Inštitúcie by mali rozhodovať nestranne

06. 11. 2000

Zdroj: Národná obroda

Obraciam sa na Vás v situácii, keď štátne inštitúcie pripravujú mňa a moju rodinu o majetok a strechu nad hlavou. Keďže inštitúcie, ktoré by mali rozhodovať nestranne a podľa zákona, tak nerobia, nemáme inú možnosť, ako obrátiť sa na Vás.

Cez náš rodinný dom a pozemok v Prešove, blízko centra, má viesť nová štátna cesta. Nebránime sa tomu a uznávame, že keď verejný záujem chce cestu, sme ochotní sa presťahovať. Problém je však v tom, že investor (Slovenská správa ciest, investorský útvar Košice - SSC) nechce za náš dom a pozemok poskytnúť primeranú náhradu, ani neponúka žiadnu možnosť bývania po zbúraní domu. „Ponúka“ cenu podľa zastaranej vyhlášky na oceňovanie nehnuteľností, za ktorú si nekúpime ani byt, nieto dom. Voči tomu namietame - odpoveď SSC je však kategorická. Buď to podpíšeme, alebo nás dá vyvlastniť.

Hrozby SSC sa už splnili. Najprv dali vyvlastniť pozemok. Okresný úrad ho vyvlastnil podľa zákona z roku 1976, pričom nedodržal ani ten. Rozhodnutie je už napriek odvolaniu právoplatné. Teraz SCC dala vyvlastniť náš rodinný dom. Vyvlastňovacie konanie práve prebieha. Podľa doterajších skúseností však usudzujeme, že aj tu padne rovnaké rozhodnutie, pretože o nezaujatosti a kompetentnosti štátnych úradníkov, ktorí rozhodujú, nemôže byť ani reči. Niet sa čomu ani čudovať. Navrhovateľa (SSC) aj toho, kto rozhoduje (Okresný úrad v Prešove), riadi jedna vláda a nemôžu ísť proti sebe.

K celej záležitosti sme od začiatku pristupovali aktívne a ústretovo. K nezmyselnému návrhu SSC sme predložili niekoľko protinávrhov. SSC všetky bez náležitého zdôvodnenia zamietla, alebo na niektoré ani nereagovala. Na našu žiadosť o stretnutie neodpovedala. Jej predstavitelia zvolali až(!) dve stretnutia s nami. Na prvom oznámili, že zaberajú našu nehnuteľnosť za smiešnu cenu, a ak chceme a máme dosť vlastných peňazí, môžu nám odporučiť nejaký byt, ktorý je na predaj. Na druhom stretnutí oznámili, že sú „ochotní“ odkúpiť náš rodinný dom a pozemok za tú istú smiešnu cenu, ale iba ak podpíšeme, že sa vzdávame nároku na náhradné bývanie a vysťahujeme sa do určitého termínu. Ak nie, potom nás dajú vyvlastniť.

V snahe pomôcť Slovenskej správe ciest sa do veci zapojilo mesto Prešov pod vedením primátora. Ponúklo, že si môžeme za všetky sľubované peniaze od SSC zakúpiť konkrétny štvorizbový byt od mestom určenej súkromnej spoločnosti. Ak peňazí bude málo, mesto ponúklo, že doplatí, čo bude chýbať. Nepovažovali sme byt v bytovke za primeranú náhradu za náš omnoho väčší rodinný dom a pozemok. Keďže bývame v jednom dome so svojím dospelým synom, mesto vymyslelo za rovnakých podmienok ďalšiu ponuku - dva dvojizbové byty. Z rovnakého dôvodu sme nesúhlasili a navrhli sme, aby mesto, keď môže zaplatiť súkromnej firmy za byty, zabezpečilo pre nás náhradný rodinný dom. Ústretovo sme ponúkli, že na jeho výstavbu zabezpečíme a venujeme náš stavebný pozemok. Mesto nebolo ochotné sa tým vôbec zaoberať.

Záväzok mesta bol v porovnaní s našimi záväzkami neporovnateľný. Až splníme všetky podmienky, mesto Prešov nám predloží zmluvu, v ktorej bude určená presná výška príspevku a ďalšie podmienky jeho vyplatenia. Celková sľubovaná náhrada však bola stále iba zlomkom ceny, za ktorú sa dá zabezpečiť náhradný rodinný dom. Keďže sme s manželkou váhali, mesto vyostrilo situáciu tým, že na jednej strane zdvihlo „ponuku“ o niekoľko percent, na druhej strane ju časovo obmedzilo na niekoľko dní, po ktorých celá ponuka padá a nedostaneme od mesta nič.

Keď malo prísť na začatie plnenia povinnosti mesta Prešov, mesto vyhlásilo zmluvu za neplatnú z dôvodu, že môj syn nepodpísal, že sa vzdáva vopred akýchkoľvek nárokov na bytovú náhradu. Odmietnutie mesta urobil primátor listom, kde na jednej strane oceňuje môj aktívny prístup k problému, ale na druhej strane, keďže sme nepristúpili bezvýhradne na podmienky, nemáme sa už na mesto obracať, pretože mesto nemá kompetenciu suplovať investora (teda SSC), a máme sa obracať už iba tam.

Výstavba štátnej cesty, o ktorú ide, je srdcovou záležitosťou prešovského primátora, jeho volebného programu a iste aj dodávateľskej firmy. Pri jej výstavbe sú zreteľné iné priority ako len dobro občanov Prešova. Napriek nedotiahnutému majetkovoprávnemu usporiadaniu pozemkov začala sa už výstavba cesty.

Doplňujúce informácie a informácie o aktuálnom vývoji situácie nájdete na internetovej stránke http://www.vyvlastnenie.sk.

Oto D., Prešov

Podrobne monitorujeme:

Prešov, Nábrežná komunikácia

Pôvodné články na vyvlastnenie.sk

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...