Inšpektori: Nevieme, či sa stavia

Doterajšie kontroly nezákonné práce neobjavili, nové objekty však áno. Dozor sa začne dnes.

Či sa pezinská skládka odpadov načierno stavia alebo nie, začne inšpektorát prešetrovať dnes. Dva týždne od podania.

Bratislava - Skládka odpadov v Pezinku sa nestavia, hoci možno sa stavia – takúto zložitú pozíciu inšpektorátu životného prostredia v Bratislave musel včera obhajovať pred parlamentným výborom pre životné prostredie riaditeľ Miroslav Held.

Poslanci si Helda predvolali, aby vysvetlil, prečo dosiaľ inšpekcia nezastavila práce, ktoré sa na nepovolenej stavbe začali pred vyše dvoma týždňami.

Inšpektorát stavbu skládky najskôr povolil, hoci je v rozpore s územným plánom Pezinka, ústredie inšpekcie však výstavbu po protestoch mesta pozastavilo až do rozhodnutia o odvolaní. Investorovi nariadilo „zdržať sa akýchkoľvek stavebných prác súvisiacich so skládkou odpadov“.

Koncom apríla však Pezinčania v bývalej tehliarskej jame spozorovali čulý stavebný ruch. Inšpektorát preto vyzvali, aby nariadil práce zastaviť a uložil investorovi pokutu.

Nové „objekty“ si všimli

Held včera poslancom vysvetľoval, že práce zatiaľ nemohli nariadiť zastaviť, pretože počas dvoch kontrol minulý týždeň žiadne neprebiehali. „Inšpektori pri kontrole zistili, že prebiehala iba normálna ťažba hliny a na druhý deň tam už neboli ani tieto stroje,“ tvrdí.

Pezinský aktivista Jaroslav Pavlovič jeho vyjadrenie označil za nezmysel. „To, že tam v čase kontroly neboli stroje, neznamená, že neboli dôkazy o činnosti. Tie sme predložili na fotkách.“

Tvrdí, že v jame bola vybudovaná akumulačná nádrž, valcoval sa terén, upravovali svahy, rúbali náletové dreviny a začala sa stavať prístupová cesta. „Tieto objekty sú pritom v projekte skládky,“ hovorí.

Held priznal, že inšpektori ho na objekty upozornili. „Informovali ma o nich, dohodli sme sa, že to budeme riešiť počas štátneho stavebného dohľadu,“ povedal. Doterajšie kontroly podľa neho pod dohľadom ešte neboli a mali slúžiť len na zistenie, či prebiehajú práce. Dohľad na stavbe plánuje inšpektorát začať dnes a skončiť do 30 dní.

Rozhodnutie sa odkladá

Postup inšpektorátu včera kritizovali viacerí, najmä opoziční poslanci, ktorí riaditeľa vyzvali, aby výboru predložil záznam vykonaných kontrol i štátneho dozoru po jeho skončení.

„Neverím vám, že to chcete rýchlo vyriešiť,“ povedal Heldovi Pavol Frešo z SDKÚ „Som presvedčený, že keď raz v objekte sú nejaké podozrivé objekty, mali ste o tom informovať a nie hovoriť iba o ťažení hliny.“

Poslanec SMK Zsolt Simon povedal, že „keď prokurátor hovorí, že územný plán mesta je v poriadku, povolenie vydané nie je a stavebné práce sa vykonávajú, tak asi niečo nebude s kostolným poriadkom“.

Narážal na rozhodnutie Okresnej prokuratúry v Pezinku, ktorá v apríli odložila ako neopodstatnený podnet Krajského stavebného úradu v Bratislave, ktorý spochybňoval platnosť pezinského územného plánu, čo so skládkou nepočíta.

Na čele úradu, ktorý výstavbu skládky presadzuje, stojí nominant Smeru Ján Man mladší, vlastník pozemku pod zamýšľanou skládkou, a syn Jána Mana staršieho, ktorý o jej výstavbu žiadal.

Man starší medzitým postúpil práva na výstavbu skládky americkej spoločnosti West­minster Brothers. Firma namietla, že inšpektorka z ústredia inšpekcie, ktorá v odvolaní rozhoduje o povolení skládky, je predpojatá. Termín definitívneho rozhodnutia o skládke sa tak posunul až na 14. júna.

Modra je už proti

Primátor Modry napísal kolegovi z Pezinka, že skládku v jeho meste nepodporuje.

Primátor Modry Peter Majtán tvrdí, že uznesenie Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu, ktorým podporilo výstavbu skládky odpadov v Pezinku, bolo prijaté na základe neobjektívnych a jednostranných informácií.

„Dištancujem sa od stanoviska, ktoré je v rozpore so záujmami iného mesta a jeho obyvateľov, a skládku v Novej jame nepodporujem,“ napísal Majtán v liste primátorovi Pezinka Oliverovi Solgovi.

Solga združenie kritizoval, že si na stretnutie pozvalo úradníkov presadzujúcich sklád­ku, zástupcov mesta však nie. „Je to taký malý Mníchov – o nás bez nás.“

Upozornil, že uznesenie podpísal aj starosta Slovenského Grobu Ján Juran, hoci obecní poslanci skládku neďaleko Grobu v marci odmietli. Juran hovorí, že podpísal iba prezenčnú listinu.

Bratislavskú časť Rača zase zastupoval hlavný kontrolór, ktorý nemá oprávnenie podpisovať vyhlásenia.

Predseda združenia a primátor Svätého Jura Alexander Achberger uznesenie obhajuje. „Tu je riešenie, ktoré bolo naplánované a schválené odborníkmi. Nechcem, aby Pezinčania plakali, že majú problémy s rakovinou, ale nemôže to len tak niekto z ulice spochybniť a nedať alternatívu.“

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...