goliáš.

Prácu im však sťažovalo silné zadymenie. Preto využívali aj infračervenú kameru. "Ideme krok po kroku. Podarilo sa nám otvoriť strechu, tak sme to troška prevetrali. Vyzerá, že to bude dobré," zamyslel sa.

Hasič sa nadýchal dymu

Podľa predbežných zistení sklad začal horieť zvonka. V čase, keď hasiči prichádzali na miesto zásahu, oheň už vyčíňal aj vo vnútri. Pri zásahu sa zranil jeden zo zasahujúcich hasičov, ktorý sa nadýchal splodín. Prišli po neho záchranári a odviezli do prešovskej nemocnice.

Nebezpečné látky neunikli

Na miesto mimoriadnej situácie prizvali aj príslušníkov Kontrolného chemického laboratória v Jasove. Podľa ich meraní do ovzdušia neunikli žiadne nebezpečné látky. Čierny dym, ktorý sa bezprostredne po vypuknutí požiaru vznášal nad mestom, vznikal pri horení plastov. Napriek tomu, krízový štáb informoval starostov štyroch obcí v smere na Košice, aby ľudia nevychádzali z domov a neotvárali okná. Rovnaké pokyny dostali riaditelia materských, základných a stredných škôl. Niektoré školy dokonca zrušili vyučovanie a žiakov a študentov poslali domov. Medzi nimi aj študentov Prešovskej univerzity.

Šéf Fecupralu: Nehorela spaľovňa, ale sklad

Konateľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský pre Korzár uviedol: "Nehorelo v spaľovni, ale vo vedľajších skladových priestoroch." Podľa jeho slov sa vznietili PET fľaše, polyetylénový a polypropylénový materiál, zhorela univerzálna odmorovacia súprava. "Príčiny požiaru zisťujú odborníci," pokračoval Hanigovský a zdôraznil, že "do ovzdušia neunikli škodlivé látky, čo potvrdil vykonaný monitoring". Do ovzdušia sa dostal čierny dym z horiacich plastov, tetrapakov a PVC materiálov, s vyšším obsahom látok NOx.

O Fecuprale sa veľa hovorilo

Spoločnosť Fecupral bola v posledných mesiacoch v kurze. V médiách sa živo diskutovalo o zámere rozšíriť spaľovňu nebezpečných odpadov. Petíciu proti rozšíreniu spaľovne spustilo združenie Priatelia Zeme. Podarilo sa im dosiahnuť, aby spoločnosť od tohto zámeru v Prešove upustila. Pôvodne súhlasné stanovisko prešovský mestský úrad zrušil. Svoje aktivity Fecupral presunul do neďalekého Veľkého Šariša, kde poslanci najprv výstavbu spaľovne schválili, neskôr však toto rozhodnutie vzali späť. Otázka rozšírenia spaľovne nebezpečných odpadov je však stále otvorená.

Chlórnan vápenatý

Chlórnan vápenatý je nebezpečná látka s obsahom chlóru. Je akútne jedovatý a nie je dýchateľný. Pri nadýchaní spôsobuje opuch - edém pľúc.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...