Investíciu v Nitre zabrzdili spory o pozemky

O pôdu pod zábavným centrom za poldruha miliardy korún sa prihlásili dedičia. Mesto o spore vedelo, ale neinformovalo.

O pôdu pod zábavným centrom za poldruha miliardy korún sa prihlásili jej údajní dedičia. Mesto o spore vedelo, ale neinformovalo.

V centre Nitry sa zatiaľ nestavia, ale pozemky, z ktorých časť má sporné vlastníctvo, sa už pripravujú na stavbu.

Nitra - Najväčšiu realitnú investíciu v Nitre za 1,5 miliardy korún - zábavné stredisko Centro - ohrozujú tri týždne po položení základného kameňa spory o pozemky. O 40 árov pozemku neďaleko výstaviska Agrokomplex sa uchádza sedem pravdepodobných dedičov po pôvodných vlastníkoch zo Štitár. Ich parcely zasahujú priamo pod stavbu budúceho spoločenského a nákupného strediska. Nitre možno hrozí medzinárodná arbitráž a stavebný úrad už ohlásil, že pozastaví stavebné konanie.

Spravodlivosť a peniaze

Skupina ľudí zažalovala mesto už koncom roka 2003. Právna zástupkyňa dedičov Viera Šantová kritizovala doterajší postup mesta: "Napriek tomu, že spor nie je ukončený, vydal stavebný úrad koncom minulého roka stavebné povolenie, ktoré nadobudlo právoplatnosť v januári tohto roka. Stavbu musíme zablokovať a obrátime sa na prokurátora," povedala Šantová.

Dediči tvrdia, že sa chcú domôcť spravodlivosti. "Keď nebudem mať peniaze na súdne výdavky, predám aj vlastný dom," povedal jeden z nich, ktorý nechce byť menovaný. Ľudia, ktorí si nárokujú na pozemky, hovoria, že nechcú brániť výstavbe, iba za ne dostať peniaze. "Pýtali viac ako 1100 korún za meter štvorcový a menej ako 3000 korún za meter štvorcový, čo je cena pozemkov mimo centra Nitry," povedala Šantová.

Referent zo stavebného úradu v Štúrove Ľudovít Molnár SME potvrdil, že podľa stavebného zákona musí úrad stavebné konanie prerušiť a čakať na rozhodnutie súdu.

Primátor: Prišli zlatokopi

Primátor Nitry Ferdinand Vítek tvrdí, že v čase stavebného konania neexistoval dôvod na jeho zastavenie. Dediči pôvodných vlastníkov "nevzniesli námietky a neboli účastníkmi konania". Podľa neho sa pri veľkých investičných akciách "často objavujú zlatokopi a vstávajú z hrobu mŕtvi vlastníci". "My sme konali v súlade so zákonom a zodpovednosť za prípadné škody odmietame. Stavebný úrad nebral do úvahy súdny spor, ktorého výsledok je veľmi problematický. Keby sme čakali na rozhodnutie súdu, v meste by sme nič nepostavili," povedal Vítek.

Územné rozhodnutie, ktoré oznamovalo výstavbu Centra, zverejnilo mesto verejnou vyhláškou 15 dní na internete a na úradnej tabuli mesta. Vyzvali v ňom účastníkov konania, aby oznámili svoje námietky. Stavebný úrad žiadny podnet od tejto skupiny vlastníkov nedostal, o ich nárokoch však vedel. Zamestnanec stavebného úradu chodil za mesto na súdne pojednávania. Mesto bolo tiež účastníkom stavebného konania, malo teda povinnosť informovať stavebný úrad o ich majetkových nárokoch.

Ak podá prokurátor protest proti vydaniu stavebného povolenia, stavebný úrad ho môže zrušiť. Ak sa s protestom nestotožní, postúpi ho na krajský stavebný úrad a ak sa s ním ani ten nestotožní, skončí na rezortnom ministerstve.

Investor zatiaľ nehovorí o porušení práva

Investori stavby Discovery Group a Globálny investičný fond DB Real Estate Global Opportunities zo skupiny Deutsche Bank ešte pred nadobudnutím účinnosti stavebného povolenia vyplatili osem miliónov korún 22 vlastníkom z Nitrianskych Hrnčiaroviec. Hlásili sa o vlastníctvo 68 árov a vyhrali spor na okresnom súde.

Okrem toho má mesto ešte dva spory o pozemky, ktoré sa týkajú reštitúcií. Na otázku, či mesto o súdnych sporoch informovalo investora, odpovedal Vítek kladne. Paulína Sjolstrandová z Discovery group sa k tomu odmietla vyjadriť.

Investor doteraz minul 15 percent z plánovanej sumy. Pozemky na Centro má stále iba prenajaté, hoci nitrianski poslanci mu už schválili ich predaj.

Zástupca investora Aleš Dostál sa včera stretol s právnou zástupkyňou skupiny dedičov zo Štitár. Stanovisko zverejní až na budúci týždeň.

Nezainteresovaný odborník na development povedal, že mesto by malo chrániť záujmy investora a informovať ho o otvorenom spore s majiteľmi pozemkov, určených na výstavbu. Inak vznikne neštandardná a pre zahraničného investora veľmi citlivá situácia, ktorá vrhá zlé svetlo na investičné prostredie na Slovensku.

Centro Nitra má byť strediskom nákupu a zábavy. Počíta s hypermarketom, kaviarňami, obchodmi a šiestimi kinosálami na rozlohe 20-tisíc metrov štvorcových.V druhej fáze majú pribudnúť priestory rozlohy 8-tisíc metrov štvorcových. Otvoriť ho plánujú na jeseň budúceho roka.

Podrobne monitorujeme:

Nitra, zábavné centrum Centro

Priamo súvisiace články

Nitra, zábavné centrum Centro 

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...