Investíciu v Nitre zabrzdili spory o pozemky

O pôdu pod zábavným centrom za poldruha miliardy korún sa prihlásili dedičia. Mesto o spore vedelo, ale neinformovalo.

O pôdu pod zábavným centrom za poldruha miliardy korún sa prihlásili jej údajní dedičia. Mesto o spore vedelo, ale neinformovalo.

V centre Nitry sa zatiaľ nestavia, ale pozemky, z ktorých časť má sporné vlastníctvo, sa už pripravujú na stavbu.

Nitra - Najväčšiu realitnú investíciu v Nitre za 1,5 miliardy korún - zábavné stredisko Centro - ohrozujú tri týždne po položení základného kameňa spory o pozemky. O 40 árov pozemku neďaleko výstaviska Agrokomplex sa uchádza sedem pravdepodobných dedičov po pôvodných vlastníkoch zo Štitár. Ich parcely zasahujú priamo pod stavbu budúceho spoločenského a nákupného strediska. Nitre možno hrozí medzinárodná arbitráž a stavebný úrad už ohlásil, že pozastaví stavebné konanie.

Spravodlivosť a peniaze

Skupina ľudí zažalovala mesto už koncom roka 2003. Právna zástupkyňa dedičov Viera Šantová kritizovala doterajší postup mesta: "Napriek tomu, že spor nie je ukončený, vydal stavebný úrad koncom minulého roka stavebné povolenie, ktoré nadobudlo právoplatnosť v januári tohto roka. Stavbu musíme zablokovať a obrátime sa na prokurátora," povedala Šantová.

Dediči tvrdia, že sa chcú domôcť spravodlivosti. "Keď nebudem mať peniaze na súdne výdavky, predám aj vlastný dom," povedal jeden z nich, ktorý nechce byť menovaný. Ľudia, ktorí si nárokujú na pozemky, hovoria, že nechcú brániť výstavbe, iba za ne dostať peniaze. "Pýtali viac ako 1100 korún za meter štvorcový a menej ako 3000 korún za meter štvorcový, čo je cena pozemkov mimo centra Nitry," povedala Šantová.

Referent zo stavebného úradu v Štúrove Ľudovít Molnár SME potvrdil, že podľa stavebného zákona musí úrad stavebné konanie prerušiť a čakať na rozhodnutie súdu.

Primátor: Prišli zlatokopi

Primátor Nitry Ferdinand Vítek tvrdí, že v čase stavebného konania neexistoval dôvod na jeho zastavenie. Dediči pôvodných vlastníkov "nevzniesli námietky a neboli účastníkmi konania". Podľa neho sa pri veľkých investičných akciách "často objavujú zlatokopi a vstávajú z hrobu mŕtvi vlastníci". "My sme konali v súlade so zákonom a zodpovednosť za prípadné škody odmietame. Stavebný úrad nebral do úvahy súdny spor, ktorého výsledok je veľmi problematický. Keby sme čakali na rozhodnutie súdu, v meste by sme nič nepostavili," povedal Vítek.

Územné rozhodnutie, ktoré oznamovalo výstavbu Centra, zverejnilo mesto verejnou vyhláškou 15 dní na internete a na úradnej tabuli mesta. Vyzvali v ňom účastníkov konania, aby oznámili svoje námietky. Stavebný úrad žiadny podnet od tejto skupiny vlastníkov nedostal, o ich nárokoch však vedel. Zamestnanec stavebného úradu chodil za mesto na súdne pojednávania. Mesto bolo tiež účastníkom stavebného konania, malo teda povinnosť informovať stavebný úrad o ich majetkových nárokoch.

Ak podá prokurátor protest proti vydaniu stavebného povolenia, stavebný úrad ho môže zrušiť. Ak sa s protestom nestotožní, postúpi ho na krajský stavebný úrad a ak sa s ním ani ten nestotožní, skončí na rezortnom ministerstve.

Investor zatiaľ nehovorí o porušení práva

Investori stavby Discovery Group a Globálny investičný fond DB Real Estate Global Opportunities zo skupiny Deutsche Bank ešte pred nadobudnutím účinnosti stavebného povolenia vyplatili osem miliónov korún 22 vlastníkom z Nitrianskych Hrnčiaroviec. Hlásili sa o vlastníctvo 68 árov a vyhrali spor na okresnom súde.

Okrem toho má mesto ešte dva spory o pozemky, ktoré sa týkajú reštitúcií. Na otázku, či mesto o súdnych sporoch informovalo investora, odpovedal Vítek kladne. Paulína Sjolstrandová z Discovery group sa k tomu odmietla vyjadriť.

Investor doteraz minul 15 percent z plánovanej sumy. Pozemky na Centro má stále iba prenajaté, hoci nitrianski poslanci mu už schválili ich predaj.

Zástupca investora Aleš Dostál sa včera stretol s právnou zástupkyňou skupiny dedičov zo Štitár. Stanovisko zverejní až na budúci týždeň.

Nezainteresovaný odborník na development povedal, že mesto by malo chrániť záujmy investora a informovať ho o otvorenom spore s majiteľmi pozemkov, určených na výstavbu. Inak vznikne neštandardná a pre zahraničného investora veľmi citlivá situácia, ktorá vrhá zlé svetlo na investičné prostredie na Slovensku.

Centro Nitra má byť strediskom nákupu a zábavy. Počíta s hypermarketom, kaviarňami, obchodmi a šiestimi kinosálami na rozlohe 20-tisíc metrov štvorcových.V druhej fáze majú pribudnúť priestory rozlohy 8-tisíc metrov štvorcových. Otvoriť ho plánujú na jeseň budúceho roka.

Podrobne monitorujeme:

Nitra, zábavné centrum Centro

Priamo súvisiace články

Nitra, zábavné centrum Centro 

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...